Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Derin felsefi argümanlarla ve problemlerle ilgilenmeden önce neler yapılması gereklidir?

Bu düşüncelerimden yola çıkarak arda denkel, teo grünberg, michel foucault ('nun bilme istenci üzerine dersleri) ve birkaç kişinin bununla alakalı eserlerine odaklanmış durumundayım. Doğru, yanlış veya eksik düşünüyor iseniz görüşlerinizi aktarmayı unutmayınız :) benim düşüncelerim :

1
Yaïr Yalom 4
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Önce yolladığınız linkte söylediklerinizi biraz açayım.

Ben açıkçası felsefeci/filozof ayrımının yapay bir ayrım olduğunu düşünüyorum. Ayrımın bu şekilde yapılmasının sebebi günümüzde gerçek anlamda özgün felsefi düşüncenin üretilmediği yönündeki yaygın ve yanlış kanı. Şu anda inanılmaz miktarda felsefi eser üretiliyor ve bunların da göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir bölümü son derece özgün ve yüksek seviyeli katkılar. Bir şekilde özgün katkınız yoksa sizin herhangi bir iyi üniversitede iş yapabilmeniz zaten mümkün değil. Olsa olsa çok etkili olmuş filozoflar ve az etkisi olmuş filozoflar var demek gerek bence. Kısacası eğer günümüzde felsefeci var ama filozof yok gibi bir iddiayı savunacaksanız bunun bariz bir şekilde yanlış olduğunu söylemem gerekiyor. Eğer iddianız bu değilse sorun yok. 

Yapmanız gereken şeylerden bazıları şunlar:

1. İngilizce öğrenin. Türkçe kaynakların sayısı hala çok az.2. Hangi alana merakınız varsa o alanla ilgili genel bir ders kitabı okuyun. 3. Ders kitaplarının ardından o alana dair klasikleşmiş makaleleri içeren makale derlemelerine ve tartışma kitaplarına başvurun.4. Eğer belli bir filozofu çalışacaksanız ve bu özellikle felsefe tarihinden ya da kıta felsefesinden bir filozofsa yurt dışındaki iyi üniversitelerden, bu filozoflar üzerinde uzman olan kişilerin o filozofa giriş için yazdığı eserleri okuyun. Bu analitik felsefede daha az gereken bir şey ama felsefe tarihi ve kıta felsefesinde ikincil kaynaklar kesinlikle işinizi çok kolaylaştırır.

Herhangi bir felsefe alanında derinleşmek için ana ve bence en az zorluk çekeceğiniz yol haritası bu. Belli bir alandan söz etmediğiniz için hangi alana odaklanmak istiyorsanız ona göre kaynakları kendiniz bulmalısınız. Arda Denkel okumak için temel düzeyde metafizik, epistemoloji, ve dil felsefesi bilmeniz lazım. Teo Grünberg'in teknik eserleri zorlayabilir. Onlar için de mantık ve dil felsefesi arka planı edinip ona göre yavaş yavaş, kaynakçadaki eserlere dönerek, internetteki kaynaklardan (Stanford Encyclopedia of Philosophy, Internet Encyclopedia of Philosophy gibi sitelerin ilgili maddeleri) yararlanarak okumanız yardımcı olabilir.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı Aşil'in mızrağı gibi, kendisinin açtığı yaraları iyileştirebilir de...”
Andrew Lang