Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Denizlerin karışması konusu?
Müslüman arkadaşlarım, kuranda yazdığından dolayı suların karışmadığını ve bilimin, yanlışlanabilir olduğu için bana inanmıyorlar.Modern bilimin kabul ettiği bir tez veya makale var mıdır.Bu gerçeği onlara nasıl kabul ettirebilirim?
189 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Denizlerin birbirine karıştığı bizzat gözlemlenmiş bir olay. Karışmıyor denilenlerde bile. Dolayısı ile bunda pek karşıtlık yapılabilecek bir olay yok aslında. Yanlışlanabilirlik ilkesi var evet. "Ama yanlışlanabilir, o yüzden kabul edemem." argümanı sadece bir bahane, bir kaçma yöntemi.

"Kütleçekimi gibi bir yasanın bile yanlışlama yöntemi var, o zaman onu da mı kabul etmeyeceksin?" gibi sorularla yaklaşabilirsiniz. Ardından: "Denizlerin karıştığı bizzat gözlemlenmiş bir gerçektir. Karışmıyor denilenlerde bile. Eğer karışmadığını iddia ediyorsan bu olağanüstü bir iddiadır ve olağanüstü kanıt gerektirir. Bizzat karıştığı gözlemlenen bu gözlemi sen yanlışlamalısın. Yoksa sadece inancın yüzünden bu bilimsel gerçekten kaçıyorsan 'inancının bilimsel gerçekle çeliştiğini ama bundan kaçtığını' söylemiş olursun. Hem bilimde böyle bir kaçma olamaz, hem de bunu yaparsan kendi inancına da hakaret etmiş olursun, şimdi biraz cesur davran ve bu bilimsel gerçekten kaçma." diyebilirsiniz. Ayrıca şu üç durumu da hatırlatabilirsiniz. Ben bunu evrimi inancı yüzünden reddedenlere de yazıyorum.

Eğer bir bilimsel gözlem/gerçek ve bir inanç varsa yapılabilecek üç durum vardır:

Bu Reklamı Kapat

1-) İnancınızı bilime göre tekrar yorumlarsınız.

2-) İnancınızın bilimsel gerçeklerle uyuşmadığını düşünür, inancınızı değiştirirsiniz.

3-) Bilimsel gerçeğin inancınıza uymadığını düşünür ama inancınızı değiştirecek cesaretiniz olmadığı için bilimsel gerçeği reddedersiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bazıları cesur davranıyor, 1 veya 2. yöntemi seçiyor. Bazıları ise bilimsel gerçeklerden kaçıp "Ama bu bilimsel gerçeği kabul edemem, inancıma aykırı bana ne ya, yanacaksınız, sizi gidi yalancılar hepsi benim inancımı değiştirmek için oyun!" diyerek bilimsel gerçeklerden kaçıyor.

Zamanında inancı yüzünden dünyanın şeklinin yuvarlak olduğunu söyleyene de aynen böyle yapmışlardı. (Herhangi bir din belirtmiyorum, olmuş olaylar bunlar.) bunun İnancını değiştirmek için değişmek için oyun olduğunu, dünya yuvarlak diyenin Tanrı'ya karşı geldiğini, yanacağını söylemişlerdi, bilimsel gerçeklerden kaçtılar, korktular, siz böyle yapmayın, yeter.

253 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (09 October 2020). Alındığı Tarih: 09 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
Cevap
Kerem Gun
Kerem Gun Çobanlık(Felsefenin ve bilimin kurucu mesleği)

İlkin şunu söyliyeyim bilimin deneysel olanina guveniriz. Mesela ucaklara, gemilere, trene guvenerek bineriz. Ama bilim bu kadarla kalmaz daha ileri konulari da calisir. Mesela Newtona göre yerçemi vardir(lise seviyesi bilim), ama Einsteine gore yercekimi yok uzay zaman egrileri vardir(Doktora seviyesi bilim). Mesela enerji yoktan var olmaz(lise seviyesi bilim), isin asli enerji pekala da cok da guzel yoktan var oluyor, buna kuantum dalgalanmasi denir(Doktora seviyesi bilim). Artik enerji yoktan var olamaz tanri yoktur gibi cumlelere bu cevabi verebilirsiniz. Yani bilim kesinliksizlikten beslendigi icin bilimi kendi inanclarimiza uygun hale getirmek istersek bilim bu sekle girebilecek esnekliktedir ve bu duruma kendimizi sokmak hiç hoş olmayan bir durumdur. (Bu paragraf size itafen degil bu cevabi okuyacak diger dostlarimiza, sizin bilime sarilip dogruyu aramaniz cok cok hosuma gitti:) )

Gelelim sizin sorunuza. Arapçada büyük su kütlelerine deniz denir. Mesela Musa alayhisselamin denizleri yarilma olayi Nil nehri de olabilir. Gollere, denizlere tatli tuzlu farketmez su birikintisi eger buyukse bunun adi arapcada denizdir.

Senin sorunun cevabi basit bir ilkokul bilgisidir. Ozkutleleri farkli maddeler her zaman karismaz. Ben olaya ozkutle olarak baktim belki daha molekuler boyutta baska aciklamalar da yapilabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bogazda iki yonlu akintinin olmasi: Alt ve üst akinti yani iki denizden biri alttan biri ustten geciyor. Ingilizce seviyenizi bilmedigim icin ders kaynagi gonderiyorum. Dilerim isinizi gorur. Ha bir de Cebeli Tarikta denizlerin karistigina dagir bir yazi okudum iyi de neden o zaman akdenizin tuz orani ile Atlas okyanusunun tuz orani esitlenemiyor. Ya da neden Hala karadenizin tuz orani Marmaranin yarisi kadar, karadenizi nehirler besliyorsa marmarayi da koca Ege denizi destekliyor demek ki hersey homojen karisamiyor. Sonradan yavas yavas karisyor olabilir ama bu karisimlarin olmamasi deniz canlilarinin cesitliligini de artiriyor. Mesela tatki su baligi var deniz baligi var bir de nehrin denize dokuldugu yerde tatli su baliklari var. Tatli su nehre hemen karisamiyor, eline kasik alir karistirirsan tabiki karisir. Yani ruzgar zamanla biraz olsun karistirir.

135 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak. (09 October 2020). Alındığı Tarih: 09 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et