Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dayanıklılık gerektiren sporlar nelerdir? Bu sporları ortalama her insan yapabilir mi?

Dayanıklılık gerektiren sporları yapabilmek için genetik yatkınlık şart mıdır? Yoksa düzenli bir antreman ile normal şartlarda her insan yapabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

merhaba

sorunuza kendi bilgilerimle yanıt vermeye çalışacağım umarım anlaşılır olur ve işinize yarar.dayanıklılık yani güç gerektiren sporlar dediğinizde aklıma ilk olarak halter geldi.bunun üzerinde durmadan önce şunu eklemek isterim bu tür sporları sizin demeniz ile düzenli antrenman yaparak her insan yapabilir.eğer bir insanın bunlara eğilimi varsa bu sadece öğrenmeyi,gelişimini hızlandırır.tek fark budur.şimdi ise halter üzerinden konuya devam etmek isterim.genel olarak tanınan halterciler kısa boyludur.ve insanlar sanar ki uzun boylu olursam halterci olamam.şöyle söyleyeyim halterciler genelde kısadır çünkü bu ağrılığı kaldırmayı kolaylaştırır.o yüzden kısa olmasına özen gösterilir.bu konularda spora göre tercih edilen şeyler farklılık gösterir. basketbol ve voleybol gibi sporlarda nasıl uzun boylular tercih ediliyorsa, kısa boyun avantajı olan sporlarda da haliyle kısa boylular tercih sebebidir.

halter federasyonu dr.akkuş önyargılara birkaç cümle ile açıklık getirmiştir.okumanızı rica ederim

Halter ve basketbol sporlarında boyla ilgili birçok önyargının olduğunu ifade eden Akkuş şöyle konuştu: "Halter kuvvete dayalı bir branş olduğu için kas kütlesinin çokluğu ve yoğunluğu çok önemli. 1.70 boyundaki bir sporcunun 56 kiloda yarıştığını düşünürseniz bunun ağırlığının büyük bir kısmını 'kemik kitlesi' oluşturuyor demektir. Oysa bu sporcu 1.55 boyunda ve 56 kilo olduğu zaman bunda daha fazla kas kütlesi var demektir. Boy kısaldıkça kemik kütlesi de azalır. Bu halterde bir avantajdır. Ama 94 kiloda veya daha ağır kilolarda yarışan bir sporcunun da 1.65 boyunda olması mümkün değildir. Ağır sıkletlere baktığınızda da bunlar toplumun boy ortalamasının üzerinde haltercilerdir."

sevgiler

Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimdir.”
Heraklitos
Geri Bildirim Gönder