Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Damak tadı dediğimiz şey nasıl oluşur?

Genetik midir yoksa psikolojik olarak mı şekillenir? Geliştirilebilir veya değiştirilebilir midir?

2
452 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İki şekilde de gelişir. Basit bir örnek olarak ülkemizdeki misafirlerin restoranlarına uğramaktan hoşlanmayız, yemekleri ve sosları bize farklı gelir ve bunu sevmeyiz.

Bu psikolojiktir, bir önyargıdır. Tat tomurcukları dil haritasının ima ettiği gibi kesin bir şekilde özelleşmemiş olabilirken, bazılarının bazı kimyasallara diğerlerinden daha güçlü tepki verir. Örneğin, bazıları tuza daha çok tepki verirken, diğerleri acıya veya tatlıya daha fazla tepki verir. Bu dil haritamızla alakalıdır. Psikolojik olarak ise yetiştiğimiz bölgeye bağlı. Doğudaki insanlar acıya alıştıklarından acıya pek tepki vermezler ama batıdaki insanlar acıyı çok fazla hisseder gibi.

Damak tadımızın olmasının esas sebebi, yemeklerin yutulmasını teşvik etmek ve potansiyel zehir veya toksinlerin tüketimini önlemektir. İnsanlar da dahil olmak üzere hayvanların tat tercihleri ​​geliştirdiğine şüphe yoktur. Yani, belirli yiyecek türlerini başkalarına tercih edeceklerdir. İlginç bir şekilde, tat tercihi çoğu zaman vücut ihtiyaçları ile bağlantılı olarak değişir. Yiyecek tercihleri ​​ve tiksintileri tat duygusunu içerir, ancak bu fenomenler kesinlikle merkezi sinir sistemi aracılığıyla gerçekleşir.

462 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Damak tadı dediğimiz besin tercih yönelimleri, sütten katı mamaya geçişle birlikte oluşmaya başlar. Temelde besin tercihini bağırsak florası belirlediği için, katı mamaya geçişte neyin kullanıldığı bebeğin gelecekteki beslenme alışkanlıklarını BELİRLEYİCİ öneme sahiptir. İleri yaşlarda tabii ki bagırsak mikroorganizma dağılımı doktor kontrolünde sağlıklı hale getirilip değiştirilebilir. Ancak bu çoğu zaman bireyler için neredeyse imkansız gibi algılanmakta, alışkanlıklar bırakılamamakta.

Besin yönlelimi, bir yemeği sevme gibi dürtülerimizi belirleyen, mikroorganizma yoğunluğu çok yüksek oranda. Çünkü besinlerle bizim kadar flora da besleniyor. Bugün 2. beyin bağırsaklar iken, bağırsaklara etki eden flora da 3. beyin olarak tanımlanmakta medikal anlamda. Yani bir yemeği biz sevmiyoruz, onlar istediği için yemek istiyoruz. Damak tadı dediğimiz de temelde hangi tür bakteri yoğun ise, onların istediği besinleri seviyor olma halimiz aslında.

Diyetlerin işe yaramıyor olması, hızla bozulmasının temel nedenlerinin başı, diyetin değişmesine rağmen FLORANIN AYNI KALMASI. Kişinin ani diyet değişiklikleri, floranın aynı besinleri daha çok istemesi gibi bir arzu duvarına çarpması demek olduğu için kişi direnememekte çoğu zaman. Bu nedenle yaşam tarzı değişikliğinden bağımsız bir diyet, kilo kontrolü vs düşünülmemeli.

284 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın