Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Covid-19 aşısı olmayı reddeden insanların Hastanelere gitme hakkı ellerinden alınmalı mıdır?

Çevremde çok fazla aşı karşıtı insan olduğu için beni düşünmeye itti. tedavi olmayı reddederek gittiği hastanelerdeki hem sağlık çalışanlarının, hem hastaların hayatlarını riske atmıyor mu? tedaviyi reddeden bir hastayı gerçekten hastaneye neden sokulsun ki?
209 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Can Akbaş
Can Akbaş Siyaset Bilimi - Lisans

Öncelikle aşı tedavi değil, önlemdir.

Tedavi hakkının elden alınması ise DSÖ'nün de aralarında bulunduğu birçok uluslararası organizasyonun tepki göstereceği bir durum olup, insan hakları ve hipokrat yemini ile çelişir.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca sigorta primi ve diğer dolaylı vergiler ile finanse edilen ulusal sağlık örgütlenmesinin idarecisi merkezi yönetimin, ülkenin en yüksek vergi geliri elde ettiği çalışan sınıfına mensup kişilerin çoğunlukta olacağı bir grubu, alternatif (özel) sağlık kuruluşlarının maddi taleplerini karşılayamayacağını bilerek, haklı ya da haksız endişelerine istinaden aldıkları bir hizmet reddi kararı sebebiyle, kamusal sağlık hizmetlerinden men etmesi adil bir karar olmaz.

Nitekim aşı olmayı tercih eden bir kişi için, aşı olmayan biri hasta olsa dahi kayda değer bir risk teşkil etmez. Risk, aşılanmayı reddeden bireyin kendisi için geçerlidir.

Bu Reklamı Kapat

Üstelik sağlık çalışanları, öncelikli aşılanma adayıdır ülkemizde. Aşılanmayı reddeden bir bireyi kamusal sağlık hizmetlerinden men etmek, grip olan bir hastaya "Üşütmeseydin, yok sana ilaç..." ya da "Hepimizi hasta edeceksin, gelme..." demekten farksızdır.

Yaşam standartları yüksek ülkelerde gündeme gelen koruyucu/önleyici yaşam tarzı, beslenme ve sağlık hizmetleri yerine, işgücüne katılım oranı ele alınarak incelediği takdirde, mevcut asgari ücretle, dengeli beslenme imkânı bile bulamayacakları bir meblağ ile hayatlarını idame ettirmeye çalışan %80'in üzerinde bir nüfusu oluşturan vatandaşlarımızın, bir de sağlık hizmetlerinden men edilmesini tartışmamız ne derece doğrudur acaba?

348 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap

Öncelikle bu sömürü kapitalist sistemde İnsanlar Komplo teorilerine inanıyor hemde Dİnsel gericilik oldugu için İnsanlar araştırmıyor sorgulamıyor DOGMALARA inanıyor . Bunun en büyük nedeni EGİTİMSİZLİK öncelikle Komunist sistem kurulmalı daha sonra Halk eşitlikçi bir şekilde aşı olmalı . Çünkü aşıyı biz ürettiğimiz içinde hemde eğitimli halk olacagından AŞIYI güvenlikle kullanacaklardır . Öncelikle insanlara Komplo teorilerinin saçmalıkları anlatılmalı Daha sonra İnsanlara Aşının önemini anlatmalıyız Mesela Nasıl Aşı olmadıgı zaman Neler olacagı hakkında bilinçlendirmeliyiz . hemde kapitalist sistemin ne kadar saçma ve çürümüş oldugunu anlatmamız lazım .Ancak Komunist ve sosyalist ilerici bir sistemde insanlar aşı olur komplo teorilerini bırakır . Çünkü Bu virüs zaten çok eskidendi Eskiden beridir Evrimleşiyordu . Daha yeni ortaya çıktı . Hemde bu virüsü ÇİN e baglamaları çok komik Çinle alakası yoktur .Dediğim gibi insanlar gene Emperyalist propagandalar ı ciddiye almaya devam ediyor , Hemde farkettiyseniz Komplo teorilerine çok inanan ülkelerde matematık bilim gelişmemiştir . Aşı Üreten Ülkelerde Mesela KÜBA gibi CHE YOLDAŞIMIN ülkesinde aşı üretildi . Öyüzden dediğim gibi insanlar bilinçlenmelidir . zaten bu kapitalist sistemde kim aşı olursa ne olurki ? Önemli olan Sosyalist ve komunist sistemin umarım bir an önce tüm dünyada olmasıdır .

Buradan bile Kapitalist sistemin ne kadar çürümüş oldugunu anlayabiliriz .

Bu Reklamı Kapat

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et