Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Covid 19 havada kalma söylentisi doğru mu?

Merhaba, korona virüsünün havada 3 saat asılı kaldığına dair bir söylenti var bu doğru mu? Https://evrimagaci. Org/koronavirus-cansiz-yuzeylerde-kac-gun-aktif-kalir-8396 buradaki yazınızda bu konuda tam net olmamışsınız. Farklı nesnelerde uzun süre yaşayabildiğini söyleyebilir miyiz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Kesin olarak havada kalmaz demek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Coronavirüsler, Tüberküloz bakterileri (Mycobacterium tuberculosis) gibi havada asılı kalamazlar -daha doğrusu havadaki partiküllere tutunamazlar- veya hava yoluyla taşınamazlar, bunun yerine damlacıklar ile birlikte saçılırlar. Hasta bir bireyin öksürük, hapşırık ya da konuşmasıyla havaya saçılan covid-19 virüsleri havada kalamaz ve bir süre sonra yere düşerler fakat buranın altını çizmek istiyorum: "Bir süre sonra yere düşerler" Büyük parçacıkların yaklaşık bir dakika içinde yere düştüğü, ancak küçük damlacıkların havada 20 dakikadan daha uzun süre kalabildiği araştırmacılar tarafından gözlemlenmiş durumda.

Yani işin özü sabit kalmak yerine düşme halinde olmalarına rağmen bu düşüş süreleri 20 dakikanın üzerine çıkabiliyor. Buna karşı alınacak en büyük önlem bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmak olacaktır.

Teşekkür (1)
Paylaş
5

Bu konuda henüz tam bir sonuca varılmış olmasa da son 3-4 haftalık önemde virüsü havada asılı kalabildiği yönünde çeşitli çalışma sonuçları yayınlandı.

Ancak bu çalışma sonuçları hastalığın bu yolla yayıldığını göstermedi. Yalnızca olasılığı saptamış oldu.

Diğer taraftan 2 gün önce WHO bu konudaki önerilerini paylaştığı sayfasını güncelleyerek ilgili çalışma sonuçlarını da yorumladı.

Sonuç değişmedi. Havada asılı kalma yolu ile bulaş henüz gösterilmediği için WHO görüş değişikliğine gitmedi.

Konu neden önemli;

Eğer havada asılı kalma yolu ile bulaş kanıtlanırsa alınması gereken önlemlerin derecesi artmak zorunda. Asılı kalma (airborne) yoluyla bulaştaki partiküllerin 5 mikrondan daha küçük olduğu ve damlacık yoluyla bulaşmada korunması gereken 1 metreden çok daha uzak mesafelerden bulaştırıcı olduğu bilinmektedir.

Özetle; şu an mevcut bilgilerimiz hastalığın büyük oranda doğrudan damlacık yoluyla bulaştığını ve daha düşük olasılıkla kirli yüzeylere temas eden ellerin ağız, gözler ve buruna temas ettirilmesi ile bulaştığını göstermektedir.

Ancak bu konuda çok fazla çalışma yapıldığını ve bilimsel literatürün değişebileceği ihtimalini de dışlamamak gerektiğini unutmamak gerekir.

Sağlıkla kalın

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. WHO
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder