Sorulara Dön
0
Mikrobiyoloji

Coronavirus varyantlarının olusumu evrimsel bir süreç midir? Bu mekanizma virüsün hayatta kalabileceği en uygun mekanizmayı seçmesi midir?

Doğada biliyoruz ki bir organizmanın hayatını sürdürebilmesi için en uygun koşullara uyum sağlaması lazım. Memelilerde belki bu milyonlarca yıl alırken mikroorganizmalarda daha kısa sürede yer alıyor diye biliyorum yanlış da olabilir :). Peki şu an virüsün sahip olduğu varyantlar evrimin canlı kanlı bir kanıtı mı? Teşekkür ederim :)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir sürecin evrimsel olduğunu anlamak için sormanız gereken 3 soru var:

Popülasyon var mı? Kalıtsal çeşitlilik var mı? Nesil atlayabiliyor mu? Bu 3 şart sağlanıyorsa süreç evrimseldir. CoViD-19'a sebep olan SARS-CoV-2 virüsü bir popülasyona sahip, genetik materyali (yani kalıtsallığı) var ve nesil atladığında mutasyonlardan dolayı kalıtsal bir çeşitlilik oluşuyor. 3 şartı da sağlıyor yani bu süreç evrimseldir.

Oluşan çeşitlilikte bazı mutasyona sahip olanlar avantajlı konuma geçtiği için o özelliğe sahip "varyant"ın görülme sıklığı artıyor. Bu, evrimin tanımı ile aynı. Evrim, popülasyondaki kalıtsal özelliklerin görülme sıklığının (gen ve özelliklerin dağılımının/alel frekansının/varyasyonların) nesiller geçtikçe değişmesidir.

Bilimsel literatürde SARS-CoV-2'nin evrimsel süreci ile ilgili birçok makale bulabilirsiniz. Next Strain gibi patojenlerin evrimsel sürecini gerçek zamanlı olarak takip eden kuruluşlardan da bakabilirsiniz.

Burada "Sars-CoV-2 "varyant"larının frekanslarının zamana bağlı olarak nesiller geçtikçe değişmesini yani evrimsel sürecini görüyorsunuz.
Burada "Sars-CoV-2 "varyant"larının frekanslarının zamana bağlı olarak nesiller geçtikçe değişmesini yani evrimsel sürecini görüyorsunuz.
Next Strain
Burada ise virüsün filogeni yani evrimsel soy ağacını görüyorsunuz.
Burada ise virüsün filogeni yani evrimsel soy ağacını görüyorsunuz.
Next Strain
152 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • NextStrain. Genomic Epidemiology Of Novel Coronavirus - Global Subsampling. (07 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 07 Eylül 2021. Alındığı Yer: Next Strain | Arşiv Bağlantısı
  • Ç. M. Bakırcı. "Şu Olursa Evrim Olur Mu?" Veya "Bu, Evrime Örnek Midir?": Evrim, Hangi Şartlarda Yaşanır?. (10 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 07 Eylül 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1477. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın