Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Muhammed Musab Akdağ
Üye
4

Coronavirüs laboratuvar ortamında mı üretildi?

Benim bildiğim kadarıyla yarasaların yaşam alanlarının tahribi sonucu bu virüs yayıldı. Hangisi doğru? Bugün biyoloji dersindeyken laf virüse geldi ve hocamız virüsün laboratuvar ortamında yapıldığını söyledi.
4,922 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Baran Anık
Baran Anık
7K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi
Orijinal Soru: Korona virüsü doğal yollarla mı evrildi?

Merhaba,

İnsanların komplo teorilerine inanmalarının sebeplerinden biri, topluma uyum sağlama istekleridir. Sosyal canlılar olan insanların toplumdaki statüleri, doğruyu biliyor veya söylüyor olmalarından çok daha önemlidir. Dolayısıyla, inanç ve eylemlerimizi sürekli olarak bulunduğumuz grup ile karşılaştırır ve modifiye ederiz. Bu durumda, eğer sosyal grubumuz bir şeye inanıyorsa biz de bunu takip ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanları komplo teorilerinden vazgeçirememe nedenlerimizden biri ise, insanların kendi duymak istedikleri şeyleri dinlemeye daha yatkın olmalarıdır. İnsanlar kendi düşünceleri ile örtüşen verilere inanmaya, kendi düşünceleri ile zıtlaşanları ise görmezden gelmeye daha yatkındırlar. Bu durum öyle bir hal alabilir ki, insanlar kendi düşünceleri ile zıtlaşan verilerden hoşlanmaz hale gelebilir ve kendi düşüncelerine daha da saplanabilirler.

Komplo teorilerine inanan insanların fikirlerini değiştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri ise, kendi görüşünüzü anlatmak için öyküler kullanmanızdır. İnsanlar, tartışmalardan ya da tanımlayıcı diyaloglardan ziyade, kendilerini öykülere kaptırırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bütün bunların yanında bu konu burada anlatamayacağım kadar uzun ve detaylı, bu yüzden ayrıntılı bilgi için kaynak bölümüne göz atabilirsiniz.

Neil DeGrasse Tyson'ın da dediği gibi: "Bilimle ilgili güzel şeylerden biri de, inansanız da inanmasanız da doğru olmasıdır."

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

1,111 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (11 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (11 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
2
 • Raporla
Cevap
C. Caner Telimenli
Popüler Bilim Yazarı

Bu görüş ile ilgili problem virüsün genetik materyalinin detaylı bir şekilde pek çok bağımsız bilimsel kuruluş tarafından incelenmiş ve üstünde müdahale olduğuna dair bir kanıt bulunmamış olması.

Virüs ilk ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra RNA'sı incelendi ve buna karşı bir aşı geliştirilebilmesi için tüm Dünya ile paylaşıldı. Ki virüs aynı zamanda sıkı bir takibe alındı, geçirdiği mutasyonları kayıt altına almak için RNA'sı farklı kuruluşlarca tekrar tekrar tarandı. Eğer bu virüs laboratuvarda üretilmiş bir virüs olsaydı amaca bağlı olarak üzerinde değişiklik yapılmış olması gerekirdi. Bu değişiklikler ise kolayca saklanabilecek şeyler değil, değişikliğin boyutuna göre fark edilme ihtimali de yükseliyor. Bu virüs az çok akrabaları ile aynı özellikleri taşıyor, aradaki en büyük farklardan biri insana bulaşması. Ancak bu tarz bir mutasyon doğada daha önce de olmuş bir şey. Yani laboratuvar üretimi olması için bulaşma hızı ve ölümcüllüğünü değiştirmeniz lazım. Sars-COV2 için bunların ikisi de sıra dışı bir özellik barındırmıyor. Yayılma hızı akrabası olduğu virüslerle benzer, öldürme oranı ise %3 civarında. Laboratuvarda geliştirilmiş olsaydı çok basit bir şekilde çok daha bulaşıcı ve ölümcül hale getirilebilirdi. Kısaca bu virüs biyolojik bir silah değil ve insan eliyle yapılmış olsaydı hem üzerinde yapılan oynamalar daha belirgin olurdu, hem de virüs çok daha tehlikeli olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Ekteki araştırmada diğer coronavirüs türleri ile olan benzerliğinden bahsetmiş, ancak sıra dışı bir durumdan bahsedilmemiş.

980 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wen-Xin Zheng , Ling-Ling Chen, Hong-Yu Ou, Feng Gao, Chun-Ting Zhang, et al. (2021). Coronavirus Phylogeny Based On A Geometric Approach. Pubmed. doi: 10.1016/j.ympev.2005.03.030. | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Sorun şu ki virüsün yayılmaya başladığı nokta olan Wuhan hayvan marketin yakınında yüksek güvenlik laboratuarının olması.

Şimdi burda iki durum var. Bir kısım bu virüs gen mühendisliğidir diyerek Çin'i suçluyor, bir kısım da yeterli güvenlik önlemleri alınmamıştır diye Çin'i suçluyor. Çin de en azından yüksek güvenlik laboratuarını yerleşim yerlerinin bu kadar yakınına yapmak gibi bir hatası olduğu için zaten kendisini aklayamıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Gen mühendisliği ile ilgili sorun şu; henüz virüs fitnessını sağlayabilen bir genetik mühendisliği işi virüs başarısı yok. Çalışmalarda elde edilen virüsler genelde stabil kalamıyor, kaldıki tüm Dünya'yı sarsın.

Ama Çin'in survelyans veya çalışma yapabilmek için zoonotik bir virüsü yüksek güvenlik laboratuarında bulundurmuş ve burda bir güvenlik zafiyeti sonucu virüsün yayılmasına sebep olmuşsa umarım bu bir şekilde soruşturma ve takibi yapılır.

591 görüntülenme

Kaynaklar

 1. W. Pedia. Bsl-4 Biosefity Labor. (1 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
720K UP
Skeptik

Böyle komplo teorilerinin okumuş kişiler tarafından söylenmesi gerçekten üzücü. Türkiye'de daha eğitimli olan kesimde bile her 3 Kişiden 1'i COVID-19 komplolarına inandığı tespit edilmişti. Maalesef öğretmeniniz de bu komplo teorilerine kanan kesimden.

Salgının başlarında sars-cov-2'nin doğal yollarla evrimleştiğini filogenetik analizler zaten göstermişti.

Tüm Reklamları Kapat

Li-meng yan gibi bazı komplo teorisyenlerinin iddiaları National Geographic'in "ateş fırtınası" olarak tanımladığı açıklamalar ile defalarca kez çürütülmüştü. Kaynaklara ve aşağıya ekliyorum:

https://evrimagaci.org/covid19-koronavirus-salgini-insan-yapimi-degil-ve-dogal-yollarla-evrimlesti-8381

https://evrimagaci.org/a/10034

513 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Scripps Research Institute. Covid-19 Koronavirüs Salgını İnsan Yapımı Değil Ve Doğal Yollarla Evrimleşti!. (23 Mart 2020). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Nadi Öztüfekci
Sosyal Medya Yazarı
Orijinal Soru: Korona virüsü doğal yollarla mı evrildi?

Merhaba,

Öncelikle, Korona virüsünün laboratuvar koşullarında üretilmiş bir virüs olduğunun kanıtlanmaya ihtiyacı var.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bu konuda kanıtlanmış ve delillendirilmiş bilgiler ortaya konulamıyorsa bilim, bu salgını doğal yollarla evrilmiş bir virüs olduğunu kabul etmek zorundadır. Çok doğal olarak da bu salgınla mücadelesini bu yönde yapılan araştırmalara dayanan verilerle yapmak zorundadır.

Gerek bu sitede gerekse diğer kaynaklardan edindiğimiz bilgiler; -yeterli hızla olmasa bile- giderek artıyorsa, bilim çevrelerince giderek daha ortaklaşılıyorsa, salgına karşı daha avantajlı duruma geliyorsak, bunun nedeni; bu virüsün doğal yollardan evrilmiş olduğu temelinde yapılan araştırmalardır. Aksi durumda araştırmalar bilimsel temelden, detektiflik boyutuna yönelir ki, eğer bu virüsü üretmeyi düşünen bir odak varsa tam da bunu isterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca böyle bir virüsü üretmek isteyen odaklar olabilir mi ve neden isteyebileceği üzerine de düşünmek tartışmak gerekir. Böyle bir virüsü üretebilecek bir odağın önemli bir gücü ihtiva etmesi gerekir. Küresel çapta dokunulmazlık, gizlilik gibi imkanları olması gerekir. Ama her şeyden önce bundan bir çıkarı olması gerekir.

Peki, Dünyada böylesi güç ve çıkar odakları yok mu? Elbette var... Yakın tarihimizde göstermelik bahanelerle coğrafyamızda şu an COVİD 19'un sebep olduğundan kat be kat daha fazla ölüme neden olan operasyonların, bombardımanların, kitle kıyım silahlarının arkasındaki güç odaklarını da biliyoruz. Buradan hareketle aynı güç odakların SARS-CoV-2 virüsünü bir silah gibi kullanabileceğini düşünebiliriz. Ama hemen aklımıza bu silahların, COVİD 19 salgınına neden olan SARS-CoV-2 virüsünden farklı olarak, olağanüstü denetlenebilir olduğu geliyor. Teknolojinin en ileri boyutta kullanıldığı bu silahlar hedeflerini şaşmıyor. Örneğin Bağdat'a, Libya'ya ya da Suriye'ye atılan hiç bir güdümlü füze hedefini şaşırıp New York 'u vurmadı şimdiye kadar. Ama bu koronavirüs vurdu. Hem de öyle böyle değil. Bağdat'a atılan bombalardan farklı olarak, sadece insanları vurmuyor. Ticareti, borsayı, alışverişleri kısaca, böyle bir virüsü insanlığın başına karşı bela edebilecek bir odak olarak ilk akla gelen Küresel Kapitalizmi, Küresel Sermayeyi de vurdu.

Açıkçası; Küresel Kapitalizm içine düştüğü krizi ötelemek için, katma değer üretmeyen ve katma değeri yüksek tüketim yapmayan bir kesim olarak, krizin önemli kaynaklarından biri olarak gördüğü, emekli, işsiz, yoksulları ayıklamak adına bir "Sınıfsal Öjeni" düşünür mü derseniz, "düşünür" derim. COVİD 19 tam da buna uygun bir salgın. Emekli, işsiz, emekçi ve yoksul düşmanı... Ne var ki denetimsiz, kimi vuracağı belli olmayan bir silah. Yani Dünyadaki her yaprak kıpırdamasını denetlemek isteyen Küresel Kapitalizmin pek isteyeceği tarzda değil. Ayrıca böylesi bir 'üretimin' izinin kolay saklanamayacağını düşünüyorum. Yani bana göre bu virüs bir laboratuvar ürünü değil. Eğer bu virüse karşı mücadele edilecekse bilimsel, kanıtlanmış verilerle yapılmalıdır. Komplo teorileriyle değil.

Ama Küresel Kapitalizmin bu salgından ders çıkaracağını, ötesi; mücadelenin her hangi bir aşamasında, sürece kendi çıkarları açısından müdahale edebileceği olasılığını da hesaba katmak gerekir diye düşünüyorum. Bir bilim adamı olmadığım için meseleye kendi bakış açımdan yaklaşıyorum. Belki beklenen cevap olmamıştır.

Ama işin bir de bu yanı vardır diye düşünüyorum.

362 görüntülenme
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.