Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Coğrafya seçim sonuçlarını etkiler mi?

Türkiye’de özellikle aşırı dağlık bölgelerde belli partiler kazanırken ova bölgelerde başka parti kazanıyor. Denize kıyısı olan bölgelerde ise, özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ilkerde başka bir parti kazanıyor. Coğrafyanın bir etkisi mi söz konusu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Mustafa Merthan Merdoğlu Araştırmacı

İyi günler. Evrim Ağacı'nın konuya ilişkin çok güzel bir videosu var:

Videoda biyolojik anlamda evrimin bir bölgenin kaderini nasıl belirlediği anlatılıyor. Ve bildiğimiz gibi biyolojik, sosyolojik, psikolojik vb. her anlamda evrim dediğimiz mekanizma çevresel koşullarla yakından ilişkilidir. Ve bu mekanizma da siyasi kampanyaların düzenlenmesini pekâlâ belirleyebilir. Örneğin X bölgesine adaylığını koymuş A ve B partileri çeşitli siyasi kampanyalar yürütüyorlar ve bu kampanyalarla halk tarafından sempati oyunun çoğunluğunu toplayan parti kazanıyor. Sempati oyu kazanmak ise o bölgenin sosyolojisini ve gelişim imkânlarını ve dolayısıyla halkın ihtiyaçlarını iyi tespit edebilmekle alâkalı.

Bu Reklamı Kapat

Siyaset, toplumla bireysel olmayan bir ilişki kurmayı hedefler. Ancak siyasiler çoğunlukla sempati kazanmak için bu ilişkiyi bireyselmiş gibi gösterirler ve sanki olması gereken buymuş gibi yansıtırlar. X siyasetçisinin Y siyasetçisini politik olmayan özel hayatındaki tercihleri yüzünden halk önünde yermesinin sebebi budur. Bir belediye seçiminde her ne kadar mevzu bahis olması gereken bugün ve yakın gelecek olsa da toplumsal ön yargılar geçmişe sıkı köklerle bağlıdırlar. Bu da siyasilerin, rakip partinin veya ideolojilerinin geçmişini karalaması suretiyle "kirli siyaset" yapmakta bir beis görmemesi ile sonuçlanır.

Geçmişte bir siyasetçi o bölgenin üzerine "güneş gibi" doğmuştur ve çoğunluğun takdirini ve sempatisini kazanmıştır. Hangi coğrafyada olursa olsun toplumsal olarak kabul görmüş bir liderden vazgeçmek insan toplulukları için kolay değildir. Değişim vaat eden siyasetçi sıkıntılı bölgeye adımını attığında "ben bu ideolojiye sahibim ve dolayısıyla sizin iyiliğinizi düşünüyorum" demez. "Ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum ve ideolojim bu" der. Kabul gördükten sonra ideoloji ile alâkasız eylemlerde bulunsa bile birkaç güzel hizmet yaptıysa o bölgenin zihnindeki o ideolojiyi olumlu anlamda besler. Seneler sonra değişim isteyen rakip siyasetçi geldiğinde eğer halkın zihnindeki bu "iyi" ideolojinin zıddı bir ideolojiye sahipse "kötü" kabul edilir.

Bu Reklamı Kapat

Doğu Anadoluda bir şehirdeki A Partisi Belediye Başkanı bir sonraki seçim döneminde tekrar kazanabilmek için rakibi olan B Partisinin kendi yönetiminden iyi bir yönetim sergileyemeceğini seçmene kanıtlamalıdır. Bunun içinse somut örneğe ihtiyacı vardır. Mesela Ege Bölgesinde B Partisinin yönetiminde olan belediyenin hizmetindeki eksiklikleri örnek olarak verebilir. Bununla da kalmayıp B Partisine oy veren halkın yaşam tarzının kabul edilemez olduğu fikrini seçmene aşılayarak kendisine oy verilmesini bir çeşit vatanseverlik ve gelenek bekçiliği olarak dikte edebilir.

Dolayısıyla, Bauman'ın da Sosyolojik Düşünmek kitabında belirttiği gibi kurulmaya çalışılan bir iç grupta birliği sağlayabilmek ve/veya koruyabilmek için karalanacak bir dış grubun icat edilmesi pratik olarak bir zorunluluktur.

Dış grup, tam da iç grubun kendi hayali zıddıdır ve iç grubun özkimliği, tutarlılığı, kendi içindeki dayanışması ve duygusal güvenliği için ona ihtiyacı vardır. İç grubun ihtiyaçları çerçevesinde işbirliğine hazır olmak adeta bir karşıt ile işbirliğini reddetmenin gerekçesidir. Böyle bir grup yoksa bile, kendi sınırlarını çizmek ve korumak için, kendi içinde sadakati ve işbirliğini temin etmek için bir düşman varsayması gereken grubun tutarlılığı ve bütünlüğü aşkına icat edilecektir. (Bauman, 2017: 58)

Eğer düşünülen iç grupta dayanışmanın kurulması bir dış gruba karşı düşmanlığın vazedilmesi ve uygulanması eşliğinde yürütülmüyorsa, büyük ölçekli bir iç gruba sadakat aşılama yönünde hiçbir çabanın başarı şansı yoktur. (a.g.e: 63-64)

Kaynaklar

  1. Z. Bauman. (2021). Sosyolojik Düşünmek. ISBN: 978-975-539-196-0. Yayınevi: Ayrıntı Yayınları. sf: 58-63-64.
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et