Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
2

Coğrafya seçim sonuçlarını etkiler mi?

Türkiye’de özellikle aşırı dağlık bölgelerde belli partiler kazanırken ova bölgelerde başka parti kazanıyor. Denize kıyısı olan bölgelerde ise, özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ilkerde başka bir parti kazanıyor. Coğrafyanın bir etkisi mi söz konusu?
244 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Araştırmacı

İyi günler. Evrim Ağacı'nın konuya ilişkin çok güzel bir videosu var:

Videoda biyolojik anlamda evrimin bir bölgenin kaderini nasıl belirlediği anlatılıyor. Ve bildiğimiz gibi biyolojik, sosyolojik, psikolojik vb. her anlamda evrim dediğimiz mekanizma çevresel koşullarla yakından ilişkilidir. Ve bu mekanizma da siyasi kampanyaların düzenlenmesini pekâlâ belirleyebilir. Örneğin X bölgesine adaylığını koymuş A ve B partileri çeşitli siyasi kampanyalar yürütüyorlar ve bu kampanyalarla halk tarafından sempati oyunun çoğunluğunu toplayan parti kazanıyor. Sempati oyu kazanmak ise o bölgenin sosyolojisini ve gelişim imkânlarını ve dolayısıyla halkın ihtiyaçlarını iyi tespit edebilmekle alâkalı.

Tüm Reklamları Kapat

Siyaset, toplumla bireysel olmayan bir ilişki kurmayı hedefler. Ancak siyasiler çoğunlukla sempati kazanmak için bu ilişkiyi bireyselmiş gibi gösterirler ve sanki olması gereken buymuş gibi yansıtırlar. X siyasetçisinin Y siyasetçisini politik olmayan özel hayatındaki tercihleri yüzünden halk önünde yermesinin sebebi budur. Bir belediye seçiminde her ne kadar mevzu bahis olması gereken bugün ve yakın gelecek olsa da toplumsal ön yargılar geçmişe sıkı köklerle bağlıdırlar. Bu da siyasilerin, rakip partinin veya ideolojilerinin geçmişini karalaması suretiyle "kirli siyaset" yapmakta bir beis görmemesi ile sonuçlanır.

Geçmişte bir siyasetçi o bölgenin üzerine "güneş gibi" doğmuştur ve çoğunluğun takdirini ve sempatisini kazanmıştır. Hangi coğrafyada olursa olsun toplumsal olarak kabul görmüş bir liderden vazgeçmek insan toplulukları için kolay değildir. Değişim vaat eden siyasetçi sıkıntılı bölgeye adımını attığında "ben bu ideolojiye sahibim ve dolayısıyla sizin iyiliğinizi düşünüyorum" demez. "Ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum ve ideolojim bu" der. Kabul gördükten sonra ideoloji ile alâkasız eylemlerde bulunsa bile birkaç güzel hizmet yaptıysa o bölgenin zihnindeki o ideolojiyi olumlu anlamda besler. Seneler sonra değişim isteyen rakip siyasetçi geldiğinde eğer halkın zihnindeki bu "iyi" ideolojinin zıddı bir ideolojiye sahipse "kötü" kabul edilir.

Tüm Reklamları Kapat

Doğu Anadoluda bir şehirdeki A Partisi Belediye Başkanı bir sonraki seçim döneminde tekrar kazanabilmek için rakibi olan B Partisinin kendi yönetiminden iyi bir yönetim sergileyemeceğini seçmene kanıtlamalıdır. Bunun içinse somut örneğe ihtiyacı vardır. Mesela Ege Bölgesinde B Partisinin yönetiminde olan belediyenin hizmetindeki eksiklikleri örnek olarak verebilir. Bununla da kalmayıp B Partisine oy veren halkın yaşam tarzının kabul edilemez olduğu fikrini seçmene aşılayarak kendisine oy verilmesini bir çeşit vatanseverlik ve gelenek bekçiliği olarak dikte edebilir.

Dolayısıyla, Bauman'ın da Sosyolojik Düşünmek kitabında belirttiği gibi kurulmaya çalışılan bir iç grupta birliği sağlayabilmek ve/veya koruyabilmek için karalanacak bir dış grubun icat edilmesi pratik olarak bir zorunluluktur.

Dış grup, tam da iç grubun kendi hayali zıddıdır ve iç grubun özkimliği, tutarlılığı, kendi içindeki dayanışması ve duygusal güvenliği için ona ihtiyacı vardır. İç grubun ihtiyaçları çerçevesinde işbirliğine hazır olmak adeta bir karşıt ile işbirliğini reddetmenin gerekçesidir. Böyle bir grup yoksa bile, kendi sınırlarını çizmek ve korumak için, kendi içinde sadakati ve işbirliğini temin etmek için bir düşman varsayması gereken grubun tutarlılığı ve bütünlüğü aşkına icat edilecektir. (Bauman, 2017: 58)

Eğer düşünülen iç grupta dayanışmanın kurulması bir dış gruba karşı düşmanlığın vazedilmesi ve uygulanması eşliğinde yürütülmüyorsa, büyük ölçekli bir iç gruba sadakat aşılama yönünde hiçbir çabanın başarı şansı yoktur. (a.g.e: 63-64)

Kaynaklar

  1. Z. Bauman. (2021). Sosyolojik Düşünmek. ISBN: 978-975-539-196-0. Yayınevi: Ayrıntı Yayınları. sf: 58-63-64.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close