Sorulara Dön
-1
Akademi & Üniversite

Çocuk ve ebeveynlerinin haklarının çatıştığı durumlar nelerdir?

Örnek ile açıklayabilir misiniz?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnsanoğlunun, ulaştığı medeniyet seviyesine rağmen (belki de ulaşamadığı medeniyet seviyesi nedeni ile) henüz çözemediği temel sorunlardan birinin bu soru olduğunu düşünüyorum.

Hemen örnek: 18 yaşına girmemiş bir genç, resmi olarak ailesinin onayı olmadan hiç bir resmi başvuru yapamaz. Dünyanın en yetenekli müzisyeni/oyuncusu/dansçısı bile olsa kendi isteği ile konservatuvara giremez. Gidip ebeveynlerinin istediği okula girmek zorunda kalır.

Bir ebeveyn, çocuğu 18 yaşına girene kadar ona istediği baskıyı uygulayabilir. Çocuk istediği şeyleri okuyamaz, istediği müzikleri dinleyemez, istediği filmleri izleyemez. Bu alenen sansürdür. Tüm dünyanın ortak ahlaki değerler ile ret ettiği şeyler olsa neyse. Aile dindarsa çocuk ateizmi anlatan bir kitap okuyamaz örneğin. Karşı cinsten flört edeceği bir arkadaş edinemez. (Cinsel yakınlık harici elbette) Ya da aile kapitalist ise komünizmle ilgili bir yayın okuması istenmez. Aile komünist ise de kapitalizmi öven bir film izlemesi hoş görülmez.

Bir ailenin, çocuğuna istediği eğitimi, ahlakı, bilgiyi, fikri aşılaması tamamen serbesttir ve çocuğun kontrolü dışındadır. Bir aile çocuğu bilime, sanata düşman olarak yetiştirebilir ve hiç kimse buna engel olamaz. Çocuğunuza "sanatçılar ahlaksızdır" ya da "biliminsanları ateisttir" diyebilirsiniz. Kimse size bu yüzden dava açmaz.

Ve en garip çatışma noktası "saygı" meselesidir. Aile ve ebeveynler, her zaman saygı duyulması, terbiye ile yaklaşılması gereken olgulardır. Ama çocuğa saygılı olmak gerekmez. Çocuğun başarısı ailenindir. Ama ailenin başarısızlığı çocuğundur. Bir aile, uyumsuz bir çocuğu psikoloğa götürebilir. Ama çocuk, manyak olan bir ebeveyni psikoloğa götüremez. Alkolik bir ebeveyni şikayet edemez.

Bir ebeveyn, çocuğunun hakkı olan para ile kötü bir yatırım yapıp aileyi fakirliğe sürükleyebilir. Hakkıdır. Bu yargılanmaz.

Bir çocuk, ailesinin fakirliği nedeni ile ilkokul çağında çalışmak üzere sanayiye gönderilebilir. Kimse o ebeveynleri mahkemeye çağırmaz.

Çok daha fazla örnek verilebilir. Üremek evrimsel olduğu kadar ahlaki bir girişimdir. Her birey evrimsel olarak üremek ister ama kendi hayatiyetinde yetersiz olan bir bireyin yükümlü olacağı başka hayatlar yaratması hiç de ahlaki değildir. Türkçesi: Bakamayacağın çocukları yapmak! Eğer insanoğlu olarak bir gün bunu fark edebilirsek her şey çok daha güzel olur. Ama bizler bunu göremeyeceğiz tabi. Ve bu konuda şimdilik yapacak hiç bir şey yok.

Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et