Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Tuzla
Melih Tuzla
63K UP
Üye
3

Çevre şartları sabit tutulursa, daha fazla uyum sağlanamayıp, evrim durabilir mi?

Yeterince zaman verildiğini ve şartların (iklim, salgınlar, avcılar, avlar vb.) sabit tutulduğunu varsayarsak, ortamdaki canlılar, artık daha iyi ve uyumlu olamayacakları -bir nevi mükemmelleşecekleri- bir noktaya varırlar mı?
414 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrime sebep olan mekanizmaların etki etmediği popülasyonda evrim duracaktır. Evrimin durduğu noktada popülasyonda gen ve özellikler bir dengeye ulaşır. İşte bu dengeye Hardy-Weinberg dengesi diyoruz.

İklim, salgınlar, avcılar vs. gibi çevresel faktörleri durdurmaktan, doğal seçilimi tamamen durdurmak dediğinizi anlıyorum. Tabii ki sadece onlar yetmez, besine ulaşma örneğin ağaç uzun ise bir seçilim baskısı oluşacaktır yine. Dolayısı ile bu gibi faktörlerin de bütün canlılara eşit olacağını varsaymamız gerek ki doğal seçilimi tamamen durduralım. Evrimi tamamen durdurmaya yani Hardy-Weinberg dengesini sağlamaya yetmese de doğal seçilimi durdurursak uyum sağlamak (adaptasyon), doğal seçilim ile olan evrimsel değişimlere denildiği için popülasyonda adaptasyon durmuş olur. Peki nasıl devam eder evrimsel süreç? Düşünelim. Şimdi işler biraz daha karışacak.

Tüm Reklamları Kapat

Doğal seçilimi durdurduk ama hala cinsel seçilim gibi mekanizmalar işliyor. Cinsel seçilimde genelde doğal seçilimde zor olarak hayatta kalsa da bunu başaranlar seçildiği için normalde doğal seçilim ile cinsel seçilim birbirine ters olarak işler. Dolayısı ile cinsel seçilim çevreye uyumu düşürür, daha sonra doğal seçilim baskın gelir ve tekrar yükselir ve böyle devam eder. Ama doğal seçilim olmayınca popülasyonun avcılar gibi derdi olmayacağı için hala cinsel seçilim çerçevesinde uyum sağlanabilir.

Peki, bu tür bir uyumu da istemiyoruz, cinsel seçilimi de durdurduğumuzu varsayalım.

Tabii akraba seçilimini de unutmamak gerek. Doğal seçilimi durdurduğumuz için akraba ve grup seçilimi seçilimi önemini büyük oranda yitirecektir. Bir de küçük bir ayrıntı kalıyor. Çeşitlilik mekanizmaları. Eğer ki mutasyon ve crossing-over gibi çeşitlilik mekanizmaları devam ederse genetik sürüklenme veya gen akışı gibi mekanizmalarla da evrim devam edecektir ve hatta ortamda çeşitlilik olacağı için türler kendine yakın olanı kayırabilir yani akraba seçilimini durdurmamış olabiliriz. Ama tabii ki çevresel şartlarda kimsenin avantajlı/dezavantajlı olmadığını varsaydığımız için bunu göz ardı edebiliriz. Yine de hala çeşitlilik mekanizmaları yüzünden gen akışı ve göç ile evrim devam ediyor. Ama geldiğimiz noktada uyum sağlamak yerine rastlantısal bir şekilde yavaş da olsa evrim devam eder. Bütün seçilim mekanizmalarını durdurduk, ne zaman ki çeşitlilik mekanizmaları da durur (ki geldiğimiz noktada bile çok zor) o zaman evrimin tamamen durduğunu söyleyebiliriz. Eşeyli üreyen canlılarda bu durum imkansıza yakındır çünkü eşeyli üremede daha çok çeşitlilik sağlanır, eşeysiz üreyenlerde ise çeşitliliğin durması bir nebze daha kolay.

189 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Evrimin Boş Hipotez Matematiği: Hardy-Weinberg Dengesi. (21 Mart 2014). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Evrim Mekanizmaları - Yazı Dizisi. (19 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close