Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Çembersel hareket yapan bir cismin hız vektörleri neden yörüngeye teğettir?

Limit kullanarak bir şeyler yapmaya çalıştım ama olmadı çembersel hareket yapan bir cismin hız vektörünün yörüngeye neden teğet olduğunu gösterebilir misiniz? Bunun bir cismi salla ve bırak şeklinde olmayan bir kanıtı vardır umarım

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

, iki boyutlu uzayda bir eğri olsun ve eğrinin denklemi ile parametrize edilsin bu eğrinin hız vektörü ile tanımlanır yani teğet eğrisinin ta kendisidir. Bu eğrinin keyfi bir noktasındaki doğrultu vektörü ile gösterilir yani bu eğriye noktasında teğettir.

Yani tanım gereği hız vektörü herhangi bir eğri için o eğriye teğettir, teğet uzayının bir elemanıdır.

Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. MSU Matematik bölümü Math132 ders notu Türev tanımı yapılırken doğrultu vektörü hız olarak tanımlanır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder