Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Canlılık hariç dünya'daki bütün koşulların sağlandığı bir modellemede, canlılık kendiliğinden başlar mı?

Canlılığın başlaması için gerekli bütün koşulları sağlarsak canlılık kendiliğinden başlar mı? Eğer cevap başlama ihtimali olduğu şeklindeyse, bu cevabı vermemizde değişkenlerin her birini bilemiyor oluşumuz mu temel sebeptir, yoksa tüm değişkenleri biliyor ve kontrol edebiliyor olsaydık bile canlılığın oluşması tesadüfe mi bağlıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu sorunuza ikna edici kesinlikte cevap verebilmek için ihtiyacımız olan şey, evrende yalnız olmadığımızı ispatlamak olacaktır.

Kimi biliminsanlarına göre uygun şartlar altında yaşamın ortaya çıkması kaçınılmazdır. Yani evrenin bilmediğimiz bir bölgesinde, Dünya ile benzer şartlara sahip bir gezegen var ise yaşam kaçınılmaz olarak orada da ortaya çıkacaktır. Ancak bu bir "bilgi" değildir, bir öngörü ya da tahmindir. Herhangi bir gözleme ya da deneye dayanmaz. Kimine göre ise ne olursa olsun yaşamın ortaya çıkması, ilahi bir müdahale gerektirir.

Ancak bu noktada bir kavram karmaşası söz konusudur. Tesadüfilik ve rastgelelik. İkisi aynı anlamda kullanılıyor olsa da tam olarak aynı şey değillerdir. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Elinizde bir zar var diyelim. Sürekli bu zarı atıyorsunuz. Üst üste üç kez 5 gelme olasılığı oldukça düşüktür. Bu olursa buna "tesadüf" diyebiliriz ve şaşkınlıkla karşılarız. Ama siz bu zarı, 50 milyon kez atarsanız hiç şüpheniz olmasın ki onlarca kez üst üste tüm sayılar denk gelecektir. Yani bu "kaçınılmaz"dır. Ne zaman, nasıl, kaçıncı atışta, bunu bilemeyiz. Ama kaçınılmazdır. İşte bu rastgeleliktir. Buna tesadüf demek pek doğru sayılmaz çünkü şaşırtıcı değildir. Dünyaya bir göktaşı çarpmasından tutun da, ilkokul arkadaşınızla ilk kez gittiğiniz bir şehirde karşılaşmanıza, iki sarışın insanın çocuklarının zenci olmasından, balkondan annenize fırlattığınız anahtarın yerdeki karıncayı öldürmesine sayısız örnek verebiliriz. Bunlar hep "tesadüf" olarak isimlendirilir ama aslında hepsi rastgeledir. Her dakika dünyada sayısız inanılmaz olay meydana gelir. Ama aslında hiç biri inanılmaz değildir. Çünkü her biri milyonlarca kez tekrarlandığı için bazıları şaşırtıcı sonuçlar doğurur. Çünkü her yıl Dünyada milyonlarca insan bir şehre ilk kez gider. Birilerinin birbirini tanıması gayet normaldir.

İşte yaşamın ortaya çıkması da buna benzer. Uygun koşullar oluştuğunda, milyarlarca kez bir araya gelip karmaşık bileşikler oluşturan atom ve moleküller, bir noktada enerjiyi tutar ve iletir reaksiyonlar gösterecektir. Bunun oluşması için 1 milyar yıl beklerseniz bu "tesadüf" değil "rastgele" olacaktır.

Tabi bu açıklamam da istatistik disiplini altında verilmiş bir cevap. Çünkü size biyoloji, botanik, zooloji, kozmoloji, gezegenbilimi gibi disiplinlerde cevap veremeyiz. Çünkü elimizde veri yok.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın