Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlhan Taşlı
Üye
5

Büyük patlamaya sebep olan kritik değere ulaşmak Evren'in bu denli büyük olmasının nedeni midir?

Büyük patlamanın gerçekleşebilmesi için mutlaka bir mekaniğe ihtiyaç olmalı, bu kritik değere ulaşmak, Evren'in neden bu kadar büyük olması gerektiğini hatta zorunluluğunu ortaya koymuş olabilir mi?
413 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Biçer
Fizik öğrencisi

"Büyük Patlama teorisi, evrenin başlangıcını açıklayan bir teorik modeldir. Bize göre, yaklaşık 13.8 milyar yıl önce evren, çok yoğun ve sıcak bir noktadan tek bir noktadan genişlemeye ve soğumaya başladı.

Bu teori, Einstein'ın genel görelilik teorisiyle birleştirilerek evrenin genişlemesini tanımlar. Genel görelilik teorisi, uzay ve zamanın evrendeki madde ve enerji tarafından nasıl etkilendiğini açıklar. Bu teoriye göre, evrenin genişlemesi, uzayın kendisinin de genişlemesiyle gerçekleşir.

Aslında, evrenin başlangıcında yoğunluk ve sıcaklık o kadar büyüktü ki, geleneksel fizik kuralları işe yaramaz hale geldi. Bunun yerine, kuantum fiziği ve kozmoloji birleştirilerek evrenin ilk anlarını anlamaya çalışıyoruz. Kuantum kozmolojisi, evrenin başlangıcını kuantum mekaniği ve kozmoloji arasındaki etkileşimle açıklamaya çalışır.

Tüm Reklamları Kapat

Kuantum kozmolojisi, evrenin başlangıcında yoğunluğun ve sıcaklığın kritik bir değere ulaştığını öne sürer. Bu kritik değere ulaşan yoğunluk, evrenin büyük bir patlama ile genişlemesine yol açar. Bu patlama, evrenin genişlemesi ve soğumasıyla sonuçlanır ve zaman içinde yıldızlar, galaksiler ve diğer kozmik yapıların oluşumuna yol açar.

Ancak, hala Büyük Patlama teorisi ve evrenin büyüklüğü arasındaki kesin ilişkiyi tam olarak anlamış değiliz. Evrenin neden bu kadar büyük olduğunu veya Büyük Patlama için kritik bir boyuta ulaşmasının gerekliliğini açıklamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyuyoruz.

Sonuç olarak, Büyük Patlama teorisi ve evrenin büyüklüğü arasındaki ilişki hala aktif bir araştırma alanıdır. İleri matematik ve fizik kullanarak bu ilişkiyi daha ayrıntılı olarak açıklamak, mevcut teorik modellere dayanırken hala belirsizlikler ve keşfedilmeyi bekleyen alanlar olduğunu gösterir."[1]

Kaynaklar

 1. M. Kaku. (2011). Physics Of The Future: How Science Will Shape Human Destiny And Our Daily Lives By The Year 2100. ISBN: 9780385530804. Yayınevi: Doubleday.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close