Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Bu belgede ne demek istemiş?

Derin taribcelrin ezelden beri dile getirdikleri hilafet lozan da gitti iddiası vardır bende merak ettim baktım ve her zamanki gibi tam belgeyi vermemişler neyse bende kendim buldum az çok anladım ama rica etsem birisi açıklayabilir mi? Belge no:30-10-203-391-24 isteyen devlet arşivleri belge tarama sisteminden belgenin tamamına bakabilir

Bu belgede ne demek istemiş ?
1
158 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Belgenin paylaştığınız sayfaya ait görüntüsünde kelimeler tam seçilmiyor. Ancak anahtar kelimeler üzerinden Google'da taradım. Belgeyi güncel olarak adında tarih olan ama özünde bir propaganda dergisi kullanmış. Amaç propaganda olunca belge de dediğiniz gibi kısmen paylaşılmış. Tamamına ulaşmak amacıyla Devlet Arşivleri Başkanlığına baktım ve ulaştım. Merak edenler Devlet Arşivleri Başkanlığına E-Devlet şifreleriyle girip kaydolarak sorunuzdaki numaradan sorgulama yapabilir. Görüntüsünü paylaştığınız sayfa, Kemal OHRİ'nin İsmet İNÖNÜ'ye hitaben yazdığı 28.02.1946 tarihli dokuz sayfalık mektubunun üçüncü sayfası.

Mektupta genel olarak hilafetin getirilmesinin İngiltere'nin de çıkarlarına uygun olduğu, bu nedenle hilafeti geri getirmek için uygun dış koşulların oluştuğu ileri sürülmüş. Bu iddia ileri sürülürken Lozan Anlaşması öncesinde imzalandığı iddia edilen 4 maddelik gizli bir anlaşmadan bahsedilmiş. Öte yandan bu dört maddenin içeriğine yer verilmemiş. Eğer böyle bir anlaşma olsa ve Kemal OHRİ de bu anlaşmaya vakıf olsaydı söz konusu dört maddeyi de aktarırdı. Nitekim ileri sürdüğü genel iddiayı temellendirme ve ayrıntılama çabası Mektupta açıkça görülüyor.

Ayrıca Kemal OHRİ herhangi bir resmi sıfata sahip değil. Mektupları çok fazla imla ve yazım hatası içeriyor. Okurken zorlandığımı da burada belirteyim. Söz konusu mektubu ve devamı mektuplarında İslamcı bir bakış açısı da seziliyor. Örneğin Atatürk'ün "dini eğitimi geri getirmenin henüz zamanı değil" mealinde bir sözü olduğu iddiasını aktarıyor. Dini eğitimin geri getirilmesi isteğini temellendirirken "Muhakkak ki, sana açık bir fetih müjdeledik" ayetinin Arapçasını, Latin harfleriyle, yazarak retorik geliştirmeye çalışıyor. İNÖNÜ'ye övgüler de sıralayarak bir bakıma muhatabını ikna etmeye yönelik bir dil kullanıyor.

Ancak bunlardan da önemlisi İNÖNÜ'den şahsi talepte de bulunuyor. 15.01.1947 tarihli mektubunda; yurtdışındaki pasaport, döviz ve hukuki koruma taleplerini resmi mercilerin dikkate almadığını aktarıyor (Bkz. Devlet Arşivleri Başkanlığı aynı belge numarası). Bu nedenle bu vakıayı da göz önünde bulunduracak olursak Mektubu; yurtdışına çıkmış ve çeşitli makamlara başvurarak pasaport, döviz ve hukuki koruma talebinde bulunmuş ama başarılı olamamış Kemal OHRİ isimli vatandaşın bu taleplerini en üst mercie iletme gayreti ve bu gayreti gizleme amacıyla bir takım şahsi siyasi düşüncelerini merkeze alma çabası olarak değerlendirmek daha doğru olur.

283 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın