Sorulara Dön
3
Fizik & Kuantum

boyutlar konusunu bir türlü anlayamıyorum. nedir bu boyut? bizim algılayamadığımız boyutların var olduğunu nereden biliyoruz? boyutlarda enerji nasıl şekil alıyor ve görünüyor?

2
1,016 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Boyut tam olarak gidebiliceğin doğrultu anlamına geliyor .Nasıl yani dersen sadece tek bir yönde ilerliyebildigini düşün matematik dersinden x,y kordinat sistemini düşünebilirsin x veya y birini seç sadece o çizgi üstünde hareket edebildiğini düşün buna 1 boyutlu hareket diyoruz hareket edemedigin bir sürü alan var eğer x i seçtiysen y yi ,y yi seçtiysen x i oyuna dahil et ilerliyebildiğin ikinci bir yol daha olsun buna 2 boyutlu hareket diyoruz unutma 2. bir boyut eklenince o iki boyutun arasını da dolaşabilirsin yani çizgilerin dışına mesela (8,4) konumuna gidebilirsin bunu gerçek dünyaya uygularsan 1. Boyutu çizgi 2.boyutu dikdörtgen gibi düşünebilirsin 3 boyuta hayal etmeyi dene istersen ona derinlik diyoruz dikdörtgenimize derinlik eklersek bir prizmaya dönüşür hayal etmesi zor olabilir ama sadece 2 boyutu algiladiğimizi düşünelim bizim dikdörtgen düzlemimizden geçen 3 boyutlu bir küp hayal et yavaşça yaklaşsın sonra içimizden 3 boyutun keşişimde dursun biz onu sadece kare olarak gorüceğizdir eğer keşişim noktadindan geçer sonrada 3 boyuttan ilerlerse önce kareyi görürüz sonra da bir anda kaybolur

Gelelim böyle fazladan boyutlar varsa neden algılayamadığımıza

Varsayıyorum 4. Bir boyutumuz var ama bu boyut küçük nasıl yani dersen gidebildigimiz bir yön var ama sadece 3 CO2 molekülü uzunluğunda dolayısıyla o boyutta ilerlesek bile algılayamayız veya 3.boyutu terkedemiyor da olabilirz analamk için şöyle düşünebilirsin kağıt üstünde yaşıyan 2 boyutlu canlılar var biz onları 3. Boyutan izlesek göremezler aynı şeyi 3 boyuta uygulasak 4 boyutu göremiyor olabilir hatırlıyormusun üstünde bulunduğumuz boyutları x,y koordinatları gibi düz kabul etmiştik eğer boyutlar hafif eğimli ise ve çok çok uzaktan baktığımızda daire oluyorsa bu durumda bildiğimiz 3 boyuta 4. Bir boyuttan bakarsak bir küre görmemiz gerekir kendi böyle ilginç sonuçlar çıkabiliyor bu boyutların olduğunu nerden biliyoruz sorusuna gelince sicim teorisinin matematiksel ispatlarindan çıkıyor ama fikir hala tartışmalı bazı fizikçiler var diyor bazılar var diyor konu hakında uzman birinden biraz daha bilgi almak istersen https://youtu.be/3KC32Vymo0Q.

941 görüntülenme
3
Paylaş
3

En basit haliyle, varlıkların varoluş sergilemekte kullandıkları alanlar olarak tanımlanabilir.

  1. Boyutta varlıklar kendilerini sadece nokta olarak ifade edebilir.
  2. Boyutta, varlıklar kendilerini çizgi olarak ifade edebilir.
  3. Boyutta varlıklar kendilerini derinlikli cisim olarak ifade edebilir.

Yani bir varlık, varoluş sergilemeye başladığında, farklı boyutlarda farklı görünür, çünkü kendi varoluşunun sadece o boyutun izin verdiği kadarını ortaya koyabilir. Bir kürenin, 2 boyutlu yüzeyde daire olarak görünmesi gibi. Aynı küre, 1. boyutta sadece nokta olarak varolabilir. Çünkü o boyutun izin verdiği varoluş biçimi o.

Durum böyle olunca, tabii ki derinlikli 3boyutun da bir varlığı ifade etmede mutlak yeterliliğe sahip olamayacağı anlaşılır. Biz henüz 3 boyut dışını deneyimleyemediğimiz için, bu gerekliliği anlayamıyoruz. Ancak şöyle düşünebiliriz ki, 2. boyuta yansıyan bütün 2boyutlu şekiller, 3 boyutlu derinlikli bir nesnenin derinliğini kaybetmiş halleri olacak. Hmmm demek ki, 3. boyutta görünen bütün derinlikli cisimler, bir üst boyuttaki varlıkların özelliklerini kaybetmiş halleri olabilir o zaman.... Ve bu boyut hiyerarşisi sonsuza kadar da gidebilir.

Bizim boyutumuzda olup, bu boyuttaki varlıklardan farklı davranan fenomenler, üst boyutu anlamakta faydalı olabilir. FOTON ve ELEKTRON, asla bu boyuta ait bir şey gibi davranmazlar örneğin. Foton için zaten zaman diye bir şey yok. Kütlesi yok. Elektronun da nerede bulunduğu net olarak ölçülemez. Orbital, bir elektronun varolma ihtimallerinin en yüksek olduğu alanlar. Mutlaka orada olduğu alanlar değil. Ayrıca biliyoruz ki, elektronlar (fotonlar ve moleküller de), gözlemci etkisinde ve gözlemcinin olmadığı durumlarda farklı hareket ediyor. (Dalga - parçacık) Bunun gibi fenomenler, belki de üst boyuttan en az kayba uğrayıp burada kendini ifade eden şeyler olabilir.

768 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et