Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

boyutlar konusunu bir türlü anlayamıyorum. nedir bu boyut? bizim algılayamadığımız boyutların var olduğunu nereden biliyoruz? boyutlarda enerji nasıl şekil alıyor ve görünüyor?

7,969 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Özcan
Barış Özcan
4,150 UP
sadece araştırdım

Boyut tam olarak gidebiliceğin doğrultu anlamına geliyor .Nasıl yani dersen sadece tek bir yönde ilerliyebildigini düşün matematik dersinden x,y kordinat sistemini düşünebilirsin x veya y birini seç sadece o çizgi üstünde hareket edebildiğini düşün buna 1 boyutlu hareket diyoruz hareket edemedigin bir sürü alan var eğer x i seçtiysen y yi ,y yi seçtiysen x i oyuna dahil et ilerliyebildiğin ikinci bir yol daha olsun buna 2 boyutlu hareket diyoruz unutma 2. bir boyut eklenince o iki boyutun arasını da dolaşabilirsin yani çizgilerin dışına mesela (8,4) konumuna gidebilirsin bunu gerçek dünyaya uygularsan 1. Boyutu çizgi 2.boyutu dikdörtgen gibi düşünebilirsin 3 boyuta hayal etmeyi dene istersen ona derinlik diyoruz dikdörtgenimize derinlik eklersek bir prizmaya dönüşür hayal etmesi zor olabilir ama sadece 2 boyutu algiladiğimizi düşünelim bizim dikdörtgen düzlemimizden geçen 3 boyutlu bir küp hayal et yavaşça yaklaşsın sonra içimizden 3 boyutun keşişimde dursun biz onu sadece kare olarak gorüceğizdir eğer keşişim noktadindan geçer sonrada 3 boyuttan ilerlerse önce kareyi görürüz sonra da bir anda kaybolur

Gelelim böyle fazladan boyutlar varsa neden algılayamadığımıza

Varsayıyorum 4. Bir boyutumuz var ama bu boyut küçük nasıl yani dersen gidebildigimiz bir yön var ama sadece 3 CO2 molekülü uzunluğunda dolayısıyla o boyutta ilerlesek bile algılayamayız veya 3.boyutu terkedemiyor da olabilirz analamk için şöyle düşünebilirsin kağıt üstünde yaşıyan 2 boyutlu canlılar var biz onları 3. Boyutan izlesek göremezler aynı şeyi 3 boyuta uygulasak 4 boyutu göremiyor olabilir hatırlıyormusun üstünde bulunduğumuz boyutları x,y koordinatları gibi düz kabul etmiştik eğer boyutlar hafif eğimli ise ve çok çok uzaktan baktığımızda daire oluyorsa bu durumda bildiğimiz 3 boyuta 4. Bir boyuttan bakarsak bir küre görmemiz gerekir kendi böyle ilginç sonuçlar çıkabiliyor bu boyutların olduğunu nerden biliyoruz sorusuna gelince sicim teorisinin matematiksel ispatlarindan çıkıyor ama fikir hala tartışmalı bazı fizikçiler var diyor bazılar var diyor konu hakında uzman birinden biraz daha bilgi almak istersen https://youtu.be/3KC32Vymo0Q.

Tüm Reklamları Kapat

1,542 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
307K UP
Krononot

En basit haliyle, varlıkların varoluş sergilemekte kullandıkları alanlar olarak tanımlanabilir.

 1. Boyutta varlıklar kendilerini sadece nokta olarak ifade edebilir.
 2. Boyutta, varlıklar kendilerini çizgi olarak ifade edebilir.
 3. Boyutta varlıklar kendilerini derinlikli cisim olarak ifade edebilir.

Yani bir varlık, varoluş sergilemeye başladığında, farklı boyutlarda farklı görünür, çünkü kendi varoluşunun sadece o boyutun izin verdiği kadarını ortaya koyabilir. Bir kürenin, 2 boyutlu yüzeyde daire olarak görünmesi gibi. Aynı küre, 1. boyutta sadece nokta olarak varolabilir. Çünkü o boyutun izin verdiği varoluş biçimi o.

Durum böyle olunca, tabii ki derinlikli 3boyutun da bir varlığı ifade etmede mutlak yeterliliğe sahip olamayacağı anlaşılır. Biz henüz 3 boyut dışını deneyimleyemediğimiz için, bu gerekliliği anlayamıyoruz. Ancak şöyle düşünebiliriz ki, 2. boyuta yansıyan bütün 2boyutlu şekiller, 3 boyutlu derinlikli bir nesnenin derinliğini kaybetmiş halleri olacak. Hmmm demek ki, 3. boyutta görünen bütün derinlikli cisimler, bir üst boyuttaki varlıkların özelliklerini kaybetmiş halleri olabilir o zaman.... Ve bu boyut hiyerarşisi sonsuza kadar da gidebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bizim boyutumuzda olup, bu boyuttaki varlıklardan farklı davranan fenomenler, üst boyutu anlamakta faydalı olabilir. FOTON ve ELEKTRON, asla bu boyuta ait bir şey gibi davranmazlar örneğin. Foton için zaten zaman diye bir şey yok. Kütlesi yok. Elektronun da nerede bulunduğu net olarak ölçülemez. Orbital, bir elektronun varolma ihtimallerinin en yüksek olduğu alanlar. Mutlaka orada olduğu alanlar değil. Ayrıca biliyoruz ki, elektronlar (fotonlar ve moleküller de), gözlemci etkisinde ve gözlemcinin olmadığı durumlarda farklı hareket ediyor. (Dalga - parçacık) Bunun gibi fenomenler, belki de üst boyuttan en az kayba uğrayıp burada kendini ifade eden şeyler olabilir.

1,215 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close