Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Bizim göremediğimiz bir yaşam formu mümkün müdür?

Evrim ile bi şekilde uğraşan insanların safsata veya komplo teorisi olarak inandığı paranormal olaylarda bizimle aynı habitatta yaşayan, tıpkı bizim gibi evrimleşmiş, medeniyet sahibi olmuş, birbiriyle iletişim kurup sosyalleşebilen çoğu zaman insanlarla temas kurmayıp, kendi halinde yaşayabilen toplumlara dönüşmüş bir tür canlı olamaz mı? Bir yaşam türünün var olabilmesi, bizim onu keşfetmemizle mi ilintili? Bu varsayım vampirler, periler, cinler gibi hikayeleri de kabul etmek olmaz mı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Göremesek de "bizim göremediğimiz" karadelikleri bile bilimsel gözlemlerle gözleyebiliyoruz. Gözümüzün göremediği birçok canlıyı bile hayalinize gelmeyecek yöntemlerle gözleyebiliyoruz. Etkilerini gözleyebiliyoruz. Kastettiğiniz şey, bilimsel gözlemlerle bile gözlemleyemeyeceğimiz varlıklar ise "Var mı? Bilmiyoruz." Ama var olduklarını düşünmek için hiçbir veri, bulgu ya da kanıt yok. (Youtube videoları vs kanıt değildir.) Evet; kanıtın olmaması, o şeyin olmadığını göstermez. Yani kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir. Ama varlığın kanıtı hiç değildir.

Bu şuna benziyor: Sizin yanınızda görünmez bir ejder olduğunu iddia ediyorum ve diyorum ki bu ejder görünmüyor. Üzerine boya sürmekten ayak izlerini görmek için yere un serpmeye, algılayıcılarla test etmekten binbir türlü yönteme kadar deniyorsunuz ama bu ejder hiçbir bilimsel yöntem ile gözlenmeyen bir ejder.

Peki, ısısız alev püskürten, görünmez, cisimsiz, havada uçan bir ejder ile aslında hiç var olmayan bir ejder arasında ne fark var? İsterseniz inanabilirsiniz ama bilimsel olarak ispat yükü, böyle bir varlığı iddia edenin omzundadır. O şeyin kesin olarak var olmadığını ispatlayamam ama o şeyin var olduğunu düşünmeme sebep olacak hiçbir veri, bulgu, kanıt yoksa bu hipotezi reddedebilirim. "Delil olmadan iddia edilen şey, delil olmadan reddedilebilir." Yani inanabilirim de inanmayabilirim de. İnanmıyorsam bir kenara koyarım bu hipotezi, eğer veriler gelirse bu veriler ışığında görüş değiştirebilirim.

145 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Bu çok düşük bir olasılık.

İnsanlık, 21 yy itibari ile ulaştığı hem sosyal, kültürel, siyasi hem de bilimsel ve teknolojik gelişmişlik seviyesi ile, yaşadığı yuva olan bu dünyayı çok yüksek oranda kayıt ve kontrol altına almış durumda. Elbette dünyaya tümüyle hâkim değiliz ama en azından kendi hayatiyetimizi sürdürdüğü kısmına yüksek oranda hâkimiz. Bilimsel olarak dünyadaki tüm yaşamın karbon temelli olduğunu biliyoruz. Tespit edilmiş milyonlarca tür içerisinde bu temel bilgiye aykırı tek bir canlıya rastlamadık. Varlıklarından haberimizin olmadığı, gözle görünmeyen akıllı canlılar varsa da onları tespit edebilecek çok sayıda teknolojiye sahibiz. Radyo dalgalarından tutun da uzaydaki bir derecenin milyonda biri kadar küçük sıcaklık farklılıklarını, ışığın oldukça ince ayrıntısındaki kaymalarını, elektriksel dalgalanma ya da aktarımları, bir çok şeyi teknolojik olarak tespit edebiliyoruz. Var olabilecek başka canlılar varsa da onlarla kesişen hiç bir noktamız yoktur demektir, bu nedenle de onların varlığını göz ardı edebiliriz neticede. Ama temel bilimsel bakışla elimizde sıradışı hiç bir tespit, açıklanamayan bir bulgu vs. de olmadığına göre böyle bir beklentide olamayız. "Kesinlikle yok" diyemeyiz ama bu fikirde olacak bir bulgu ve veri yok. Vampir, peri, cin vs. gibi varlıkların varlığına da inanmamız için bir gerekçemiz de söz konusu değil.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın