Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Biz organlarimizin çalışmasını aklımızdan gecirmememize rağmen nasıl çalışıyorlar? Ve bunu nasıl yapacaklarını nerden biliyorlar?

Ornegin ; yemek yedik , yediğimiz yemeği sindirmemiz için midemize bununla ilgili bir sinyal gondermememize veya bunu yapmasını söylememiş olmamıza rağmen , midemiz bunu yapması gerektiğini ve bunun nasıl yapılacağını nerden biliyor?
407 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Hasan Ok
Hasan Ok
46K UP
Bilgi Sahibi

Sinir sistemi ikiye ayrılır; merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi. Çevresel sinir sistemi içerisinde iki yapı mevcuttur; bunlardan biri otonom sinir sistemi diğeri ise somatik sinir sistemidir. Otonom sinir sistemi özerk bir şekilde çalışırken, somatik sinir sistemi bilinç düzeyinde çalışır.

Otonom sinir sistemi; periferik (çevresel) sinir sisteminin, istemsiz yapılan hareketleri ve organ fonksiyonlarının kontrolünü gerçekleştiren bölümüdür. Kalp hızı, sindirim, solunum, tükürük salgılanması, terleme, işeme fonksiyonu, cinsel uyarılma gibi durumlarda istem dışı etkilidir. Visseral sinir sistemi veya vejetatif sinir sistemi olarak da bilinir. Parasempatik sinir sistemi ve sempatik sinir sistemi olarak ikiye ayrılır. Otonom sinir sistemine biyolojik yaşamla yakınlığından dolayı Vejetatif (bitkisel) sinir sistemi denir. Organlarla ilgili olmasından dolayı da Visseral sinir sistemi denir. Otonom sinir sistemi, sinir sistemini kalp kası, damarlar, akciğerler ve organların düz kasları ile dış salgı bezleri gibi isteğimiz dışında çalışan organları innerve eden bölümdür.

Tüm Reklamları Kapat

Yani istemdışı çalışan otonom sinir sistemi hayati organların işlevinden sorumludur ve istemdışı çalıştığı gibi bilinç düzeyinde isteyerek de durduramayız.

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
asya ilayda şahin
Bilim Sever

Organlarımızın çalışması, çoğunlukla beyindeki otomatik kontrol edilen bölümler tarafından yönetilir, bilinçli kontrol gerektirmez.

Bununla birlikte, bilinçli kontrol gerektiren fonksiyonlar da var. Örneğin, kasların istemli olarak hareket ettirilmesi.

Tüm Reklamları Kapat

Organlar nasıl çalışacaklarını genetik programlama ile bilirler. DNA, hücrelerin ve organların nasıl oluşacağını ve nasıl çalışacağını belirleyen talimatlar içerir.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hüseyin Tunç
bilim meraklısı

Organlarımızın çalışması, otomatik olarak gerçekleşen bir süreçtir ve genellikle bilinçsizce kontrol edilir. Bu süreç, beyin, sinir sistemi ve hormonal sistem arasındaki karmaşık etkileşimler sonucu gerçekleşir.

Beyin ve sinir sistemi, organların çalışmasını kontrol eder. Bu kontrol, otomatik sinir sistemimiz aracılığıyla gerçekleşir. Bu sistem, kalp atışı, nefes alma, sindirim ve dolaşım gibi vücut fonksiyonlarını düzenler. Ayrıca, beynimiz, organların çalışmasını kontrol eden hormonları da salgılar.

Tüm Reklamları Kapat

Hormonlar, endokrin sistem aracılığıyla salgılanır ve organların çalışmasını düzenler. Örneğin, tiroid hormonları, metabolizmayı düzenlerken, insülin, kan şekeri seviyesini kontrol eder.

Organlarımızın çalışması, bu sistemlerin karmaşık etkileşimleri sayesinde düzenlenir. Örneğin, yemek yediğimizde, midedeki mekanik ve kimyasal uyarılar, beyne sinyal gönderir ve bu da sindirim enzimlerinin salgılanmasını tetikler. Benzer şekilde, egzersiz yaparken, kalp atış hızı ve solunum hızı artar ve vücut daha fazla oksijen alır.

Bu süreçler, genellikle bilinçsizce gerçekleşir ve biz organlarımızın çalışmasını düşünmeden hayatımızı sürdürürüz. Ancak, organlarımızın çalışması hakkında bazı şeyleri bilebiliyoruz ve bu bilgileri öğrenmek de mümkündür. Örneğin, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, beslenme, egzersiz ve uyku gibi faktörlerin organların sağlıklı çalışmasını desteklediğini biliyoruz. Ayrıca, bazı sağlık sorunları, organların çalışmasını etkileyebilir ve bu durumda tıbbi müdahale gerekebilir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close