Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Biz canlı mıyız? Bilincimiz canlı mı?

İnsan hafızası harici cihazlara aktarılabiliyor. Eğer aktarılıyorda kopyalamak da mümkün olur. Bilincimiz kopyalanabilirse biz canlı oluyor muyuz? Aslında bilinç hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, ne olduğumu bilmek istiyorum.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Biyolojik olarak canlılık, tam olarak anlaşılmış, tanımı net kesin olarak yapılabilmiş değil. Canlı olmayan tanımıyla, canlı olan varlık tanımları arasındaki farklara odaklanıyoruz bu yüzden. İnsan da canlı olan varlıklar tanımı içinde ele alınan varlıklar arasında doğal olarak.

Hafızanın dijital ortama aktarılması henüz tam olarak gerçekleştirilebilin bir teknoloji değil. Yapılan çalışmalar büyük olasılıkla bunun gerçekleşeceğini gösteriyor. Ancak bir nöronun diğer 10bin nöron ile etkileşim içinde olması gibi biyolojik komplekslik, ihtiyaç duyulan hafıza gibi teknik sınırlara takılmakta. Şimdilik.

Dijital ortama aktarılan hafıza ya da bilinç, biz mi olacağız, canlılığımızı orada sürdürecek miyiz gibi hem bilimsel hem felsefi sorularla yüzleşeceğiz teknik olarak başardığımız zaman. Teorik olarak, nöronal aktivite nin ve biyolojik yapının bir üst sonucu olarak görülmekte bilinç. Tam olarak tanımlanabilmiş değil tabii ki. Ancak deneyime bağlı, her an plastisite gereği değişen, evrimsel süreçte biyolojik bir bedensel yapıyı hayatta tutmak için elinden geleni yapan bilincin dijital ortamda da yine bireyin kendisi olarak kalacağını düşünmek zor gibi görünmekte. Ayrıca insan bilinçten ibaret değil. Hatta yüzde 95-99 u bilinçdışı oluşturuyor. Sadece konnektom un (beyin bağlantısal bütünselliği - nöronal bağlantı haritası) dijital ortama aktarılması teknik olarak bireyi aktarmak anlamına gelmiyor. Bilinç, canlı biyolojinin, nöronal aktivitenin kompleksliğinin bir üst sonucu gibi görünüyor. Yani bu sistem işlerken oluşan, bütünün sadece bir bölümü. Bütünü oluşturan diğer yapılarla doğrudan etkileşim içinde. Tek başına konnektom, bizim gibi düşünen bir yapay zeka olabilir büyük ihtimalle. Her an gelişen değişen bilimin hangi sorunları aşağını bilemeyiz, her yorum kendi içindeki şartların ürettiği gereklilikleri referans alır. Bunu da gözden kaçırmamak lazım.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın