Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Biyoloji ile r programlama dili arasındaki bağlantı nedir?

Herkese merhaba. Ben ilerde moleküler biyoloji ve genetik alanında birtakım çalışmalar gerçekleştirmek isteyen bir biyoloji lisans öğrencisiyim. Kendimi geliştirme konusunda da oldukça hevesliyim. R programlama dilinin mbg ve/veya biyolojiye olan katkısı nedir? Bu dili öğrenmek bana hangi alanlarda çalışma yetisi kazandırır?

2
578 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

R programlama dili istatistiksel hesaplamaları ve grafik çizimlerini gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Bu dediğiniz alan Biyoloji ile Bilgisayar bilimlerinin birleşiminden oluşuyor. Eğer sadece temel istatistiksel hesaplamaları kullanacaksanız (mod, medyan, standart sapma vb.) ayrıca DNA dizileme gibi konular için de library("seqinr") paket programı kullanılabilmektedir hesaplamalı biyoloji alanına yönelip R programının fonksiyonlarından "araç" olarak yararlanabilirsiniz diğer taraftan modelinize uygun yeni bir algoritma geliştirmek için örneğin; dinamik programlama gibi daha çok matematik ve istatistiği yoğun olarak kullanan bir "amaç" olarak da kullanabilirsiniz. R programı, modelleme ve optimizasyon işlemleri ilaç geliştirme çalışmalarında biyoistatistikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Biyoinformatik alanında uzman bir hocamın bu alandaki çalışmalara hangi açıdan dahil olmak istediğimizi öğrenmek amaçlı sorduğu sorudan yola çıkarak ilgilendiğiniz alanı "araç" ve "amaç" olarak ikiye ayırmak istedim.

R programlama üzerine kullandığım kaynak kitaptan bir alıntı:

"My favorite metaphor for describing this was introduced by Greg Snow on the R help mailing list in May 2006. Using the functions in R is like riding a bus. Writing programs in R is like driving a car."

İlgilendiğiniz çalışma alanı her ne ise umarım kendinizi geliştirirsiniz, şimdiden başarılarınızın devamını diliyorum. :)

701 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Garrett Grolemund. Hands-On Programming With R. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • -. Dna Sequence Statistics Using R: Team Project. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Sue ‐Jane Wang, Ph.D.. Biostatistics Contributions To Modeling & Simulation In Drug Development. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Sadece R'in kendisi değil, Bioconductor adında R paket grubu var. Biyolojik veri analizi için kullanılabilecek yüzlerce R paketinden oluşuyor. Bu konuda online dersler bulabilirsiniz, mesela coursera'da

Araştırma yapacağınız konuda analiz yapabilmek ve rapor, makale ve figür üretebilmek için bu paketleri kullanabilmek çok faydalı.

Bu yazılımların kullanımı, uzun dönemde zaman kazandırması dışında gelecekte bilimsel araştırmalara güven oluşturmanın bir parçası olucak. Hem veriler, hem de analiz etmek için kullanılan kodlar paylaşılacak . Şu anda bir çok çalışma bunları paylaşsa da yeterli düzeyde değil. Tekrarlanabilir Araştırma ( reproducible research) konusunda bilgi edinmenizi öneririm.

233 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın