Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gül Nihas
Üye
2

Biyoloji ile R Programlama Dili Arasındaki Bağlantı Nedir?

Herkese merhaba. Ben ilerde moleküler biyoloji ve genetik alanında birtakım çalışmalar gerçekleştirmek isteyen bir biyoloji lisans öğrencisiyim. Kendimi geliştirme konusunda da oldukça hevesliyim. R programlama dilinin MBG ve/veya biyolojiye olan katkısı nedir? Bu dili öğrenmek bana hangi alanlarda çalışma yetisi kazandırır?
2,361 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Dilara Esmer
Biyoistatistik-Biyoinformatik alanlarına ilgili biri

Merhaba, öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

R programlama dili istatistiksel hesaplamaları ve grafik çizimlerini gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Bu dediğiniz alan Biyoloji ile Bilgisayar bilimlerinin birleşiminden oluşuyor. Eğer sadece temel istatistiksel hesaplamaları kullanacaksanız (mod, medyan, standart sapma vb.) ayrıca DNA dizileme gibi konular için de library("seqinr") paket programı kullanılabilmektedir hesaplamalı biyoloji alanına yönelip R programının fonksiyonlarından "araç" olarak yararlanabilirsiniz diğer taraftan modelinize uygun yeni bir algoritma geliştirmek için örneğin; dinamik programlama gibi daha çok matematik ve istatistiği yoğun olarak kullanan bir "amaç" olarak da kullanabilirsiniz. R programı, modelleme ve optimizasyon işlemleri ilaç geliştirme çalışmalarında biyoistatistikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Biyoinformatik alanında uzman bir hocamın bu alandaki çalışmalara hangi açıdan dahil olmak istediğimizi öğrenmek amaçlı sorduğu sorudan yola çıkarak ilgilendiğiniz alanı "araç" ve "amaç" olarak ikiye ayırmak istedim.

Tüm Reklamları Kapat

R programlama üzerine kullandığım kaynak kitaptan bir alıntı:

"My favorite metaphor for describing this was introduced by Greg Snow on the R help mailing list in May 2006. Using the functions in R is like riding a bus. Writing programs in R is like driving a car."

İlgilendiğiniz çalışma alanı her ne ise umarım kendinizi geliştirirsiniz, şimdiden başarılarınızın devamını diliyorum. :)

1,092 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Garrett Grolemund. Hands-On Programming With R. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. -. Dna Sequence Statistics Using R: Team Project. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  3. Sue ‐Jane Wang, Ph.D.. Biostatistics Contributions To Modeling & Simulation In Drug Development. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir

Sadece R'in kendisi değil, Bioconductor adında R paket grubu var. Biyolojik veri analizi için kullanılabilecek yüzlerce R paketinden oluşuyor. Bu konuda online dersler bulabilirsiniz, mesela coursera'da

Araştırma yapacağınız konuda analiz yapabilmek ve rapor, makale ve figür üretebilmek için bu paketleri kullanabilmek çok faydalı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yazılımların kullanımı, uzun dönemde zaman kazandırması dışında gelecekte bilimsel araştırmalara güven oluşturmanın bir parçası olucak. Hem veriler, hem de analiz etmek için kullanılan kodlar paylaşılacak . Şu anda bir çok çalışma bunları paylaşsa da yeterli düzeyde değil. Tekrarlanabilir Araştırma ( reproducible research) konusunda bilgi edinmenizi öneririm.

473 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Nihayet Başarılan
Nihayet Başarılan "Füzyon Ateşlemesi" Gerçekten Devrim mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close