Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Birbirleriyle uzayda çarpışan gezegenler neden asla birbirlerinin merkezlerine doğru çarpmazlar da hep eğik açıyla çarpışırlar?

Gezegenlerin dönmesinde etkili olan sebeplerden birisi birbirleriyle çarpışmalarıdır diye biliyorum ya gezegenler birbirleriyle tam merkezlerinde yada iki gezegenden birisinin tam merkezine gelecek biçimde çarpışırlarsa?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Soruyu sormana yol açan, referans bilginin doğru olduğuna emin misin? Şu ana kadar iki gezegenin çarpışmasına hiç tanık olmadık. Sadece sonuçlarını gözlemleyebiliyoruz. Kalıntılardan veya yörünge değişikliklerinden, orada bir çarpışma olduğunu öne sürüyoruz. Hangi açıyla çarptığını bir kenara bırakırsak, çoğu zaman çarpışan gök cisimlerinden bazılarını tanımlayamıyoruz bile. Gezegen miydi, göktaşı mıydı, kütlesi neydi, hızı neydi vb. sorulara yanıt veremiyoruz.

Çoğu zaman bu olaylar, güneş sistemimizden çok uzaklarda gerçekleşiyor ve enstrümanlarımız bu olayları gözlemleyebilmek için çok yetersiz.

Dönme konusuna gelecek olursak; bildiğiniz gibi gezegenler gaz ve toz bulutlarından oluşuyor. Devasa gaz ve toz bulutları yeterli bir zamandan sonra bir araya gelerek yoğunlaşır, kütle kazanır ve etrafında kalan kütleyi de kendine çeker. Bu esnada, yoğun halde bulunan gazlar dönerek ortadaki kütleye doğru çekilir. Kütle arttıkça dönme hızı da artar ve en sonunda aşırı yoğunlaşan, ısınan ve yeterli kütleye ulaşan gazlar tepkimeye girerek bir yıldızın doğmasına sebep olur. Bu esnada yıldızın etrafında kalan gazlar hala yıldızın etrafında dönmeye devam eder. Bu dönen gaz ve tozlar da bir araya gelip yoğunlaşarak gezegenleri, asteroidleri ve diğer küçük gök cisimlerini oluşturur.

Yani gezegenlerin hem kendi hem de yıldızının etrafında dönmesinin sebebi, zaten oluşum aşamasında bu hareketin çoktan başlamış olmasıdır. Çarpışmalar, gezegenlerin başka yöne dönmesine, eksen eğikliğine veya yörüngede sapmasına neden olabilir ama bunlar gezegenlerinin dönmesinin sebebi değildir.

166 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • N.Veronico & F.Chou, et al. Dış Gezegenler Çarpıştığında. (22 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
  • Ç.M.Bakırcı. Gezegenler Ve Yıldızlar Neden Kendi Etraflarında Ve Diğer Cisimlerin Etrafında Dönüyorlar?. (04 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın