Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bir şeyin mental bozukluk bozukluk olduğuna nasıl karar veriliyor?

Hayatta kalmak için bir canlıyı öldürmek aslında doğal bir içgüdü iken neden bu kaygılar dışında kalan öldürme içgüdüleri, antisosyal kişilik bozukluğu gibi, hastalık ya da bozukluk olarak adlandırılıyor? Bunun ahlâkî değil de tıbbi temeli nedir?
431 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Baha KÖKSAL
Öğrenci

Psikoloji'de anormalliği tanımlayan belli başlı ölçütler var bunlar;

-Ortalamadan sapma,

Tüm Reklamları Kapat

-İdeal olandan sapma,

-Subjektif rahatsızlık duygusu olarak anormallik,

Tüm Reklamları Kapat

-Etkili işlev görmede yetersizlik olarak anormallik,

-Anormalliğin yasal tanımları.

Elbette bunlar da ahlakî öznellikler barındırıyor kendi içinde. Fakat bakıldığında toplumun sürü işleyişi içinde kötü bir etki bırakan kişiler her zaman dışlanmıştır. Ortaçağ Avrupa'sı bunun önemli bir kanıtı olabilir.

Bakıldığı zaman, Antisosyal Kişilik Bozukluğu'na sahip bireylerin ezici bir çoğunluğu psikoseksüel gelişimleri sırasında yalpalamış görünüyorlar. Freud'a göre, bu yalpalanış, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde birçok bozukluğa sebebiyet vermekte. Aynı zamanda beyin kimyasının anomalik değişimi, tümörler, beyin enfeksiyonları da, bozukluklara davetiye çıkarabiliyor. Bunların yanında, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nin Antisosyal Kişilik Sempozyumu'nda aktarılan biyolojik faktörler şöyledir;

-Genetik,

-Beyinde düşük 5-HT ve Kortikotropin düzeyleri, (Adrenokortikotropin, Hipofiz ön lobunda üretilen, steroid yapılı hormonların salgılanmasını düzenleyen hormondur.)

-BOS'da yüksek testesteron düzeyi.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu'na eşlik eden Impuls Kontrol Bozukluğu(Karşı konulamaz dürtülerin sonucu kişiye ve çevreye zarar vermekle ortaya çıkan eylemlerle karakterize hastalıklar grubu) gibi hastalıklar da bize Antisosyal Bozukluk'un ortaya çıkışına dair fikir edinme olanağı sunuyor.

189 görüntülenme

Kaynaklar

 1. DOÇ.DR.Hacer HARLAK. Psikolojik Bozukluklar. (24 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 24 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. H.Alp KARAOSMANOĞLU. İmpuls(Dürtü) Kontrol Bozukluğu. (14 Mart 2002). Alındığı Tarih: 24 Kasım 2020. Alındığı Yer: Psikonet | Arşiv Bağlantısı
 3. PROF.HV.TBP.KD.ALB. Mesut ÇETİN. (Sempozyum, 2020). Antisosyal Kişilik Bozukluğunda Komorbit Hastalıklar Ve Ayırıcı Tanı.
 4. Yrd. Doç. Dr. İrem ANLI. (2010). Psikanalitik Kuramlar. ISBN: 978-975-420-732-3. Yayınevi: Nobel Tıp Kitapevleri LTD. ŞTİ.. sf: 8.
 5. Richard S. Sharf. (2014). Psikoterapi Ve Psikolojik Danışma Kuramları. ISBN: 978-605-133-719-7. Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık. sf: 45-46.
 6. Erich Fromm. (1990). Sevginin Ve Şiddetin Kaynağı. ISBN: 975-388-019-7. Yayınevi: Payel Yayıncılık. sf: 8.
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close