Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Bir şeyin mental bozukluk bozukluk olduğuna nasıl karar veriliyor?

Hayatta kalmak için bir canlıyı öldürmek aslında doğal bir içgüdü iken neden bu kaygılar dışında kalan öldürme içgüdüleri, antisosyal kişilik bozukluğu gibi, hastalık ya da bozukluk olarak adlandırılıyor? Bunun ahlâkî değil de tıbbi temeli nedir?

1
124 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Psikoloji'de anormalliği tanımlayan belli başlı ölçütler var bunlar;

-Ortalamadan sapma,

-İdeal olandan sapma,

-Subjektif rahatsızlık duygusu olarak anormallik,

-Etkili işlev görmede yetersizlik olarak anormallik,

-Anormalliğin yasal tanımları.

Elbette bunlar da ahlakî öznellikler barındırıyor kendi içinde. Fakat bakıldığında toplumun sürü işleyişi içinde kötü bir etki bırakan kişiler her zaman dışlanmıştır. Ortaçağ Avrupa'sı bunun önemli bir kanıtı olabilir.

Bakıldığı zaman, Antisosyal Kişilik Bozukluğu'na sahip bireylerin ezici bir çoğunluğu psikoseksüel gelişimleri sırasında yalpalamış görünüyorlar. Freud'a göre, bu yalpalanış, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde birçok bozukluğa sebebiyet vermekte. Aynı zamanda beyin kimyasının anomalik değişimi, tümörler, beyin enfeksiyonları da, bozukluklara davetiye çıkarabiliyor. Bunların yanında, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nin Antisosyal Kişilik Sempozyumu'nda aktarılan biyolojik faktörler şöyledir;

-Genetik,

-Beyinde düşük 5-HT ve Kortikotropin düzeyleri, (Adrenokortikotropin, Hipofiz ön lobunda üretilen, steroid yapılı hormonların salgılanmasını düzenleyen hormondur.)

-BOS'da yüksek testesteron düzeyi.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu'na eşlik eden Impuls Kontrol Bozukluğu(Karşı konulamaz dürtülerin sonucu kişiye ve çevreye zarar vermekle ortaya çıkan eylemlerle karakterize hastalıklar grubu) gibi hastalıklar da bize Antisosyal Bozukluk'un ortaya çıkışına dair fikir edinme olanağı sunuyor.

179 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • DOÇ.DR.Hacer HARLAK. Psikolojik Bozukluklar. (24 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 24 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • H.Alp KARAOSMANOĞLU. İmpuls(Dürtü) Kontrol Bozukluğu. (14 Mart 2002). Alındığı Tarih: 24 Kasım 2020. Alındığı Yer: Psikonet | Arşiv Bağlantısı
  • PROF.HV.TBP.KD.ALB. Mesut ÇETİN. (Sempozyum, 2020). Antisosyal Kişilik Bozukluğunda Komorbit Hastalıklar ve Ayırıcı Tanı.
  • Yrd. Doç. Dr. İrem ANLI. (2010). Psikanalitik Kuramlar. ISBN: 978-975-420-732-3. Yayınevi: Nobel Tıp Kitapevleri LTD. ŞTİ.. sf: 8.
  • Richard S. Sharf. (2014). Psikoterapi Ve Psikolojik Danışma Kuramları. ISBN: 978-605-133-719-7. Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık. sf: 45-46.
  • Erich Fromm. (1990). Sevginin Ve Şiddetin Kaynağı. ISBN: 975-388-019-7. Yayınevi: Payel Yayıncılık. sf: 8.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et