Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin Üye
0

Bir kitabın film/dizi uyarlaması varsa öncelikle "kitabı okumaya" önem verir misiniz, neden?

Örneğin Dune (2021), Frank Herbert'ın romanından uyarlanmış bir film. Öncelikle kitabını okumak mı yoksa direkt filmini izlemek mi? Hangisini tercih edersiniz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Filmi çevrilen kitaplar için filmlerle kitapların uyumsuzluğundan sıklıkla şikayet edilir oysa bunların iki farklı eser olduğunu gözönünde bulundurmak gerekir. Yönetmenin her zaman kendi yorumunu kattiğını ve filmin kitaptan ayrı bir eser olduğunu unutmamak gerekir.

Denis Villeneuve'un yeni Dune serisinin ilk filmini vozyona girdiği gibi seyrettim. Denis Villeneuve'un "Arrival" gibi başka Sci-Fi çalışmaları da var ve zaten o da çok iyi bir filmdi. Eleştirmen ve izleyici yorumları gayet iyi, ben de şahsen çok beğendim.

Bu Reklamı Kapat

Filmi kesinlikle tavsiye edebilirim. Film Dune serisinin ilk bölümü, yani 2 bölüm daha gelecek. Film seyredenlerde kitabı da okumak için merak uyanacaktır zira hikaye tamamlanmıyor. Yani filmi gönül rahatlığıyla seyredebilirsin ve muhtemelen gerisini merak edip kitabı da okursun.

Ayrıca YouTube'da Denis Villeneuve'un filmin önemli sahnelerinden birisini nasıl hazırladığına dair de linkteki videosu var. O da oldukça etkileyici: https://youtu.be/GoAA0sYkLI0

3
  • Raporla
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

Kitabını okumak kurgunun .. benzetimin yani simülasyonun daha doğrusu yazarın yarattığı evreni özümsemeyi ve gerçekten anlamamızı sağlar .

Sinema filmi ise yani MOVİE ise devam filmleri olabilir ama yine de kısıtlı bir zaman diliminde çok az şey anlatılır ve yüksek ihtimalle yönetmen veya senarist tarafından değiştirilir çarpıtılır ve bazı tekniklerle izleyiciyi filme bağlamak için kurguda ve akışta değişiklik yapılır ki bu bazen büyük oranda ana kurguya evrene zarar verebilir ve amacından sapabilir ..

Bu Reklamı Kapat

Film olarak ... Tolkien Evreni .. Orta dünya kurgusunu ... ve sinema filmlerini örnek verebiliriz .

Dizi ise .. yani Television Series ise yine filmlerde MOVIE' de olan şeyler olabilir fakat ... Television Series yani dizi uzun soluklu ve süreğen yayınlanan bir şey olduğu için sonuç olarak bir süre sonra kurgu tamamen sapabilir hatta yeni şeyler yapılabilir buna örnek ...

Bu Reklamı Kapat

Game Of Thrones taht oyunları dizisidir ... Buz ve Ateşin şarkısı kitap serisinin ilk kitabı olan Taht oyunları ... Diziye çevrildi ve o kadar çok tuttu ki .. senaristler yönetmenler onu .. artık tamamen değişmiş hale getirdiler ve final verdiğinde yazarın son kitabı dahi yoktu ..

Bir de Video oyunları yani Pc oyunları var ... Örneğin Metro kitap serisi ... ve Metro oyunları .. Yine aynı şekilde ... Örneğin Metro 2035 ' de Artyom karakteri ... artık gerçeği öğrendiğinde eşiyle birlikte bir bilinmeze yolculuk eder ve hikaye sonlanır ki ... Metro yeni oyununda ise .. Hikaye Kaçırılan bir Trenle Rusya'yı dolaşmakta ve yaşanacak yerler aranmaya çalışılmaktadır .

Kitap yazarca eser sahibince yarattığı kurguyu evreni en iyi şekilde ve en doğruca bizlere yansıtmaya çalışır ... Ama Senaristler yönetmenler kurgucular ticari amaçlarla vesaire bazı kült teknikleri kullanarak bizi bağlamaya çalışır ki ... bu da sonuç olarak asıl amaçtan saptırır bizleri gerçek kurgudan mesajdan uzaklaştırır .

Bu yüzden önce kitaplar sonra sinema filmleri diziler oyunlar

1
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Okumanın konunun içeriği veya anlaşılması bakımından eksta bir faydası olduğunu esasen söylemek zor. Görsel seyir çok daha kolaylaştırıcı bir şeydir içeriği anlamak için. Okumanın faydasının daha çok başka metaryalleri okuma-anlama noktasında insanı geliştireceği beklenir. Yoksa konu içeriğini anlamak bakımından izlemenin daha pratik ve kolaylaştırıcı olduğu ortadadır. İnsanlar farkında olmasa da karşılarında bir kurgu olduğunu bile bile bir filmi izlemeye onları yönlendiren keyif aldıran şeyin ne olduğu sorusunu çok fazla kişi sorgulamıştır muhtemelen ama bu ciddi ve ilginç bir sorudur. Çünkü neden kurgu olduğunu bile bile bir filmi izleyip keyif alıyoruz. Burada insan zihninin işleyiş biçimine dair temel bir özellik nedeniyle bu durumun ortaya çıktığını anlıyoruz. İnsan görsel bilgi (bazen ses yoluyla da olabilir bu mesela yazın susanıldığında koka kola reklamındaki gibi lakır lakır içme sesi) yoluyla gördüğü izlediği içerikteki öğeleri duygu durumunu ayna nöronları sayesinde belli ölçüde kendisi yaşar. Bu ayna nöronlara dair bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. (bir kitap okurken de beyin bunu yani görsellestirmeyi esasen belli ölçüde yapar bu sayede kitabın olay kurgusunda geçen duygu durumu vs kişide belli ölçüde yaşanmış olur. Bazen beyin okuma sırasında kelime görsellestirmesi de yapabilir. Çünkü konuşmaya dair beyjndeki ana dil şebekesi ile yazı dili beyin tarafından çok sıkı bir biçimde ilişkilendirilmiştir. Bu sayede beyin kelime görsellestirmesi de yapabilir. Yani kelimenin sesini işittiğiniz anda (ki kitap okurken kendi icinizde bu seslendirme yapılır) beyin bu kelimenin yazı diline dair görsellestirmeyi o an otomatik yapabilir bütünleşme nedeniyle. Burada Ses ve harf ve kelimlerin beyinde bir bütün hale gelmesi birleştirilmesi gibi bir durum söz konusudur. Ancak ayna nöronlar için esas olan şey kelimelerin veya seslerin aracılığı ile bile olsa içerikteki algıyı kişiye bizzat yaşatmasıdır. Bu nedenle doğrudan görsel seyir yoluyla içeriği izlemek bir film izleme mevzu bahis olunca daha iyi bir aynalamaya neden olur daha kolay ve daha etkin şekilde. Zaten beyin için esas olan şey ses veya kelime kodlaması yoluyla geri çağırma çerçevesinde bir mekanizmayla işleyerek veriyi temelde görselleştirmesidir. (bu kodlama başka bir şeyle örneğin bir cisimle eşleşme yoluyla da yapılabilir beyin bu temel çalışma şekline uygundur bu nedenle başka bir cisim veya hatırlama unsuru da beyin için aynı şeyi sağlayabilir. Buradan da anlıyoruz ki beyin örneğin bir koku veya başka bir nesneyi hatırlama bilgisi ile eşleştirebilir ve bütünleştirebilir. Bazen kokuların bizi direk geçmişe o kokuyu algıladığımız bir doneme olaya götürmesinin altındaki neden de budur)

Tüm bu bilgilere göre görsel izleme aslında beyin için temel işleyişine daha uygun ve dil veya kavramlar ise aslında görsel veri işleme bakımından daha çok bir araç olduğundan beyin için görsel tüketim daha kolay pratik ve verimli bir tüketim şekli olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et