Sorulara Dön
1
Felsefe

Bir insan, inancı konusunda yüzde yüz emin olabilir mi? Yoksa az ya da çok şüphe taşır mı?

Bir kimsenin ateist de olsa, deist de olsa, teist de olsa görüşünden-inancından yüzde yüz emin olamayacağı, az veya çok şüphesinin olacağı iddiası doğru mudur? Bu durumda agnostik bakış mı en mantıklı gözüküyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnanç, rasyonel olana yüklenen anlamdır. Onu biz yükleriz. Anlamı yüklerken kullanılan referanslar değişebilir. Ancak ne olursa olsun, anlamı yükleyen birey dir.

Bizim fizik evrene ait elde edebildiğimiz tüm bilimsel bilgi, henüz evrene bütün olarak anlam yükleyebileceğimiz seviyede değil. Bu yüzden bireylerin elde edeceği inanç biçimleri asla rasyonel kaynaklı olmayacak uzun bir süre.

Burada bizim varoluşu yorumlama biçimimizden çok, bizim varoluşu yorumlamak için ne elde ettiğimiz, bunun için hangi düzeyde çaba gösterdiğimizdir temelde. Evrende mükemmel bir düzen var, demek ki kurgulayan var diyen bir birey ne kadar yanlış düşünüyorsa, evrende kaos var, sadece geçici düzenler oluşuyor demek ki kurgulayan olamaz kendi kendine oluyor herşey diyen birey de o kadar yanılmaktadır. Çünkü tasarımcının olup olmadığı konusu bile bizim üzerinde durduğumuz iki seçenek. Bize göre bu seçenekler var. Gerçeği bilmiyoruz. Büyük ihtimalle bilemeyeceğiz de. Semavi kaynaklar da bizim aklımızdaki tasarımcıyı değil, çok daha ileri düzey bir sistemden bahsediyor. Onu bile anlayamıyoruz, din süpermen öneriyor öyleyse doğru olamaz diyoruz. Neye dayanarak düşünmeden.

Burada bir somatik hücrenin, insanı anlayıp anlayamayacağı üzerine düşünelim. Bu mümkün değil. Hücrenin insan var mı, yok mu diye tartışması ve insanın ne olduğunu anlamaya yaklaşması ne kadar zor ise, belki de biz de anlayamadığımız bir bütünün inanılmaz mikro seviyede bir parçasıyız. Bilmiyoruz. Böyle bakınca kurgu var mı yok mu, kurgulayan kim soruları bile gölgede kalıyor. Çünkü sistemi anlamadan, sistemle ilişkisi olup olmayacağı başka bir erk ten bahsetmek teorik olarak yetersiz bir sonuca gidiş oluyor.

Kişi büyük resmi yorumlama biçiminden çok, o resmi anlamak için ne yaptığı ile ilgilenmeli. Bir yorumlama biçimine dahil olma ile rahatlama çabası yerine, yorumların tamamını unutup, ciddi bir bilimsel literatür araştırmasına girmeli. Kendini, varoluşu yorumlayacak noktaya getirmek için herşeyi yapmalı. Ki, bir yoruma dahil olmak yerine, kendi çabasıyla ulaşsın nereye ulaşacaksa.

Kendini güvende hissetirecek bir yorum biçimine değil, kendimizi emin hissettirecek çabaya ihtiyacımız var.

3
Teşekkür
Paylaş
3

Öncelikle merhabalar. Sorularınız hakkında naçizane fikirlerimi belirtmek isterim. En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim ve neden böyle düşündüğümü açıklayayım. Şahsen ben agnostisizmi saçma buluyorum. Tanrı'nın varlığı gibi konuların zaten bilinemeyeceğini ve kesin bir sonuca varılamayacağını düşünüyorum. Bu düşüncenin bir ideolojiye dönüşmesi gereksizdir. Çünkü zaten öyledir. Bilim ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar bir yaratıcı yok denirse densin insanlar yine de büyük bir varlığa inanma ihtiyacı duyacaklar ve yeni dinler ortaya çıkacak. İnsanlar bilimin ilerleyişine göre Kutsal Kitaplardaki ayetleri bilime göre eğip bükerek dini bilime uydurmaya çalışacaklardır. Örnek vermem gerekirse; 17.yüzyılda İrlandalı James Ussher İncil'deki soy ağaçlarını hesaplayarak Dünya'nın M.Ö. 4004 yılında yaratıldığını öne sürmüştür. Günümüzde bilimin bu kadar ilerlemesine rağmen bazı insanlar Dünya'nın yaşının çok daha az olduğunu, fosilleri şeytanın insanları kandırmak için yerleştirdiğini savunurlar.

Şüphe konusuna gelirsek; insanın hiçbir zaman mutlak bir şekilde dininden, inancından veya ideolojisinden emin olamayacağını düşünüyorum. Her Müslüman'ın aklından Tanrı'nın olmadığı düşüncesi en az bir kez geçmiştir. Aynı şekilde ateistlerin de aklından Tanrı'nın varlığı düşüncesi geçmiştir ki ateist olmak zaten bunu gerektirir. Tanrı'nın olabilme ihtimali yeterince sorgulandıktan sonra ateist olunmalıdır.

Ateizm veya agnostisizmin yanı sıra nihilizmi de araştırmanızı öneriyorum. Nihilist bakış açısının bu iki bakış açısından daha mantıklı ve savunabilir olduğunu düşünüyorum. Nihilizm hakkında derin bilgi sahibi olmak isterseniz kaynaklarda bıraktığım videoyu izlemenizi öneriyorum. İyi günler dilerim. Bilimle kalın.

114 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın