Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir insan doğduğundan itibaren et yemezse ne olur?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Vejeteryanlık, bir ileri düzey vegan beslenme, daha çok felsefi bir zemine dayanan, çok da haksız olmayan beslenme tipleri.

Konunun medikal yönü açısından inek sütünden başlayan bir sorun silsilesi bu beslenme tiplerini destekliyor. İnek sütünün insan için uyumlu olmadığını, kalsiyum vermek yerine asitlenmeyi artırdığı anlaşılınca süt endüstrisi bundan hiç hoşlanmadı. Bu nedenle genelde otörler arasında kaldı. Kutu sütlerin süt olmadığı, besin hiç olmadığı konusu genele yayılınca günlük pastörize süt satılmaya başlandı.

Diğer yandan, bitkiler güneşten gelen fotonları kaparak dokuya çevirdiği için ve bitki metabolizasyonunda bakteriler rol oynadığı, ve sindirim enzimleri bitkiyle birlikte geldiği için insana en uygun besin kaynağı. Hayvanlar, dokuya çevrilmiş bitkiyi tekrar dokuya çevirdiği için, et yediğimizde ondan enerji üretmek için koca bir endokrin sistem çalıştırır, midede mekanik sindirim yoğunlaşıtırırız. Yani etten enerji elde etmek için üzerine enerji harcarız. İnsan türünün biyolojik özellikleri özellikle bağırsak boyu -çok uzun- onu bitkisel ağırlıklı beslenmesi gerektiğini gösteriyor.

Ancak tüm bunlara rağmen, vegan beslenen bireylerde kognitif fonksiyonların diğer bireylere göre istatistiksel olarak daha yoğun zarar gördüğü anlaşılıyor. Demans elzheimer a yakalanma riskleri oldukça artıyor. Ancak bunun en önemli nedenlerinden biri neredeyse bütün veganlar YAG konusunu atlıyor. (Nöronlar miyelin denen 2 kat yağ ile sarılıdır. İletişimlerinde bu önemlidir) Omega 3 zengini yağa ihtiyacımız var, almak zorundayız.

Haftada bir kez et tüketmenin yeterli olduğu, bitkiden zengin yağ ın eksik olmadığı bir beslenme tarzının (akdeniz diyetine yakın) önemli olduğunu anlıyoruz.

Kişi kısa vadede hiç et tüketmese de kronik bir sorunu yoksa ciddi bir olumsuzlukla karşılaşmaz. Ancak uzun vadede bahsi geçen risklerle yüzleşmesi yüksek olasılıktır. Zaten hastalıkların istatiksel olarak geç yaşlara yığılmasının nedeni, biyolojinin tölere etme kapasitesi. Çocuklar şeker, unlu gıda gibi zehirleri yiyorlar her gün ancak olumsuz etkilerini hemen görmüyorlar. Gençken direnç yüksek, yanlış yaşam bu kapasiteyi hızla kullanmaya ve hastalıkların erkene gelmesine neden olmakta. Özellikle günümüzde bunu daha net görüyoruz.

204 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer beyinlerimiz, onu kolaylıkla anlayabileceğimiz kadar basit yapıda olsaydı, bu defa da biz beynimizi anlayamayacak kadar basit olurduk.”
Ian Stewart