Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Bir homo türü, diğer homo türleriyle çiftleşebiliyor mu?

Örnek: neandertallerle eski insan türünün çiftleşebilmesi gibi.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Klasik sistematik kapsamında aslında bunun olamayacağı düşünüldü uzun yıllar boyunca. Ancak, genetik yöntemlerin gelişmesi sayesinde artık çeşitli Homo cinsine mensup türlerin birbirleriyle karışabildiğini biliyoruz. En azından Homo sapiens, Homo neanderthalensis ve Denisovan türlerinin genetik bilgisine sahibiz ve bunların karışmalarının tahmin edilenden çok daha fazla olduğu tespit edilmiş durumda.

Diğer tüm Homo türleri için direkt kanıt bulmak şu an için mümkün değil, çünkü onların genetik materyali henüz elde edilmiş değil. Ancak diğer türlerle karışmak konusunda da direkt olmayan kanıtlar mevcut. Örneğin, Afrika'da şu an genetik yapısını bilmediğimiz bir hominin türüyle karışma olduğu belirlendi. Benzer bir durum Asya için de mevcut. Yani kısacası sorunuzun cevabı, evet belirli bir oranda çiftleşebiliyorlardı. Bu oran tahmin edilenin ötesinde olabilir, daha çok veriye ihtiyaç var. Tabii diğer yandan, bazı hominin türleri yaşadıkları zamanın ve mekanın farklılıklarından dolayı biyolojik olarak çiftleşebilecek kapasitede olasalar bile, gerçekte çiftleşmemiş olmalılar. Bu durumda, şimdilik tamamını tespit etme olanağı yok.

Bir de Neandertal karışmalarında dişi Homo sapiens'in erkek Neandertal ile çiftleşememesi durumu konuşulsa da aslında tam bir izolasyon görünmüyor. Çünkü, Neandertal mitokondri DNA'sının belirli bir aşamadan sonra Sapiens mtDNA'sı ile çok büyük benzerlikler gösterdiği tespit edildi. Bu da demek oluyor ki dişi Sapiens ile erkek Neandertal çiftleşebildi.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder