Sorulara Dön
6
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Bir günde ne kadar uyumalıyız? Daha az uyumanın zararları var mı?

4
1,335 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap
Orijinal Soru: Az uyumanın zararları var mıdır?

Tabii ki vardır :)

Aşağıya Evrim ağacının uyku ve yapısı ile ilgili makalesini bırakacağım, orada bol bol açıklamalar mecut ancak iki kelam de ben edeyim: Uyku dediğimiz hadise, "temizlik" gibi düşünülebilir.Beynimiz gün içerisinde bir dükkanın vitrini gibidir tabiri caiz ise.Nasıl yani? Şöyle ki; beyin her an, saniyenin binde birinde bile işlev görür ve biz hiçbir şey yapmıyor zannetsek bile aslında çok iş yapar.Gelen doneleri analizler,karaciğer'de bir sıkıntı var mı, bağırsaklarda var mı gelen giden, her an bunları denetler.Ve bu kadar girdinin elbetteki hepsi işlenmez.Bilgisayar gibi düşünün ya,işlenmeyen data'lar artık bilgi oluşturur.Yani vitrindeki toz gibi.Beyin uyuduğu zaman default sistemi aktive olur.Default sistemi zannediyorum insan hayatının olmazsa olmazı ! Default sırasında, gün içerisinde ne kadar gerkesiz bilgi reseptörlerle algılanmışsa onlar temizlenir.Ancak şöyle bir sıknıtısı var default sisteminin; mesela diyelim akşam muhteşem bir motiasyon kaynağı buldunuz bir yerden ve acayip motive oldunuz.Uyuduğunuz an, default sistemi bu motivasyon halini de siler.Bir işe koyulurkenki motivasyonumuzla birkaç gün geçtikten sonraki motivasyonumuzun aynı olmamasının sebebi budur.Tabii, uyku dediğimiz hadise ve yapısı hala araştırma konusudur.Gizemleri çok fazla ! Uyku ve yapısına dair birazcık fikir oluştuysa eğer,yoksunluğunun zararlarından biraz dem vuralım.Uyku dediğimiz olay bir "temizlik" hadisesi ise yoksunluğunda "kirlilik" hali ortaya çıkar.Nedir bu kirlilik? Beyne sürekli uyarı geliyor,kan akışı sağlandı mı,dediğim gibi organlardan var mı bir haber,hatta kadınlarda yumurtalar erkeklerde spremler taze mi değil mi her şey ama her şey ana makinede denetleniyor; denetim orası.Dolayısıyla tüm uyaranların ardı arkası kesilmezse(yani uyku haline geçilmezse) beyin maalesef her şeye yetişemiyor; bazı denetlenmesi geren kısımlar eksik kalıp,hayat kalitemizi düşürebilir.İleride olacak çocuklarımızın zeka seviyesi normalden daha düşük olabilir sperm taze olmazsa ya da yumurta taze olmazsa,bilinçli kararlar vermede zorlanabiliriz vesaire uzayıp gider liste.Ve tabii ki uyku süresi denen bir şey var.Kişiden kişiye değişir ama standart bir süre 8 saattir.Azı da çoğu da tehlikelidir. Sevgiler :)

1,696 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Uyku Üzerine. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Günde 6 Saat Uyumak Hiç Uyumamak Kadar Kötü Olabilir. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Sleep Is Your Superpower. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Kaç saat uyumalıyız?

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişir.Son çalışmalar da gösteriyor ki mutasyonları sonucu uyku süresinde değişikliğe sebep olan genler de mevcut.Buna ek günlük aktiviteniz ve sağlık durumunuz da uyku süresi ve bunun gerekliliğini değiştirir.Örnek verecek olursak sirke sineklerinde yapılan çalışmada 80 gende 126 tane farklılık tespit edilmiş.İnsandan örnek verecek olursak ADRB1 geni mutasyonu içeren bireyler sağlıklı bir insandan 2 saat daha az uykuyla yetinebiliyor.Bu genin sirkadyen saat üzerinde etkisi olduğu aşikar.

Bir başka nedense sağlık sorunları.Uyku apsesi, hava kanallarında tıkanıklık, bazı enfeksiyon hastalıklarına sahip olmak uyku ihtiyacını değiştirmektedir.

Genel tabir 8 saat olsa da kendi vücudunuzu gözlemleyip karar vermeniz muhtemelen daha doğru bir sonuç olacaktır.

170 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Orijinal Soru: Az uyumanın zararları var mıdır?

Merhaba, yapılan bazı araştırmalara göre uyku düzeninin insan sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmış. Örneğin: Birkaç gece bile kötü bir uyku çekmemiz, kan şekeri kontrolümüzle oynayarak bizim daha çok yememize sebep olabilir. Az uyumak dikkat seviyemizin düşmesine neden olabilir, uykusuzluk sonucunda yaşadığımız agresiflik sosyal yaşantımızı etkileyebilir. Sosyal yaşantımız etkilenecektir çünkü uyku, tahammül seviyemizi de etkileyebilir. Buna ek olarak Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre uyku sorunu çekmeyen 4 gönüllü ile çalışılmış ve bu gönüllülerin ilk üç gün, sekiz saat uyumalarına izin verilmiş. Sonraki üç gece ise uyku saatleri yarı yarıya düşürülmüş. Araştırma sürecinde gönüllüler video kayıtlar ve anketler doldurmuş. Araştırmanın sonucunda gönüllülerle ilgili şöyle bir sonuç ortaya çıkmış: "Endişelerinde, depresyon ve stres seviyelerinde artış belirdi; aynı zamanda paranoya ve diğer kişilere yönelik güven kaybının yaşandığı görüldü. Sadece üç gece az uyuyunca bunların görülmesi gerçekten etkileyici"1

Kısacası uykusuz kalmanın zihinsel olarak insanları olumsuz etkileyebileceği bir gerçektir. Çünkü uykusuzluk yaşanması sonucunda insanların düşüncelerinde donuklaşma olabilir, karar vermekte zorlanmalar yaşanabilir ve konsantrasyon seviyesi düşebilir. Ayrıca kişi bir işte çalışıyorsa, işte göstereceği verim de az uyumaktan dolayı olumsuz etkilenecektir. Dikkat seviyesi düşeceği için yaralanmalar da meydana gelebilir2.

Tüm bunlara ek olarak Teksas Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, uyunması gereken minimum saat uykuyu, üst üste yedi gün uyumayan insanlarda obezite, kalp hastalıkları, hafıza kaybı ve benzeri ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir3.

Tüm yazdıklarıma ek olarak bir zamanlar bende uyku problemi çekiyordum ve psikolojik anlamda bu durumun beni olumsuz etkilediğini fark ettim. Uykusuzluk anksiyetemi yükseltiyordu, anksiyetem yükseldikçe uyuyamıyordum. Kaygı düzeyimin yüksek olması da günlük hayatta karşılaştığım bazı durumlara normalin dışında tepki vermeme neden oluyordu. Neyse ki kendime aktiviteler, uğraşacak işler buldum ve uykumla birlikte anksiyetem de bir nebze düzene girdi.

Sağlıklı günler dilerim ⭐

1,165 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Az Uyumak. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Az Uyumanın Sağlığımıza Etkileri. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Yetersiz Uyku Sonucu Oluşabilecek 7 Durum. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Ne yazık ki, söz konusu uyku miktarı olduğunda, herkes için tek bir sayı vermek mümkün değil. İhtiyaç duyulan uyku miktarı kişiden kişiye ciddi anlamda değişebiliyor.

Uyku ihtiyacı aynı zamanda yaşa bağlı olarak da değişir. Daha yaşlı insanlar genellikle gençlerden daha az uyurlar. Yaşa bağlı olarak bu ihtiyacın değişmesinin de sirkadyen ritim ile homeostatik süreçler arasındaki ilişkinin değişmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kişiden kişiye uyku ihtiyacının çok fazla değişiyor olması, yetişkinlerin genel olarak kaç saat uyuması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmayı güçleştirmektedir. Ancak tüm uyku araştırmalarının 7 ila 9 saat arasını en uygun olarak tespit etmesi, bizlerin gerçek uyku ihtiyacı ile ilgili en azından genel bir çerçeve sunmaktadır.

7 saatten daha az alınan uykunun bireylerin tepki süresini düşürdüğü, karar alma yetisini bozduğu, konsantrasyonu azalttığı, hafızayı zayıflattığı ve psikolojik denge halini dengesizleştirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda az uykunun daha bariz etkileri, gün içerisindeki uykusuzluk, yorgunluk, bitkinlik ve bazı fizyolojik fonksiyonlarda aksama ile kendini gösterir. Ancak yapılan araştırmalar, 8-9 saat uyuyan insanlarda bu etkiler üzerinde olumlu veya olumsuz hiçbir etki tespit edememiştir. Dolayısıyla 8-9 saatlik bir uyku, yetişkinlerin en iyi şekilde işlev görebilmesi için gerekli uyku miktarı olarak belirlenmektedir.

En Uygun Uyku Süresini Tespit Etmek...

1. Uykularınızın bir günlüğünü tutun. Yatağa gittiğiniz ve uyandığınız saatleri tam olarak yazın. Ortalama bir yetişkinin başını uyumak üzere yastığa koyduktan sonra ortalamada 14 dakika içerisinde uykuya daldığını unutmayın. Ayrıca uyandığınızda nasıl hissettiğinizi ve gün içerisinde o miktardaki uykuyla genel olarak nasıl hissettiğinizi not alın.

2. Kendinizi yorgun ve uyumaya hazır hissettiğiniz anda yatağa gidin. Uyku saatlerinizi esnetmeyin.

3. Eğer başarabilirseniz, uyanmak için bir alarm kullanmayın! Mümkünse, bırakın beyniniz yeterli hissettiğinde uyansın. Alarm, adından da anlaşılabileceği gibi, bir "tehlike sinyali"dir ve beyni bir anda tetikleyerek uyandırır. Bu, normalde bir savunma mekanizmasıdır; ancak modern insan tarafından günlük yaşamın sıradan bir parçası haline getirilmiştir.

4. Gün içerisinde yeterli miktarda Güneş ışığı aldığınızdan ve odanızın, çalıştığınız ofisin, bulunduğunuz yerlerin olabildiğince Güneş aldığından emin olun. Sirkadyen ritminiz, çok büyük oranda Güneş'in konumuna ve miktarına göre belirlenir. Bu sebeple karanlık zindanlarda tutulanlar zaman algılarını yitirirler.

5. Her gün eşit miktarda uyumaya çalışın. Bazı günler uzun, bazı günler kısa uyumak iyi bir çözüm değildir.

Uyku ile ilgili daha detaylı bilgi için kaynağa bakabilirsiniz.

1,024 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et