Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Ufuk Derin Üye
0

Bir görüşü hatalı bir şekilde savunan kişiye hatasını göstermek, neden karşıt görüşü savunmak olarak anlaşılıyor?

Özellikle sosyal medya tartışmalarında çok karşılaştığım bir durum bu. Örneğin neden inancını hatalı benzetmelerle savunan kişilere hatalarını göstermek, inançsızlığı savunmak ya da o inanca karşı olmak gibi anlaşılıyor? Aslında aynı inançta olanların hatalı benzetmelerle inançlarını savunanlara daha çok tepki göstermesi gerekmez mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş

Birileri belki bu konuda araştırmalar vs. sunabilir. Ben sadece kişisel deneyim ve çıkarımlarım üzerinden bir şeyler söyleyebilirim. Eveeet... Bu benim de çok takıldığım bir konu. Aslında bu sadece sosyal medya değil yüz yüze konuşmalarda da yaşanmaktadır ancak yüz yüze konuşurken kontrol daha basittir. Gelen tepkiyi erken sezer ve hemen müdahale edersin. Yanlış anlaşılmaktan kurtulursun. Bazen de saçma sapan tartışmalar ve kavgalar çıkabilir.

Öyle görünüyor ki insanlar çoğunlukla söylediğin sözleri veya yazdığın metni senin gibi anlamıyor. Basitçe bir ''iyi-kötü'' veya ''negatif-pozitif'' sistemi üzerinden çalışan bir algıya sahipler. Sen ''yalnız şurada hatalı bir ifade kullanmışsın'' dediğinde ona sadece ''kötü bir şey'' şeklinde bir sinyal göndermiş oluyorsun. O da ya gardını alıp slogan atıyor ya da sana mezhebine göre ''tabii sen aktroll, fetöcü, pkkcısın'' gibisinden bir negatif ileti yollayarak karşı saldırıyla yanıt veriyor. Negatif iletiler alay, küfür, laf sokma veya hakaret şeklinde de olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Zannediyorum söylenilen söz karşısında anlam yerine niyet anlaşılmaya çalışılıyor. Siyasi partilerin veya aktivistlerin çoğunlukla hödükçe sloganlanları düşünülürse, genel kitlenin anlama kabiliyeti hakkında fikir edinilebilir.

Aslında bu kimseler yer yer veyahut hayatının bütününde kurdukları cümleleri de niyet okuma davranışına göre kuruyorlar. Bir köylü kavgasının başlangıcına şahit olursan, çoğu kez birinin diğerine kinayeli bir cümle kurmasıyla başladığını görürsün. Cümle bazen kötü niyet içeren kelimelerden oluşmak zorunda değil. Çoğu zaman kavganın sonunda başlatan tarafın bu cümleyi bilerek kurduğu anlaşılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu yüzden ya insanların hatalarını devamlı uyara uyara onları alıştıracağız ya da bizde negatif-pozitif iletiler lisanına alışacağız. Ben ikinciyi becerebileceğimi becerebilsem bile sürdürebileceğimi sanmıyorum :D

Benzeri olayları adli süreçlerde bile görebiliyoruz. Merhum Gazeteci Hrant Dink ''Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarında mevcuttur.'' şeklinde başlayan bir yazı yayınlamıştı. Biraz sanatlı ve sivri bir üsluba sahip de olsa azıcık şiir okumaya alışmış birisi bu cümlede ''Türk'ten boşalacak'' lafının iki anlamlı olduğunu, buradaki anlamında Türk'ün kan sahibi değil bizzat kan olduğunu anlayacaktır. Kurulan ikililikten de Türk kelimesinin soyut bir manaya geldiği görülür. Yazı okunursa (http://www.agos.com.tr/tr/yazi/17525/ermeni-kimligi-uzerine-8-ermenistanla-tanismak) kurtulunması gereken ''zehirli kanın'' Ermenilerdeki Türk nefreti olduğu, içeriğinin tamamen Türklerin lehine öneriler bulunduran bir yazı olduğu anlaşılır. Ancak Hrant Dink bu yazıdan dolayı ''Türklüğe Hakaret'' suçundan yargılandı ve ceza aldı :D Çünkü ''Türk'ten boşalacak'' = negatif, ''zehirli kan''=negatif, ''Ermeniler yerini dolduracak temiz kan''=negatif ''Bu bir hakaret!!!'' Negatif-pozitif lisanı kendini mahkemelerde bile gösteriyor.

Yapılabilecek bir şey var mı? Bu dil denen araç daha çok sosyal ilişkiler için kurulmuşa benziyor. Zannediyorum sırf beden dilini güçlendirmek için icat olundu. Konuşurken yaptığımız belki de karşı tarafa söylediklerimize veya tavrımıza bağlı olarak kuyruğunu sallayan, tüylerini kabartan, hırlayan, inleyen, dilini çıkartan bir köpek kadar anlam gönderiyor.

''Aslında aynı inançta olanların hatalı benzetmelerle inançlarını savunanlara daha çok tepki göstermesi gerekmez mi?''

Eğer görüş savunmak bir tür savaş gibi algılanıyorsa gerekmez. Negatif-pozitif dilindeki hatalar ve doğrular biraz daha farklı.

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et