Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
bir Goril Zamanla King Kong gibi bir şeye dönüşebilir mi? Eğer olursa hangi şartlarda olur?
Bunu herhangi bir canlı içinde alabiliriz, hatta insanlar içinde almak mümkün
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Batın Atılgan
Batın Atılgan Evrim Ağacı okuruyum.

Londra Üniversitesi Kraliyet Veteriner Koleji'nde çok büyük hayvanların nasıl ayakta durup hareket ettiğini inceleyen araştırmacı John Hutchinson, "Lise fizik öğretmenimin Kong'un fiziksel bir imkansızlık olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Bu temelde doğru sanırım" diyor.

Filmde Kong, çömelmiş halde yaklaşık 25 fit boyunda görünüyor. Gerçek bir gümüş sırtlı gorilin yaklaşık yedi katı. Bu boyutta, çok kaba bir tahmin bize Kong'un 20 ila 60 ton arasında bir ağırlıkta olacağını söylüyor.

Bu onun etrafta dolaşmasını oldukça zorlaştıracaktı. Hutchinson, "Kong'un kütlesini iki ayağı üzerinde destekleyeceği düşünülürse, atletik olamayacağını düşünüyorum. Hatta yavaş bir maymundan bile daha hızlı hareket edememesi muhtemel." diyor. "En kötü senaryoda, ki bu hala oldukça muhtemel, Kong ayakta bile duramayacaktır. Kong'un görünüşü temelde bir gorilinki gibi; dev bir gorilden bekleyeceğimiz şey bu değil. Boyutları, özellikle sağlamlığı bacakları, büyük bir erkek gorilinkinden çok daha aşırı olmalı."

Bu Reklamı Kapat

Kong'un devasa kemikleri, ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olabilir, ancak muhtemelen hareket etmek için yeterli kas kütlesine sahip olmayacaktır. Koşmaya, zıplamaya veya bir şeye çarpmaya çalışırsa büyük ihtimalle yere düşecektir.

İyi haber şu ki, fazla hareket etmediği sürece, Kong muhtemelen gayet iyi hayatta kalabilirdi. Zürafalar Kong ile neredeyse aynı boydadır ve vücutlarını çalıştırmaya devam edebiliyorlar. Boyun arterlerinde, kalplerinden kafalarına kadar uzun mesafe kan pompalamaya yardımcı olan elastik kan damarları ve özel valfleri vardır. Bu anatomik uzmanlıklarla donatılmış olsaydı, Kong'un büyük bir kalbi ve yüksek tansiyonu olurdu (muhtemelen bir insanınkinin yaklaşık 2,5 katı), ancak nispeten sağlıklı olurdu.

Tabii ki, böyle büyük bir vücudu bu kadar güçlü tutmak çok büyük miktarda yiyecek gerektirecektir. Kong bir memeli olduğundan, beslenme gereksinimleri oldukça zorlu olacaktır. Daha büyük hayvanlar daha düşük metabolik hızlara sahip olma eğilimindedir, ancak Kong'un her gün kamyon dolusu yiyecek tüketmesini beklemek olasıdır. Ortalama bir yetişkin erkek gorilin günde yaklaşık 50 kilo (vücut ağırlığının yaklaşık sekizde biri) yediği için, Kong'un günde en az 7.500 kilo yiyeceğe ihtiyacı olacağını tahmin edebiliriz. Bunu insan terimleriyle ifade etmek gerekirse, bu yaklaşık 6.000 marul, 15.000 Big Mac veya 65.000 Elmalı Tarta denk gelir.

Bu Reklamı Kapat

Gerçek dünyada, gorillerin farklı popülasyonları çok çeşitli diyetlere sahiptir ancak yapraklara, meyvelere ve yüzlerce bitki türünün diğer kısımlarına da yönelme eğilimindedirler. Gorillerin kurt, termit ve karınca da yedikleri bilinir ancak etten uzak dururlar. Kong çok sıra dışı bir örnek olduğundan, diyetini Kafatası Adası'ndaki evinin yakınında yaşayan birçok yaratıktan bazılarını atıştırmak için uyarlaması olasıdır. Ancak ada aynı zamanda dev, mutant bitkilere de ev sahipliği yaptığından, normal bir gorille hemen hemen aynı şeyleri yediğini tahmin edebiliriz. (Sadece çok daha fazlasını.) :D

Bir ağacın altında dinlenip devasa yemeklerinden birini bitirdiğinde, Kong'un aklında muhtemelen tek bir şey kalacak: seks. Filmde Kong, bir insan oyuncu olan Anne Darrow'a aşık olur. Bu ilişki hiçbir zaman tamamlanmaz (Bariz sebeplerden dolayı. Ve insan ve hayvan arasında bir aşk bağı söz konusu olamaz.)

The College of William and Mary'de biyolojik antropolog ve profesör olan Barbara J. King, “Türler arası cinsel çekim olarak yorumlayacağım şey gerçekleşiyor” diyor. Büyük maymunların sosyal iletişimini inceliyordu ve bir keresinde üniversite dekanını laboratuvarındaki hayvanlardan biriyle tanıştırma şansına sahip oldu. "Goril grubunun dişisi ondan çok etkilendi, dudaklarını büzdü ve kafesten ona küçük hediyeler itti" diyor. "Gruptaki tek erkek olduğunu açıkça biliyordu ve ona odaklandı."

Bu yüzden Kong, genç ve güzel bir kadın için sakin bir maymun olabilir. Ama Kong sadece bir aşık değil, aynı zamanda bir savaşçı. Filmde, Darrow'ı atıştırmaya çalışan bir Tyrannosaurus Rex'i dövüyor. King, bunun tamamen goril davranışıyla uyumlu olduğunu söylüyor. "Gümüş sırtlılar, Kong gibi çok koruyucu" diyor. "Hayatlarını tehlikeye atmaya hazırlar."

Gorilin son çılgınlığı da tamamen inandırıcı. New York'a getirilen ve insan tutsakları tarafından sergilenen Kong, sonunda serbest kalır ve şehirde bir öfkeye yol açar. Goriller normalde oldukça naziktir ve gerçekten savaşmak yerine bir tehdidi korkutmak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak King, şehirdeki bir maymunun muhtemelen öfkesini kaybedeceğini düşünüyor. “Bence [Kong] muhtemelen tamamen çıldırır ve agresifleşir” diyor. "Herhangi bir hayvan saldırıya geçer ve kaçmaya çalışır."

Bunların hepsi aptalca bir tartışma gibi görünebilir - bu sadece bir film, değil mi? Ama kurgusal canavarlardan bir şeyler öğrenebiliriz. Royal Veterinary College'dan Hutchinson, "Orijinal Kong, soyu tükenmiş olanlar da dahil olmak üzere büyük hayvanları incelemek için biyomekaniği kullanan bir kişi olmak istememe yardımcı oldu" diyor. Tabii ki bu bir eğlence, bilim değil. Ama bu kadar büyük hayvanların gerçek dünyada nasıl çalışacağı hakkında bilimsel olarak spekülasyon yapmak ve bunları araştırmak benim açımdan çok eğlenceliydi!

Bu Reklamı Kapat

İyi okumalar!

Kaynaklar

  1. D. M. Ewalt. The Biology Of King Kong. (12 December 2005). Alındığı Tarih: 14 August 2021. Alındığı Yer: Forbes | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et