Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
7
Bir Bilim Dalının Başına Modern Gelince Ne Farkediyor?
Soruyu hangi kategoride soracağımı bulamadım.Sanırım bilim felsefesinin konusu. Ör.Modern Astronomi,Modern Fizik,Modern Biyoloji,Modern Kimya gibi bilim dalları ne oldu da modern oldular.
329 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ali Aziz Derviş
Ali Aziz Derviş Modern bir 'İnsan' sineği

Merhaba! Vereceğim cevap umarım aklınızdaki sorunun boşluğunu doldurabilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki,insanların bilimler ile uğraşması çok eskiye dayanıyor ve tabi haliyle binbir deney binbir deneyimi getiriyor doğal olarak. Geçmişten günümüze bilim insanlarının 'çığır açıcı' buluşları derken de tam bunu kastederiz aslında! Çünkü o zamanın 'görülmemiş,duyulmamış' fikirleridir bunlar, bu dehaların fikirleri sayesinde bilim basamak basamak ilerliyor tarihe baktığımızda. Modern denmesinin başlıca sebebi günümüzde de varlığı korunmuş ve kullanılıyor olmasıdır. Yani en kolay bir örnek ile 9.yy'da yapacağınız bir astronomik gözlem ile şuan yapacağınız gözlem arasında dağlar kadar fark vardır, işte bu dağları oluşturan da bu bilimlerin devirleridir. Her büyük dehanın büyük fikri bir devri kapatıyorken başka bir devri açar niteliktedir, işte bu da modern dünyada kullandığımız tekniklerin temelini oluşturan başlıca sebeptir. Mesela Galileo için "modern fiziğin babası" veya "gözlemsel astronominin babası" gibi unvanlar takılmıştır. Bu Galilei'nin kendi devrindeki astronomiye, çığır açıcı bakış açısından kaynaklanır ve tabii ileri görüşlü tekniklerinden; onun bakış açıları günümüzdeki fiziğin,astronominin 'modern' bakış açısına bir temel oluşturur. Yani bu demek oluyor ki, modern bilim diye kastettiğimiz modernlik bilim dallarının en son evresindeki gelişmişliğimiz ve tekniklerimizdir. Evren'e durmak bilmeden gelişen bakış açımızdır! Mutlu,bilimli ve meraklı kalmanız dileğiyle...

864 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
Cevap
Muhammet Cihan
Muhammet Cihan İnş.müh.

Merhaba,

Bilim öncülleri olan, güncel olan ve gelecekte de devam edecek olan kabul edilebilir, doğrulanamaz ancak yanlışlanabilir yasaların bilgisinin arayışıdır.

Bilimin zamana bağlı kavramları, tez veya hipotezleri veya teorilerininin bazıları yeni teorilerle geçerliliğini kaybedebilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu durumda Bilim bu yeni teoriler ışığında yoluna devam eder. Bu yeni teorileri içeren güncel, geçerli ve yanlışlanmamış bilimsel çalışmalara “Modern Bilim” ifadesi kullanılmaktadır.

Modern kelimesi sanatta da yine güncel geçerliliğini kaybedenin yerini alan çağa uygun olan anlamını taşıdığı için bu sıfat bilimde de kabul görmüştür.

Gerçekte bilimin moderni veya postmoderni olmaz. Güncel bilim daima moderndir.

Bu Reklamı Kapat

Einstein’in genel ve özel görelilik kuramları bugün modern fiziğin kabul ettiği kütle çekim yasalarıdır. Newton’un evrensel kütle çekim yasası uzay-zaman da geçerli yasaları içermediği için modern fiziğin konusu dışında kalmıştır. Artık işin içine uzay-zaman girmiştir.

Yine de Newton‘ın evrensel kütle çekim yasalarında uzay-zaman etkisini ihmal ettiğinizde yanlışlanmadığı için klasik fiziğin konusu olarak tanımlanmaktadır. Modern fiziğin değil.

Günümüzde fen bilimleri için modern kelimesi kullanıldığında o bilim içerisinde uzay-zaman parametrelerinin kullanıldığını düşünebiliriz.

Saygılarımla,

123 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et