Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
7

Bir Bilim Dalının Başına Modern Gelince Ne Farkediyor?

Soruyu hangi kategoride soracağımı bulamadım.Sanırım bilim felsefesinin konusu. Ör.Modern Astronomi,Modern Fizik,Modern Biyoloji,Modern Kimya gibi bilim dalları ne oldu da modern oldular.
1,337 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Aziz Derviş
Ali Aziz Derviş
3,823 UP
Modern bir 'İnsan' sineği

Merhaba! Vereceğim cevap umarım aklınızdaki sorunun boşluğunu doldurabilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki,insanların bilimler ile uğraşması çok eskiye dayanıyor ve tabi haliyle binbir deney binbir deneyimi getiriyor doğal olarak. Geçmişten günümüze bilim insanlarının 'çığır açıcı' buluşları derken de tam bunu kastederiz aslında! Çünkü o zamanın 'görülmemiş,duyulmamış' fikirleridir bunlar, bu dehaların fikirleri sayesinde bilim basamak basamak ilerliyor tarihe baktığımızda. Modern denmesinin başlıca sebebi günümüzde de varlığı korunmuş ve kullanılıyor olmasıdır. Yani en kolay bir örnek ile 9.yy'da yapacağınız bir astronomik gözlem ile şuan yapacağınız gözlem arasında dağlar kadar fark vardır, işte bu dağları oluşturan da bu bilimlerin devirleridir. Her büyük dehanın büyük fikri bir devri kapatıyorken başka bir devri açar niteliktedir, işte bu da modern dünyada kullandığımız tekniklerin temelini oluşturan başlıca sebeptir. Mesela Galileo için "modern fiziğin babası" veya "gözlemsel astronominin babası" gibi unvanlar takılmıştır. Bu Galilei'nin kendi devrindeki astronomiye, çığır açıcı bakış açısından kaynaklanır ve tabii ileri görüşlü tekniklerinden; onun bakış açıları günümüzdeki fiziğin,astronominin 'modern' bakış açısına bir temel oluşturur. Yani bu demek oluyor ki, modern bilim diye kastettiğimiz modernlik bilim dallarının en son evresindeki gelişmişliğimiz ve tekniklerimizdir. Evren'e durmak bilmeden gelişen bakış açımızdır! Mutlu,bilimli ve meraklı kalmanız dileğiyle...

864 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Muhammet Cihan
Muhammet Cihan
2,099 UP
İnş.müh.

Merhaba,

Bilim öncülleri olan, güncel olan ve gelecekte de devam edecek olan kabul edilebilir, doğrulanamaz ancak yanlışlanabilir yasaların bilgisinin arayışıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bilimin zamana bağlı kavramları, tez veya hipotezleri veya teorilerininin bazıları yeni teorilerle geçerliliğini kaybedebilir.

Bu durumda Bilim bu yeni teoriler ışığında yoluna devam eder. Bu yeni teorileri içeren güncel, geçerli ve yanlışlanmamış bilimsel çalışmalara “Modern Bilim” ifadesi kullanılmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Modern kelimesi sanatta da yine güncel geçerliliğini kaybedenin yerini alan çağa uygun olan anlamını taşıdığı için bu sıfat bilimde de kabul görmüştür.

Gerçekte bilimin moderni veya postmoderni olmaz. Güncel bilim daima moderndir.

Einstein’in genel ve özel görelilik kuramları bugün modern fiziğin kabul ettiği kütle çekim yasalarıdır. Newton’un evrensel kütle çekim yasası uzay-zaman da geçerli yasaları içermediği için modern fiziğin konusu dışında kalmıştır. Artık işin içine uzay-zaman girmiştir.

Yine de Newton‘ın evrensel kütle çekim yasalarında uzay-zaman etkisini ihmal ettiğinizde yanlışlanmadığı için klasik fiziğin konusu olarak tanımlanmaktadır. Modern fiziğin değil.

Günümüzde fen bilimleri için modern kelimesi kullanıldığında o bilim içerisinde uzay-zaman parametrelerinin kullanıldığını düşünebiliriz.

Saygılarımla,

123 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close