Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Bir araştırma nasıl yapılır? Konu hakkında bilgi nereden toplanır, araştırma problemini en iyi şekilde belirleyen soru-sorular nasıl seçilmelidir?
3,396 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Vahit Buğra Yeşilkaynak
Vahit Buğra Yeşilkaynak İTÜ Bilgisayar ile Görü Laboratuvarı Araştırma Üyesi

Araştırma pek çok farklı amaç için yapılabilir, sorunun akademik araştırma ile ilgili olduğunu düşündüğüm için önce ondan bahsedeceğim sonra aklıma gelen diğer araştırma türlerine de değinmeye çalışacağım.

Senin de sorduğun üzere akademik araştırma çözülmek istenen bir problem veya da merak edilen bir olgu üzerine başlar. Aslında çözülecek bir problem bulmak da belki de problemin kendisini çözmek kadar zor bir iştir. Araştırmacılar öncelikle kendi alanları ve ilgilerini çeken diğer alanlar üzerine sürekli bir öğrenme içindedir. Bu öğrenme kimi zaman kitaplar ile olur, kimi zaman akademik makaleler, günümüzde ise kimi zaman YouTube videoları ile :) Belli bir alanda yeterince derinleştikten sonra artık araştırmacı o alandaki eksikleri daha iyi görür hale gelir. Yeni başlayan bir araştırmacı için çözülecek hiçbir problem kalmamış gibi gözükürken kişisel öğrenimi ile kendini alanda geliştirmiş olan araştırmacı artık neredeyse her okuduğu makalede eksik birtakım noktaları görmeye başlar. Problem belirlendikten sonra araştırmacı genelde bu problem ile ilgili daha önce yazılmış veya benzer olan diğer makaleleri okur. Literatürde konu ile ilgili aşağı yukarı tüm gelişmeleri öğrendikten sonra ortaya problemi çözme potansiyeli olan bir hipotez atılır, bu hipotez ile ilgili bir araştırma varsa yapılır, hipotez deney ile sınanır ve başarısızlık durumunda yeni bir hipotez ile bu süreç tekrar eder.

Genelde araştırmacılar arasında kendi alanları ile ilgili makalelerin nereden bulunacağı bilinir ve bunlar her alan için farklı olduğundan buna genel bir cevap vermek zor ama bir başlangıç olarak Google Scholar iyi bir seçenek olabilir, tabii araştırma yapılacak olan alanda hali hazırda çalışan birine sormak daha zengin kaynaklara ulaşmayı sağlayacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Problemi en iyi belirleyecek sorular kısmına gelirsek, aslında bu araştırmacının o güne kadar yaptığı tüm birikim ile alakalı bir süreç. Konu ile hiçbir alakası yok gibi gözüken bir bilgi bile problemin çözümünde önemli bir yapıtaşı olabilir. Bu noktada her araştırmacının kendi yöntemleri olabilir ama benim için problemi tanımlayan soruları belirlemek çoğu zaman bir yöntem ile değil problem üzerine serbest düşünerek gerçekleşir. Burada önemli olan olabildiğince geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak ve bunlar üstüne sık sık düşünüyor olmaktır diyerek kişisel fikrimi belirtebilirim :)

Akademik olmayan araştırmaya gelecek olursak, uzun bir süredir YouTube'u belli başlı konularda araştırma yapmak için kullanıyorum, genelde belli bir konuyu araştırmaktansa o konuyu kimin iyi bildiğini araştırırım ve o kişinin ürettiği içerikleri incelerim. Zaten o kişi ile bağlantılı diğer kişilere ulaşarak araştırma giderek dallanır. Bunun dışında belli bir konuda hızlı ve yüzeysel bilgiye ulaşmak istiyorsam Google çok büyük bir yardımcı, araştıracağım konuyu aratırken genelde cümle şeklinde arama sorgularından çekinirim, bunun yerine anahtar kelimeleri aralarında boşluk ile yazar ve ilgili kaynakları bulmaya çalışırım.

Umarım cevabım senin için tatmin edici olmuştur, kafana takılan bir şey olursa açıklık getirmekten memnuniyet duyarım :)

2,809 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et