Sorulara Dön
11
Felsefe

Bilmek ve düşünmek arasındaki en kesin ve belirleyici fark nedir?

4
8K
Dinçer Arslan
11
1,063 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bilmek fikri beyne yüklemektir, düşünmek ise o bilgiyi taramaktır. Bu yüzden bilgiyi önce kendi mantığımızda tartıp biçmeli ondan sonra bilincimize yüklemeliyiz. Aksi halde ne var ne yok içeri almaya çalışırsak virüs bulaşır(!)

1,342 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
15
Paylaş
15
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bilmek sonuç, düşünmek bu sonuca ulaşmak için sarfedilen zihinsel işlemdir denilebilir.

Sonuç; zihinsel işleminin algoritmasına göre doğru yada yanlış olabilir.

Zihinsel işlem de bütünü oluşturabilecek alt küme sonuçları (bilinenleri) işler.

Burada bilmek kişiseldir ve genel geçer olması kişiden toplumlara ve zamana bağlı değişkenlik gösterir.

Konuyu Biraz daha ağırlaştırırsak Determinizmin Diyalektiği diye bir Felsefi tartışma yaratabiliriz.

724 görüntülenme
6
Paylaş
6

Düşünmeden bilmenin bir faydası yoktur, aksine bilmeden düşünmek insanlığı geliştiren bir dürtüdür. Yaşamın başlangıcından beri insanlar bilmedikleri şeyleri düşünmüştür. Bence bu da insanlığın kaybettiği dürtülerden birisidir.

366 görüntülenme
2
Paylaş
2

Bilme durumu kendiliğinden olan bir eylemliliktir: dış uyaranları duyuları aracılığıyla algılayan canlı, merkezinde beyin bulunan bir dizi süreç ve aşama sonrasında farklı uyarıları bir şekilde (elektrokimyasal işlemlerle) bağlayarak kendisi için anlamlı hale getirir; öncelikle hayatta kalma ve çoğalmayı mümkün hale getiren bilgiye dönüştürür. Biliş süreci ya da bir anlamda bilgiye erişim içgüdüsel olabildiği gibi çıkarımlarla ya da bilerek ve isteyerek de olabilir. Düşünme bellekte depolanan bilginin işlenmesi; muhakeme, kıyas ve elbette öğrenmeyi içerir ve egzersizle gelişme ilerleme sağlanabilir. Ancak biliş süreci daha çok doğuştan gelen genetik materyalle ilişkilidir, başka bir ifadeyle biliş kavrayış yeteneği olarak tanımlanabilir ve bu yetenek kişiye özgüdür ve doğuştandır. Düşünme; usa vurma ve plan yapma yeteneği bellek kapasitesine fazlasıyla bağlıdır ve bellek her bireyde tıpkı elektronik aygıtlardaki gibi farklı farklı kapasitelere sahiptir. Dolayısı ile düşünme süreci bellekteki bilgi miktarına bağımlı kalan bir süreç olan çıkarım kıyaslama planlama yeteneği olarak tanımlanabilir. Önce bilgi, sonra bellek (biliş kapasitesi) sonra da düşünce gelir. Duyularımızın hassasiyeti ve belleğimizin gücü kadar kavrayabilir ve bilgimizi(bilişimizi) ilerletiriz__düşünme bu temel üzerinde yükselir. Mesela bir bebek düşünmeye bilgileri belli bir aşamaya geldikten sonra başlayacaktır ama bunun öncesinde bilmeye kavramaya başlamış hatta ilk düşüncelerini kurabilmek için gerekli olan dil yeteneğini öğrenmeye de başlamıştır.

347 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et