Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
9
Puan Ver

Bilmek ve düşünmek arasındaki en kesin ve belirleyici fark nedir?

4
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
4 Cevap

Bilmek fikri beyne yüklemektir, düşünmek ise o bilgiyi taramaktır. Bu yüzden bilgiyi önce kendi mantığımızda tartıp biçmeli ondan sonra bilincimize yüklemeliyiz. Aksi halde ne var ne yok içeri almaya çalışırsak virüs bulaşır(!)

Teşekkür (7)
Paylaş
14

Bilmek sonuç, düşünmek bu sonuca ulaşmak için sarfedilen zihinsel işlemdir denilebilir.

Sonuç; zihinsel işleminin algoritmasına göre doğru yada yanlış olabilir.

Zihinsel işlem de bütünü oluşturabilecek alt küme sonuçları (bilinenleri) işler.

Burada bilmek kişiseldir ve genel geçer olması kişiden toplumlara ve zamana bağlı değişkenlik gösterir.

Konuyu Biraz daha ağırlaştırırsak Determinizmin Diyalektiği diye bir Felsefi tartışma yaratabiliriz.

Teşekkür (5)
Paylaş
6

Düşünmeden bilmenin bir faydası yoktur, aksine bilmeden düşünmek insanlığı geliştiren bir dürtüdür. Yaşamın başlangıcından beri insanlar bilmedikleri şeyleri düşünmüştür. Bence bu da insanlığın kaybettiği dürtülerden birisidir.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Bilme durumu kendiliğinden olan bir eylemliliktir: dış uyaranları duyuları aracılığıyla algılayan canlı, merkezinde beyin bulunan bir dizi süreç ve aşama sonrasında farklı uyarıları bir şekilde (elektrokimyasal işlemlerle) bağlayarak kendisi için anlamlı hale getirir; öncelikle hayatta kalma ve çoğalmayı mümkün hale getiren bilgiye dönüştürür. Biliş süreci ya da bir anlamda bilgiye erişim içgüdüsel olabildiği gibi çıkarımlarla ya da bilerek ve isteyerek de olabilir. Düşünme bellekte depolanan bilginin işlenmesi; muhakeme, kıyas ve elbette öğrenmeyi içerir ve egzersizle gelişme ilerleme sağlanabilir. Ancak biliş süreci daha çok doğuştan gelen genetik materyalle ilişkilidir, başka bir ifadeyle biliş kavrayış yeteneği olarak tanımlanabilir ve bu yetenek kişiye özgüdür ve doğuştandır. Düşünme; usa vurma ve plan yapma yeteneği bellek kapasitesine fazlasıyla bağlıdır ve bellek her bireyde tıpkı elektronik aygıtlardaki gibi farklı farklı kapasitelere sahiptir. Dolayısı ile düşünme süreci bellekteki bilgi miktarına bağımlı kalan bir süreç olan çıkarım kıyaslama planlama yeteneği olarak tanımlanabilir. Önce bilgi, sonra bellek (biliş kapasitesi) sonra da düşünce gelir. Duyularımızın hassasiyeti ve belleğimizin gücü kadar kavrayabilir ve bilgimizi(bilişimizi) ilerletiriz__düşünme bu temel üzerinde yükselir. Mesela bir bebek düşünmeye bilgileri belli bir aşamaya geldikten sonra başlayacaktır ama bunun öncesinde bilmeye kavramaya başlamış hatta ilk düşüncelerini kurabilmek için gerekli olan dil yeteneğini öğrenmeye de başlamıştır.

Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizemlerin sınırındayım ve perde her geçen gün biraz daha aralanıyor.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder