Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Can Elbir
Can Elbir Üye
1

Bilinen iyi yırtıcıların çoğunun kedigiller familyasına ait olmasının sebepleri nelerdir?

Afrika kıtasında, özellikle savanalarda en çok bilinen aslan, leopar; diğer bölgelerden jaguar, kaplan gibi çoğu başarılı yırtıcının kedigiller familyasına ait olması neyden dolayıdır?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, google ninjası

Merhaba,

Doğa ve genel olarak evrim, belli tasarımların daha iyi çalıştığı bir ortamdır. O nedenle köpek, kedi, sincap, fare, primat, yengeç, balık, yarasa gibi hayvanların beden yapısı, belli bir yaşam tarzına uyum sağlamayı kolaylaştırır. Canlı daha az enerji harcayarak, daha çok kaynağa ulaşır. Fosil kayıtlarına bakıldığında, saydığım tasarımların tekrar tekrar birbiriyle akraba olmayan canlı gruplarında ortaya çıktığı görülür. Keselilerde nesli tükenmiş aslan, kurt, tilki, fare, ayı benzeri türlere rastlanır. Keza, Afrotheria (Afrika'ya özgü bir memeli grubu) grubunda fare, hamster, karıncayiyenden tutun, file kadar pek çok beden yapısı görürüz. Kabukluların da yengeç benzeri beden yapıları üretme eğilimi var.

Bu Reklamı Kapat

Kedigiller, kısa burunlu, tırmanmada ustalaşmış, avına sessizce yaklaşabilen pusu avcılarıdır. O nedenle avlanmada başarı yüzdeleri en yüksek türler, kedigillerin arasından çıkar. Kurt, yaban köpeği gibi aile/topluluk olarak sürek avı yapan avcılar, biraz daha geride kalsalar da, güçlü bireysel avcıları alt edebildikleri biliniyor. Buna karşılık ayılar ya da primatlar, daha geniş besin yelpazeleri (mantar, meyve, bal, kök, böcek vs.) kullanarak, kendilerini avlanmaya mahkum olmaktan kurtarabiliyorlar - dolayısıyla avda yüksek başarıya ihtiyaç duymazlar. Kedigiller, bunlardan farklı olarak hem bireysel, hem saf etoburdurlar. O nedenle enerjilerini boşa harcamak gibi bir şansları yoktur (aslanların aile yapısı, bir istisna sayılır).

Kedigiller; uzun beden, kısa bacak ve burun, güçlü tırmanma kasları, geri çekilebilen pençeler, dengeleyici kuyrukları, hafif beden, sıçrama kabiliyetleri, karanlıkta görme adaptasyonları ve yumuşak patileriyle, güçlü çeneleriyle neredeyse mükemmel birer kara avcısına dönüşmüşler - bir nevi doğanın ninjalarıdırlar. Mirketlerin akrabası olmasına rağmen kediye benzer bir anatomi sergileyen fossalar, yakınsayan evrimin tipik örneklerinden sayılabilir. Tabii böyle türlerin ortaya çıkması, kedigillerin ya da başka başarılı avcıların henüz doldurmadığı bir yaşam alanı bulmalarına bağlı. Fossaların Madagaskar'da, keseli aslanın Avustralya'da, Smilodon'un Amerika kıtasıda ortaya çıkmaları tesadüf değil yani.

Kedilerin gözleri için bir not düşülebilir. Kedi gözündeki irisin aydınlıkta dikey olarak küçülmesinin nedeni şudur: ava olan mesafeyi ölçerken, aynı zamanda parlak ışık tarafından rahatsız edilmemek için en uygun yöntem, göz açıklığının dikey olarak küçültmektir. Detayları ekteki yabancı kaynaktan okuyabilirsiniz.

121 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Yakınsak Evrim. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. Ramona Marek. Why Do Cats Have Vertical Pupils? The Hunt’s The Thing. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et