Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Elbir
Can Elbir
51K UP
Üye
1

Bilinen iyi yırtıcıların çoğunun kedigiller familyasına ait olmasının sebepleri nelerdir?

Afrika kıtasında, özellikle savanalarda en çok bilinen aslan, leopar; diğer bölgelerden jaguar, kaplan gibi çoğu başarılı yırtıcının kedigiller familyasına ait olması neyden dolayıdır?
363 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan
12K UP
Yazımlıcı, Mühendis, google ninjası

Merhaba,

Doğa ve genel olarak evrim, belli tasarımların daha iyi çalıştığı bir ortamdır. O nedenle köpek, kedi, sincap, fare, primat, yengeç, balık, yarasa gibi hayvanların beden yapısı, belli bir yaşam tarzına uyum sağlamayı kolaylaştırır. Canlı daha az enerji harcayarak, daha çok kaynağa ulaşır. Fosil kayıtlarına bakıldığında, saydığım tasarımların tekrar tekrar birbiriyle akraba olmayan canlı gruplarında ortaya çıktığı görülür. Keselilerde nesli tükenmiş aslan, kurt, tilki, fare, ayı benzeri türlere rastlanır. Keza, Afrotheria (Afrika'ya özgü bir memeli grubu) grubunda fare, hamster, karıncayiyenden tutun, file kadar pek çok beden yapısı görürüz. Kabukluların da yengeç benzeri beden yapıları üretme eğilimi var.

Tüm Reklamları Kapat

Kedigiller, kısa burunlu, tırmanmada ustalaşmış, avına sessizce yaklaşabilen pusu avcılarıdır. O nedenle avlanmada başarı yüzdeleri en yüksek türler, kedigillerin arasından çıkar. Kurt, yaban köpeği gibi aile/topluluk olarak sürek avı yapan avcılar, biraz daha geride kalsalar da, güçlü bireysel avcıları alt edebildikleri biliniyor. Buna karşılık ayılar ya da primatlar, daha geniş besin yelpazeleri (mantar, meyve, bal, kök, böcek vs.) kullanarak, kendilerini avlanmaya mahkum olmaktan kurtarabiliyorlar - dolayısıyla avda yüksek başarıya ihtiyaç duymazlar. Kedigiller, bunlardan farklı olarak hem bireysel, hem saf etoburdurlar. O nedenle enerjilerini boşa harcamak gibi bir şansları yoktur (aslanların aile yapısı, bir istisna sayılır).

Kedigiller; uzun beden, kısa bacak ve burun, güçlü tırmanma kasları, geri çekilebilen pençeler, dengeleyici kuyrukları, hafif beden, sıçrama kabiliyetleri, karanlıkta görme adaptasyonları ve yumuşak patileriyle, güçlü çeneleriyle neredeyse mükemmel birer kara avcısına dönüşmüşler - bir nevi doğanın ninjalarıdırlar. Mirketlerin akrabası olmasına rağmen kediye benzer bir anatomi sergileyen fossalar, yakınsayan evrimin tipik örneklerinden sayılabilir. Tabii böyle türlerin ortaya çıkması, kedigillerin ya da başka başarılı avcıların henüz doldurmadığı bir yaşam alanı bulmalarına bağlı. Fossaların Madagaskar'da, keseli aslanın Avustralya'da, Smilodon'un Amerika kıtasıda ortaya çıkmaları tesadüf değil yani.

Kedilerin gözleri için bir not düşülebilir. Kedi gözündeki irisin aydınlıkta dikey olarak küçülmesinin nedeni şudur: ava olan mesafeyi ölçerken, aynı zamanda parlak ışık tarafından rahatsız edilmemek için en uygun yöntem, göz açıklığının dikey olarak küçültmektir. Detayları ekteki yabancı kaynaktan okuyabilirsiniz.

133 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Yakınsak Evrim. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ramona Marek. Why Do Cats Have Vertical Pupils? The Hunt’s The Thing. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close