Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Bilinçaltının varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bilinçaltı diye bir şey var mı? Varlığı kanıtlanmış mı/kanıtlanabilir mi?

Bilinçaltının varlığını veya işlevini sorgulatan bazı durumlar mevcut -örneğin rüyalar, hipnoz, anesteziye bağlı olarak "bilincin" etkin olmadığı durumlar-. Bu durumlar, bilinçaltı denen kavramın, beynin kapasitesini küçümsediğimiz veya bu kapasitenin boyutlarından haberdar olmadığımız için ortaya atılmış bir kavram olduğunu düşündürüyor.

2
827 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çocukluğumuzda sahip olduğumuz hatıraların çoğu bilinçaltında saklandığı için bilinçaltı esasen zihnimizdir. Beynimizde ayrı bir fiziksel konumu yoktur.

Geçmiş yaşam deneyimleri, rüyalar vb. Bunun bir parçasıdır. Anne karnından itibaren bilinçaltımız depolamaya başlar ve 0-7 yaş arası %70'imizi oluşturur.

Psikolojide hipnozu yaparken cevap veren zihin tüm hatıraları sakladığı için bilinçaltı zihindir.

Verdiğimiz cevaplar, bilinçaltı zihnimizde depolanan hisler, inançlar, denediğiniz her şeyde ne kadar başarılı olduğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bilinçaltı zihin, inandığınız her şeyin - kötü ya da iyi - doğru olduğunu kanıtlamak için durumları ve koşulları yaratır, tüm doğru insanları bulur.

Örneğin: Dünyanın kötülerin öne çıktığı ve iyi kalpli insanın her zaman aşağıya çekildiği sefil bir yer olduğunu düşünüyorsanız - o zaman elde edeceğiniz kanıt budur. Öte yandan, güvende ve güvende olduğunuzu düşünüyorsanız ve algıladığınız tüm sorunların çözümleri zamanında size görünür hale gelirse, o zaman dünyanız da tam olarak bu şekilde olacaktır - tıpkı geri yansıyan bir ayna gibi . Aklımızın muhteşem gücü budur.

Tüm verdiğimiz tepkilerin, reflekslerin şu anki durumumuzun mimarı bilinçaltıdır.

675 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Freud bilinç kavramını Topografik kuramında açıklamıştır. Bilinçlilik düzeylerine yer veren kuramın “topografik" olarak adlandırılmasının sebebi ise ruhsal yapının buzdağına benzetilmesidir. Buzdağının; görünen kısmı bilince, suyun altında kalıp az görünen kısmı bilinç öncesine, suyun derinlikleri yani hiç görünmeyen kısmı ise bilinçdışına (bilinç altı) benzetilmiştir.

Bilinç; farkında olduğumuz, yaşantılarımızın bulunduğu yerdir. Bedensel algıları, düşünce süreçlerini, heyecansal durumları ve farkında olarak, isteyerek yaptığımız davranışları kapsar. Örneğin sizin şu an bu yazıyı okumanız gibi.

Bilinç öncesi bireyin kısmen farkında olduğu davranışlardır. Direkt olarak bilinçte olmayan fakat üzerinde biraz durulup düşünüldüğünde hatırlayabildiğimiz duygu, düşünce ve davranışların saklandığı bilinç düzeyidir. Toplumsal yaşamda bireyin "dilimin ucunda" dediği ve zorlanarak hatırladığı durumlar bu düzeydedir.

Bilinç altı/dışı ise ruhsal yapımızın en alt katmanını oluşturur. Farkında olmadığımız bütün istek , duygu , davranışlarımızı içeren ve onları yönlendiren bilinçlilik düzeyidir. Bilinçaltında var olan bazı durumlar ve yaşantılar ,farklı yollarla burada depolanmıştır. Yani zihnimizin çöp kutusudur diyebiliriz. Ya da daha halk ağzıyla "işimize gelmeyen durumları biriktirdiğimiz yer"dir. Bu düzey günlük yaşamımızdaki davranışlarımızı etkiler ve Freud'a göre kişilik büyük ölçüde bilinçdışındaki çatışmalardan ibarettir. Buraya atılan hatıralar/bilgiler özel tekniklerle gün yüzüne çıkartılır (rüya, serbest çağrışımi hipnoz). Bu yüzden bilinçdışı buzdağının görünmeyen kısmına benzetilir zaten. Dil sürçmeleri, iğneleyici şakalar bu düzeydedir.

Görselde durum daha da net özetlenmiştir.

489 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın