Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Bilimsel literatür, evrimin gerçek olmadığını ve tek hücrenin bile oluşamayacağını mı gösteriyor?

Moderatör Notu: Bu sorunun başlığı, "Soru içerisinde hiçbir imâ, alay, gönderme, yüklü soru (örneğin cevabı bilinmeyen veya öznel olan konularda kesin varsayımlar) bulunamaz. Bu tür sorular düzenlenir veya silinir." kuralı gerekçesiyle düzenlenmiştir.
114 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Kadir Mısırpüskülü Makine Mühendisi

Sevgili Yavuz,

Bilim eğer evrim yok diyor ise litaratürde niye sadece benim gibi sıradan bir insanın görebildiği yaklaşık 7.110.000 adet makale ile karşılaşıyorum sorusu ilk düğüm.

Bu Reklamı Kapat

İkinci düğüm, hastahanelerde neredeyse her yöntem evrimi temel alarak seni iyiliştirmeye çalışmakta.Tam bu noktada eğer evrime güvenmeyen birisi niye hastahaneye gider? Sonuçta yanlış olduğunu düşündüğün bir yol ile bedenine müdehale edilen bir yer haline gelir kafasında. Her hastahaneye gittiğinde bunu bir düşünmeni öneririm.

Diğer bir açıdan evrim ile ilk oluşum farklı teorilerdir, birisi başlangıç noktası diğeri ise genel değişimi gösterir birini yanlışladığınızda dahi diğer ayakta kalacaktır. Bu ayrımı bilmek de önemli hatta genelleştirirsek her zaman bir konuyu ayrıntılı olarak öğrendikten sonra o konunun doğrularına yanlışlarına karar vermek en doğrusudur.

Bu Reklamı Kapat

Sanırım araştırma metotlarına çok hakim değilsin ama şoyle bir durumda var, evrim konusuna saldırılan pozitivist noktalar ve metotlar mühendislikte de kullanılmaktadır. O zaman mühendisliği de mi reddeceğiz?

"Fosil kayıtlar yok sanat var" tezinizi ne ile doğrulayacağız?

Peki bu cümleyi bir jeologun önünde söylesek sence nasıl bir tepki alırız? Jeolojiyi inkar ettik diyelim söyledik, bu durumda depremi nasıl açıklayacağız? Zeus yellendi diyemeyiz sanırım değil mi?

Bu örneklerin inan ki sonu yok...

Soru sormak önemli güzel bir aktivite ama doğru ve işlevsel bir cevap bulmak da önemli.İlerde daha geliştirilmiş bir teori bulunur mu bilinmez ama şu an için milyonlarca kez kanıtlanmış ve işlevsel bir teoriye sahip olduğumuz için mutlu olmalıyız.

3
  • Raporla
Cevap
Tunay Yalçıntepe
Tunay Yalçıntepe Tunay Yalçıntepe

Lütfen din tüccarlığınızı farklı platformlarda yapın

Evrim Ağacı Türkiye'deki bilimin gelişmesi için kurulmuş bir kuruluştur ve siz bu tür bilim saptırmalarıyla insanları kandırıyorsunuz

Bu Reklamı Kapat

Açıp birkaç makale okursanız bilimin evrim var olduğunu çok güzel söylüyor

Hiçbir hakemli dergiden kaynak göstermeden

Bu Reklamı Kapat

Sanat var ara geçiş yok diyerek evrimi çürütemezsiniz

İlk hücrenin oluşabileceğine yönelik birçok teori var açın Evrşim Ağacınının Abiyogenez Teorisini okuyun.

Ve sizin yaptığınızın aksine Evrim Ağacı büyün yazılarında bilimsel makaleleri kaynak gösteriyor

Bayağı iddialarınızın hepsine Evrim Ağacı zamanında cevap verdi

Ve artık bundan VAZGEÇİN

Hiçbir Nature Google Scolar ScienceDirect yazısında "Canlılığın evrimleşmediğine kanaat getirdik" gibi bir ifade geçmez

2
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Evrimin milyonlarca gözlemi ve deneyi varken, matematiksel altyapısı varken, binlerce fosil ile desteklenmişken, eğer evrim doğru ise şu zaman aralığında, şuralarda şu özelliklere sahip bir canlı yaşamış olmalıydı gibi katı bir öngörüde bulunmuş ve defalarca doğrulanmışken; tıp, biyoloji, jeoloji, antropoloji, entomoloji, hemotoloji, embriyoloji, psikoloji, mühendislik, paleontoloji, ekoloji, botanik, etoloji, arkeoloji gibi birçok alanda kullanılırken ve bu alanlarla desteklenirken bilim nasıl evrim yok diyebilir? Ya bilimi bilmiyorsunuz ya da kendi inancı için bilimi çarpıtan bazı kanalların etkisinde kaldınız.

İlk hücre konusuna gelirsek bu evrimin alanı bile değil. Abiyogenez Teorisinin alanı olan bir konu. Hala detayları tam olarak çözülememiş bir konu. Mesela Önce RNA mı Önce metobolizma mı? diye tartışmalar var ama hücrenin ya da proteinlerin oluşması "imkansız" mı? değil. Elbette ki abiyogenez ya da evrimin nasıl işlediğini bilmeden yapılan hesaplarla imkansız çıkar. Tabii ki bu konuda da inancı için bilimi çarpıtan gerek Adnan Oktar gibi kişilerin, gerek bazı dinci oluşumların da etkisi var.

Bu Reklamı Kapat

Buraya Abiyogenez Teorisi ile ilgili birkaç tane daha içerik ekliyorum.

Yani kısacası bilim evrim yok demiyor, ilk hücrenin oluşması evrimin değil abiyogenezin alanı ama imkansız değil. Fosil kayıtları yani geçiş fosilleri "ibadullah" mevcut. Sanat konusunu daha önce konuşmuştuk zaten.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et