Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Bilimsel literatür, evrimin gerçek olmadığını ve tek hücrenin bile oluşamayacağını mı gösteriyor?

Moderatör Notu: Bu sorunun başlığı, "Soru içerisinde hiçbir imâ, alay, gönderme, yüklü soru (örneğin cevabı bilinmeyen veya öznel olan konularda kesin varsayımlar) bulunamaz. Bu tür sorular düzenlenir veya silinir." kuralı gerekçesiyle düzenlenmiştir.
290 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrimin milyonlarca gözlemi ve deneyi varken, matematiksel altyapısı varken, binlerce fosil ile desteklenmişken, eğer evrim doğru ise şu zaman aralığında, şuralarda şu özelliklere sahip bir canlı yaşamış olmalıydı gibi katı bir öngörüde bulunmuş ve defalarca doğrulanmışken; tıp, biyoloji, jeoloji, antropoloji, entomoloji, hemotoloji, embriyoloji, psikoloji, mühendislik, paleontoloji, ekoloji, botanik, etoloji, arkeoloji gibi birçok alanda kullanılırken ve bu alanlarla desteklenirken bilim nasıl evrim yok diyebilir? Ya bilimi bilmiyorsunuz ya da kendi inancı için bilimi çarpıtan bazı kanalların etkisinde kaldınız.

İlk hücre konusuna gelirsek bu evrimin alanı bile değil. Abiyogenez Teorisinin alanı olan bir konu. Hala detayları tam olarak çözülememiş bir konu. Mesela Önce RNA mı Önce metobolizma mı? diye tartışmalar var ama hücrenin ya da proteinlerin oluşması "imkansız" mı? değil. Elbette ki abiyogenez ya da evrimin nasıl işlediğini bilmeden yapılan hesaplarla imkansız çıkar. Tabii ki bu konuda da inancı için bilimi çarpıtan gerek Adnan Oktar gibi kişilerin, gerek bazı dinci oluşumların da etkisi var.

Buraya Abiyogenez Teorisi ile ilgili birkaç tane daha içerik ekliyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Yani kısacası bilim evrim yok demiyor, ilk hücrenin oluşması evrimin değil abiyogenezin alanı ama imkansız değil. Fosil kayıtları yani geçiş fosilleri "ibadullah" mevcut. Sanat konusunu daha önce konuşmuştuk zaten.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tunay Yalçıntepe
Tunay Yalçıntepe

Lütfen din tüccarlığınızı farklı platformlarda yapın

Evrim Ağacı Türkiye'deki bilimin gelişmesi için kurulmuş bir kuruluştur ve siz bu tür bilim saptırmalarıyla insanları kandırıyorsunuz

Açıp birkaç makale okursanız bilimin evrim var olduğunu çok güzel söylüyor

Tüm Reklamları Kapat

Hiçbir hakemli dergiden kaynak göstermeden

Sanat var ara geçiş yok diyerek evrimi çürütemezsiniz

İlk hücrenin oluşabileceğine yönelik birçok teori var açın Evrşim Ağacınının Abiyogenez Teorisini okuyun.

Ve sizin yaptığınızın aksine Evrim Ağacı büyün yazılarında bilimsel makaleleri kaynak gösteriyor

Tüm Reklamları Kapat

Bayağı iddialarınızın hepsine Evrim Ağacı zamanında cevap verdi

Ve artık bundan VAZGEÇİN

Hiçbir Nature Google Scolar ScienceDirect yazısında "Canlılığın evrimleşmediğine kanaat getirdik" gibi bir ifade geçmez

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kadir Mısırpüskülü
Makine Mühendisi

Sevgili Yavuz,

Bilim eğer evrim yok diyor ise litaratürde niye sadece benim gibi sıradan bir insanın görebildiği yaklaşık 7.110.000 adet makale ile karşılaşıyorum sorusu ilk düğüm.

İkinci düğüm, hastahanelerde neredeyse her yöntem evrimi temel alarak seni iyiliştirmeye çalışmakta.Tam bu noktada eğer evrime güvenmeyen birisi niye hastahaneye gider? Sonuçta yanlış olduğunu düşündüğün bir yol ile bedenine müdehale edilen bir yer haline gelir kafasında. Her hastahaneye gittiğinde bunu bir düşünmeni öneririm.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer bir açıdan evrim ile ilk oluşum farklı teorilerdir, birisi başlangıç noktası diğeri ise genel değişimi gösterir birini yanlışladığınızda dahi diğer ayakta kalacaktır. Bu ayrımı bilmek de önemli hatta genelleştirirsek her zaman bir konuyu ayrıntılı olarak öğrendikten sonra o konunun doğrularına yanlışlarına karar vermek en doğrusudur.

Sanırım araştırma metotlarına çok hakim değilsin ama şoyle bir durumda var, evrim konusuna saldırılan pozitivist noktalar ve metotlar mühendislikte de kullanılmaktadır. O zaman mühendisliği de mi reddeceğiz?

"Fosil kayıtlar yok sanat var" tezinizi ne ile doğrulayacağız?

Peki bu cümleyi bir jeologun önünde söylesek sence nasıl bir tepki alırız? Jeolojiyi inkar ettik diyelim söyledik, bu durumda depremi nasıl açıklayacağız? Zeus yellendi diyemeyiz sanırım değil mi?

Tüm Reklamları Kapat

Bu örneklerin inan ki sonu yok...

Soru sormak önemli güzel bir aktivite ama doğru ve işlevsel bir cevap bulmak da önemli.İlerde daha geliştirilmiş bir teori bulunur mu bilinmez ama şu an için milyonlarca kez kanıtlanmış ve işlevsel bir teoriye sahip olduğumuz için mutlu olmalıyız.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close