Paylaşım Yap

Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı"

Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı" Ginko Bilim
7 dakika
8,239
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 5. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı
Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı
Ginko Bilim

Kitap Başlığı:

Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı: Modern Bilimin Bütünleştirici Harcı Evrime Disiplinler Arası Bir Bakış

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (Tek) / Agora Bilim Pazarı (Set) / KitapYurdu / Hepsi Burada / D&R / Pandora / Arkadaş / idefix / Kitap Store / Oda Kitap / eganba / kitapseç / Kitap Denizi / Kitap Ambarı / Kitap Burada / Kitap Sihirbazı / Sözcü Kitabevi / Nadir Kitap

Künye:

 • Çağrı Mert Bakırcı (Editör ve Yazar)
 • M. Çisel Kemahlı Aytekin
 • Metin Berberoğlu
 • Mehmet Ali Döke
 • Gülşah Güler
 • Freddy Can Igiebor
 • Gürhan Öztürk
 • Volkan Sarıgül
 • Mehmet Arif Sökmen

Bilgiler:

 • Kitabevi: Ginko Bilim
 • Sayfa Sayısı: 616
 • Sayfa Boyutu (cm2): 16 x 24
 • ISBN: 9786058111110
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Ekim 2017
 • Fiyat: 45-60 ₺
 • Baskı Adedi: 1000

Basından:

Milliyet Gazetesi / BirGün Gazetesi / T24 / CNN Türk / Evrensel Gazetesi - 1 / Evrensel Gazetesi - 2 / ABC Gazetesi / soL Gazetesi / Karar

Tanıtım:

Evrim Teorisi'nin temellerini, evrimin bir doğa yasası olduğunu ve canlılığın, evrim denen bu doğa yasasının etkisi altında şekillendiğini ve bugünkü çeşitliliğine kavuştuğunu idrak eden bir kişi, buna rağmen kendini şu soruyla karşı karşıya bulabilir: "İyi ama, evrimi neden öğreneyim, neden öğreteyim ki? İnsanlığa pratik herhangi bir faydası var mı? Bilimsel gelişmeye ne katkısı var?" Bu soru aslında çok da kötü bir soru değildir; çünkü popüler bilim literatüründeki kitapların neredeyse istisnasız olarak hepsi, Evrim Teorisi'nin neden doğru olduğunu insanlara anlatmaya çabalamak üzerine kuruludur. Bir insan evrimin gerçekliğinden zaten haberdarsa, bu kitapların birçoğu o kişi için anlamsız hale gelecektir; çünkü bilimsel olarak artık daha üstün bir noktada olan bu kişinin artık ikna edilmeye ihtiyacı yoktur. Daha fazlasını, daha derinini, daha detayını öğrenmek isteyecektir. Evrimin kullanım alanlarını, bilimin diğer dallarıyla olan ilişkisini, bizler için neden vazgeçilmez olduğunu, ona neden "modern bilimin bütünleştirici harcı" dendiğini anlamak, öğrenmek, kendini bu alanlarda geliştirmek isteyecektir.

İşte Ginko Bilim etiketiyle çıkan ve Evrim Ağacı olarak yayınladığımız ikinci kitabımız, "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı: Modern Bilimin Bütünleştirici Harcı Evrime Disiplinler Arası Bir Bakış", tam da bu noktada Türkiye'deki büyük bir açığı kapatmak amacıyla kaleme alındı. İlk baskısı 608 sayfadan oluşan kitabımızın her bir bölümü, farklı bir bilim dalına ayrıldı. Bu bilim dalları sırasıyla: Evrimsel Biyoloji, Matematiksel Evrim ve Popülasyon Genetiği, Jeoloji ve Paleontoloji, Ekoloji, Botanik, Etoloji, Entomoloji, Antropoloji, Arkeoloji, Evrimsel Tıp, Evrimsel Mühendislik... Her bir bölümde, bu bilim dallarının evrimden neler öğrendiğini ve kendi içlerindeki araştırmalar sayesinde evrimsel biyolojiye ve Evrim Teorisi'ne neler kattıklarını öğreneceğiz, çeşitli akademik örneklerle evrimin bu sahalar için neden vazgeçilmez olduğunu anlayacağız. Ayrıca son bölümümüz olan İnsan Zekasının Evrimi'nde, tüm bu bilim dallarından gelen bilgileri bir arada toplayacak ve disiplinler arası bir çalışma sahası olarak evrimin, insan zekasının bu hayret verici düzeye erişimini başarıyla nasıl izah ettiğini ele alacağız.

Kitabımızın her bir bölümü, bu sahalarda araştırmalar yürüten uzmanlar ve lisans-üstü araştırmacıları tarafından kaleme alındı. Birçok bölümde birden fazla yazar, kendi perspektiflerini sunarak evrimin, kendimizi bir anda içinde bulduğumuz devasa Evren'in karanlığını bir nebze olsun nasıl aydınlattığını izah etmeye çalıştı. Sonunda ortaya böyle bir eser çıktı.

Kitabımız, evrime yeni giriş yapmak isteyenler için faydalı bir çalışma olsa da, aslen evrime dair temel bilgileri edinmiş; ancak kendisini bu konuda daha da geliştirmek ve çeşitlendirmek isteyen okurlarımızı hedef alıyor. Dilinin ağır olmayışından ve oldukça iyi planlanmış bir mantık akışı izliyor olmasından ötürü yeni başlayanlara da kolaylıkla hitap ediyor olsa da, aslen kendilerini popüler bilimin biraz üstü, akademinin biraz altı olacak düzeyde geliştirmek isteyenlere başucu kitabı olmayı hedefliyor.

Bu kitap, ilk kitabımız olan Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nın devamı olma niteliği taşımıyor; ancak orada öğrenebileceğiniz sayısız temel bilginin modern bilimde kendisine nasıl uygulama bulduğunu anlamanız ve birinci ağızdan dinlemeniz açısından eşsiz bir fırsat sunuyor. 

Her zamanki sözcüklerimizle bitirelim: Umuyoruz ki faydalı olur, bir nebze faydamız dokunabilirse ne mutlu bize! Ayrıca, eğer ki kitap içerisinde sürç-ü lisan ettiysek şimdiden affola. Kitap içerisinde bazı anlatım bozuklukları, yazım hataları, izah sıkıntısı bulunabilir, lütfen ilk emeğimiz olmasına veriniz. Kitap ciddi bir samimiyetle yazılmış ve hiçbir hata kasti olarak yapılmamıştır. Eğer ki bu tür hatalar tespit ederseniz, bize bildirirseniz memnuniyetle değerlendirir ve sonraki baskılarda bu hatalardan arındırmaya çalışırız. Böylece, kitabımız da baskılar (nesiller) içerisinde evrimleşerek en uyumlu forma ulaşmış olabilecektir. 

Umarız tüm okurlarımıza faydalı olur.

İyi okumalar!

Sık Sorulan Sorular

1. Kitabın farklı iki kapağı var. Bu iki kitap arasında herhangi bir fark var mı?

Hayır, yeni yayınevi haricinde dikkate değer hiçbir değişim yok. Bir önceki baskıdaki ufak tefek yazım hatalarını düzelttik; ancak genel okunurluğa veya bilgi içeriğine etki eden bir değişim olmadı. Her iki kitap da "1. Baskı" olarak piyasaya sürüldü.

2. Kitabın adı Carl Sagan'ın "Karanlık Bir Dünya'da Bilimin Mum Işığı" başlıklı eserine gönderme mi?

Hayır, böyle bir amacımız yoktu. Başlıklar arası benzerlik, hoş bir tesadüften ibaret. Kitabımızın orijinal ismi "Evrimin Işığında" olacaktı ve 3.5 sene boyunca da o başlık göz önüne alınarak kitap kaleme alındı; ancak bizim kitabın basılması uzun sürünce, şans eseri bir başka ekip bu isimde bir kitap yayınladılar. Geç kaldık yani; ancak adımızı kaptırdığımız arkadaşlarımız da müthiş bir iş çıkarmışlar, o kitabı da tavsiye ederiz. Ne yazık ki kitabımızın ismi çok fazla değişemeyecekti; çünkü kitap içerisinde göreceğiniz üzere başlığa bolca referans bulunuyor. Bu nedenle mecburen bu sınırlarda bir şey seçmemiz gerekiyordu. Okurlarımıza isim önerilerini sorduk, bir okurumuz bu ismi önerdi, biz de beğendik (o okurumuz Sagan'a atıf yapmak istemiş olabilir, bizim aklımıza bile gelmedi açıkçası). Carl Sagan'ın aksine, bilimin karanlıktaki mum ışığına dikkat çekmek için koyulmuş bir isim değil yani. "Evrimin Işığında" başlığının değişmesi gerektiği için ve bir zıtlık çekici bir etki yaratacağı için bu tip bir başlık seçildi. Hayat, bu tip tesadüflerle güzel.

3. Muaf Kitap'tan çıkan versiyonunun kitap kapağındaki "Haz." kısaltması, "Hazreti" mi demek?

Hayır. Türk Dil Kurumu'nun Kısaltmalar Dizini'ne göre "Haz." kısaltması, "Hazırlayan" sözcüğünün kısaltmasıdır. Türkçe yazım ve dilbilgisine uyan kitabevleri tarafından, birden fazla yazarın bulunduğu kitapları hazırlayan kişiyi belirtmek için yaygın olarak kullanılır ve İngilizcedeki "Ed.", yani "Editor" sözcüğünün karşılığıdır. Bir tasavvuf sözcüğü olan "hazret" sözcüğünün Türk Dil Kurumu'nun adı verilen sözlüğüne göre kısaltması "Hz."dir. Bu nedenle, örneğin İslam dininin peygamberine "Hz. Muhammed" denir, "Haz. Muhammed" değil. Bu kısaltma, yeni baskıyla satışa sunulan Kor Kitap versiyonunda kafa karışıklığını önlemek amacıyla düzeltildi.

4. Kitap neden bu kadar pahalı?

Çünkü 16x24 cm2 sayfa alanıyla, 616 sayfadan oluşuyor ve toplamda 9 yazar tarafından kaleme alındı. Bu, bir önceki kitabımız olan Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'ndan yaklaşık 3 kat uzun ve fazladan 8 yazar bulundurması anlamına geliyor. Kitabın tüm gelirinin sadece %10'u, 9 yazar arasında paylaşılması amacıyla veriliyor (ancak bu yazarların çoğu, gelirlerini Evrim Ağacı'na bağışlamayı tercih ettiler - bu incelikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz). Dahası, birçok ünlü yazarın benzer kalınlıktaki kitaplarını daha ucuza okuyabilme nedeniniz, o yazarların ünlü olmasından kaynaklanıyor. Kitabevleri satacağını bildikleri kitabı daha ucuza piyasaya sürüyorlar. Evrimsel biyoloji gibi bir konuda, Türkiye gibi bir ülkede yayın yapan bizler için ne yazık ki bu pek mümkün değil. Keşke olsa da, bedavaya verilebilse bu kitaplar...

5. Bu kitap, Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nın devamı mı? Ona benziyor mu?

Hayır. Bu kitap, ne ilk kitabımızın devamıdır, ne de onunla benzerlik içermektedir. Tamamen ayrı amaçlarla ele alınmıştır ve tamamen farklı bir içeriğe sahiptir. İlk kitabımızın ikincisi yakın gelecekte yazım aşamasına girecektir.

6. Kitap evrime başlangıç yapacaklar için uygun mudur?

Evrime başlangıç yapacaklar bu kitabı çok fazla zorlanmadan okuyabilirler; ancak konuların tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nı okumaları ve evrimle ilgili güvenilir bir temel edinmeleri tavsiye edilir.

7. Kitap çok mu basit içerikli? 

Hayır. Bu kitaptaki amaç, evrimle ilgili bilgilerini akademik düzlemde birazcık daha geliştirip, güncel araştırmalar çerçevesinde evrimsel analiz yapmayı öğrenmek isteyenler hedef alınarak yazıldı. Kitap içerisinde evrimin matematiksel altyapısına çok temel bir giriş yapıldığı gibi, çeşitli uygulama sahalarından da örnekler verilmiştir. Dolayısıyla Türkçe popüler bilim literatüründen aşina olduğunuz aşırı temel kitapların ötesinde bir içeriğe sahiptir. Ancak bu, elbette ki kitabın bir ders kitabı havasında olduğu anlamına gelmemektedir. Genel okuyucu gözetilerek yazıldı.

8. E-kitap formatında satın alabilecek miyiz?

Henüz e-kitap formatında bulunmuyor. Ancak ilerleyen baskılarda, bu seçeneği sunma ihtimalimiz bulunuyor, evet.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 5. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
104
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 30
 • Muhteşem! 12
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 06:17:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5094

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı". (21 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5094
Bakırcı, Ç. M. (2017, April 21). Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı". Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/5094
Ç. M. Bakırcı. “Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı".” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Apr. 2017, https://evrimagaci.org/s/5094.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı".” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 21, 2017. https://evrimagaci.org/s/5094.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close