Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı"

Evrim Ağacı'nın 2. Kitabı: "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı" Ginko Bilim
7 dakika
6,400
 • Kurgusal Olmayan Eserler
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 4. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı
Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı
Ginko Bilim

Kitap Başlığı:

Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı: Modern Bilimin Bütünleştirici Harcı Evrime Disiplinler Arası Bir Bakış

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (Tek) / Agora Bilim Pazarı (Set) / KitapYurdu / Hepsi Burada / D&R / Pandora / Arkadaş / idefix / Kitap Store / Oda Kitap / eganba / kitapseç / Kitap Denizi / Kitap Ambarı / Kitap Burada / Kitap Sihirbazı / Sözcü Kitabevi / Nadir Kitap

Künye:

 • Çağrı Mert Bakırcı (Editör ve Yazar)
 • M. Çisel Kemahlı Aytekin
 • Metin Berberoğlu
 • Mehmet Ali Döke
 • Gülşah Güler
 • Freddy Can Igiebor
 • Gürhan Öztürk
 • Volkan Sarıgül
 • Mehmet Arif Sökmen

Bilgiler:

 • Kitabevi: Ginko Bilim
 • Sayfa Sayısı: 616
 • Sayfa Boyutu (cm2): 16 x 24
 • ISBN: 9786058111110
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Ekim 2017
 • Fiyat: 45-60 ₺
 • Baskı Adedi: 1000

Basından:

Milliyet Gazetesi / BirGün Gazetesi / T24 / CNN Türk / Evrensel Gazetesi - 1 / Evrensel Gazetesi - 2 / ABC Gazetesi / soL Gazetesi / Karar

Tanıtım:

Evrim Teorisi'nin temellerini, evrimin bir doğa yasası olduğunu ve canlılığın, evrim denen bu doğa yasasının etkisi altında şekillendiğini ve bugünkü çeşitliliğine kavuştuğunu idrak eden bir kişi, buna rağmen kendini şu soruyla karşı karşıya bulabilir: "İyi ama, evrimi neden öğreneyim, neden öğreteyim ki? İnsanlığa pratik herhangi bir faydası var mı? Bilimsel gelişmeye ne katkısı var?" Bu soru aslında çok da kötü bir soru değildir; çünkü popüler bilim literatüründeki kitapların neredeyse istisnasız olarak hepsi, Evrim Teorisi'nin neden doğru olduğunu insanlara anlatmaya çabalamak üzerine kuruludur. Bir insan evrimin gerçekliğinden zaten haberdarsa, bu kitapların birçoğu o kişi için anlamsız hale gelecektir; çünkü bilimsel olarak artık daha üstün bir noktada olan bu kişinin artık ikna edilmeye ihtiyacı yoktur. Daha fazlasını, daha derinini, daha detayını öğrenmek isteyecektir. Evrimin kullanım alanlarını, bilimin diğer dallarıyla olan ilişkisini, bizler için neden vazgeçilmez olduğunu, ona neden "modern bilimin bütünleştirici harcı" dendiğini anlamak, öğrenmek, kendini bu alanlarda geliştirmek isteyecektir.

İşte Ginko Bilim etiketiyle çıkan ve Evrim Ağacı olarak yayınladığımız ikinci kitabımız, "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı: Modern Bilimin Bütünleştirici Harcı Evrime Disiplinler Arası Bir Bakış", tam da bu noktada Türkiye'deki büyük bir açığı kapatmak amacıyla kaleme alındı. İlk baskısı 608 sayfadan oluşan kitabımızın her bir bölümü, farklı bir bilim dalına ayrıldı. Bu bilim dalları sırasıyla: Evrimsel Biyoloji, Matematiksel Evrim ve Popülasyon Genetiği, Jeoloji ve Paleontoloji, Ekoloji, Botanik, Etoloji, Entomoloji, Antropoloji, Arkeoloji, Evrimsel Tıp, Evrimsel Mühendislik... Her bir bölümde, bu bilim dallarının evrimden neler öğrendiğini ve kendi içlerindeki araştırmalar sayesinde evrimsel biyolojiye ve Evrim Teorisi'ne neler kattıklarını öğreneceğiz, çeşitli akademik örneklerle evrimin bu sahalar için neden vazgeçilmez olduğunu anlayacağız. Ayrıca son bölümümüz olan İnsan Zekasının Evrimi'nde, tüm bu bilim dallarından gelen bilgileri bir arada toplayacak ve disiplinler arası bir çalışma sahası olarak evrimin, insan zekasının bu hayret verici düzeye erişimini başarıyla nasıl izah ettiğini ele alacağız.

Kitabımızın her bir bölümü, bu sahalarda araştırmalar yürüten uzmanlar ve lisans-üstü araştırmacıları tarafından kaleme alındı. Birçok bölümde birden fazla yazar, kendi perspektiflerini sunarak evrimin, kendimizi bir anda içinde bulduğumuz devasa Evren'in karanlığını bir nebze olsun nasıl aydınlattığını izah etmeye çalıştı. Sonunda ortaya böyle bir eser çıktı.

Kitabımız, evrime yeni giriş yapmak isteyenler için faydalı bir çalışma olsa da, aslen evrime dair temel bilgileri edinmiş; ancak kendisini bu konuda daha da geliştirmek ve çeşitlendirmek isteyen okurlarımızı hedef alıyor. Dilinin ağır olmayışından ve oldukça iyi planlanmış bir mantık akışı izliyor olmasından ötürü yeni başlayanlara da kolaylıkla hitap ediyor olsa da, aslen kendilerini popüler bilimin biraz üstü, akademinin biraz altı olacak düzeyde geliştirmek isteyenlere başucu kitabı olmayı hedefliyor.

Bu kitap, ilk kitabımız olan Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nın devamı olma niteliği taşımıyor; ancak orada öğrenebileceğiniz sayısız temel bilginin modern bilimde kendisine nasıl uygulama bulduğunu anlamanız ve birinci ağızdan dinlemeniz açısından eşsiz bir fırsat sunuyor. 

Her zamanki sözcüklerimizle bitirelim: Umuyoruz ki faydalı olur, bir nebze faydamız dokunabilirse ne mutlu bize! Ayrıca, eğer ki kitap içerisinde sürç-ü lisan ettiysek şimdiden affola. Kitap içerisinde bazı anlatım bozuklukları, yazım hataları, izah sıkıntısı bulunabilir, lütfen ilk emeğimiz olmasına veriniz. Kitap ciddi bir samimiyetle yazılmış ve hiçbir hata kasti olarak yapılmamıştır. Eğer ki bu tür hatalar tespit ederseniz, bize bildirirseniz memnuniyetle değerlendirir ve sonraki baskılarda bu hatalardan arındırmaya çalışırız. Böylece, kitabımız da baskılar (nesiller) içerisinde evrimleşerek en uyumlu forma ulaşmış olabilecektir. 

Umarız tüm okurlarımıza faydalı olur.

İyi okumalar!

Sık Sorulan Sorular

1. Kitabın farklı iki kapağı var. Bu iki kitap arasında herhangi bir fark var mı?

Hayır, yeni yayınevi haricinde dikkate değer hiçbir değişim yok. Bir önceki baskıdaki ufak tefek yazım hatalarını düzelttik; ancak genel okunurluğa veya bilgi içeriğine etki eden bir değişim olmadı. Her iki kitap da "1. Baskı" olarak piyasaya sürüldü.

2. Kitabın adı Carl Sagan'ın "Karanlık Bir Dünya'da Bilimin Mum Işığı" başlıklı eserine gönderme mi?

Hayır, böyle bir amacımız yoktu. Başlıklar arası benzerlik, hoş bir tesadüften ibaret. Kitabımızın orijinal ismi "Evrimin Işığında" olacaktı ve 3.5 sene boyunca da o başlık göz önüne alınarak kitap kaleme alındı; ancak bizim kitabın basılması uzun sürünce, şans eseri bir başka ekip bu isimde bir kitap yayınladılar. Geç kaldık yani; ancak adımızı kaptırdığımız arkadaşlarımız da müthiş bir iş çıkarmışlar, o kitabı da tavsiye ederiz. Ne yazık ki kitabımızın ismi çok fazla değişemeyecekti; çünkü kitap içerisinde göreceğiniz üzere başlığa bolca referans bulunuyor. Bu nedenle mecburen bu sınırlarda bir şey seçmemiz gerekiyordu. Okurlarımıza isim önerilerini sorduk, bir okurumuz bu ismi önerdi, biz de beğendik (o okurumuz Sagan'a atıf yapmak istemiş olabilir, bizim aklımıza bile gelmedi açıkçası). Carl Sagan'ın aksine, bilimin karanlıktaki mum ışığına dikkat çekmek için koyulmuş bir isim değil yani. "Evrimin Işığında" başlığının değişmesi gerektiği için ve bir zıtlık çekici bir etki yaratacağı için bu tip bir başlık seçildi. Hayat, bu tip tesadüflerle güzel.

3. Muaf Kitap'tan çıkan versiyonunun kitap kapağındaki "Haz." kısaltması, "Hazreti" mi demek?

Hayır. Türk Dil Kurumu'nun Kısaltmalar Dizini'ne göre "Haz." kısaltması, "Hazırlayan" sözcüğünün kısaltmasıdır. Türkçe yazım ve dilbilgisine uyan kitabevleri tarafından, birden fazla yazarın bulunduğu kitapları hazırlayan kişiyi belirtmek için yaygın olarak kullanılır ve İngilizcedeki "Ed.", yani "Editor" sözcüğünün karşılığıdır. Bir tasavvuf sözcüğü olan "hazret" sözcüğünün Türk Dil Kurumu'nun adı verilen sözlüğüne göre kısaltması "Hz."dir. Bu nedenle, örneğin İslam dininin peygamberine "Hz. Muhammed" denir, "Haz. Muhammed" değil. Bu kısaltma, yeni baskıyla satışa sunulan Kor Kitap versiyonunda kafa karışıklığını önlemek amacıyla düzeltildi.

4. Kitap neden bu kadar pahalı?

Çünkü 16x24 cm2 sayfa alanıyla, 616 sayfadan oluşuyor ve toplamda 9 yazar tarafından kaleme alındı. Bu, bir önceki kitabımız olan Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'ndan yaklaşık 3 kat uzun ve fazladan 8 yazar bulundurması anlamına geliyor. Kitabın tüm gelirinin sadece %10'u, 9 yazar arasında paylaşılması amacıyla veriliyor (ancak bu yazarların çoğu, gelirlerini Evrim Ağacı'na bağışlamayı tercih ettiler - bu incelikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz). Dahası, birçok ünlü yazarın benzer kalınlıktaki kitaplarını daha ucuza okuyabilme nedeniniz, o yazarların ünlü olmasından kaynaklanıyor. Kitabevleri satacağını bildikleri kitabı daha ucuza piyasaya sürüyorlar. Evrimsel biyoloji gibi bir konuda, Türkiye gibi bir ülkede yayın yapan bizler için ne yazık ki bu pek mümkün değil. Keşke olsa da, bedavaya verilebilse bu kitaplar...

5. Bu kitap, Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nın devamı mı? Ona benziyor mu?

Hayır. Bu kitap, ne ilk kitabımızın devamıdır, ne de onunla benzerlik içermektedir. Tamamen ayrı amaçlarla ele alınmıştır ve tamamen farklı bir içeriğe sahiptir. İlk kitabımızın ikincisi yakın gelecekte yazım aşamasına girecektir.

6. Kitap evrime başlangıç yapacaklar için uygun mudur?

Evrime başlangıç yapacaklar bu kitabı çok fazla zorlanmadan okuyabilirler; ancak konuların tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'nı okumaları ve evrimle ilgili güvenilir bir temel edinmeleri tavsiye edilir.

7. Kitap çok mu basit içerikli? 

Hayır. Bu kitaptaki amaç, evrimle ilgili bilgilerini akademik düzlemde birazcık daha geliştirip, güncel araştırmalar çerçevesinde evrimsel analiz yapmayı öğrenmek isteyenler hedef alınarak yazıldı. Kitap içerisinde evrimin matematiksel altyapısına çok temel bir giriş yapıldığı gibi, çeşitli uygulama sahalarından da örnekler verilmiştir. Dolayısıyla Türkçe popüler bilim literatüründen aşina olduğunuz aşırı temel kitapların ötesinde bir içeriğe sahiptir. Ancak bu, elbette ki kitabın bir ders kitabı havasında olduğu anlamına gelmemektedir. Genel okuyucu gözetilerek yazıldı.

8. E-kitap formatında satın alabilecek miyiz?

Henüz e-kitap formatında bulunmuyor. Ancak ilerleyen baskılarda, bu seçeneği sunma ihtimalimiz bulunuyor, evet.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 4. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/08/2022 15:27:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5094

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Aminoasit
Sperm
Tercih
Kırmızı
Diş Gelişimi
Hasta
Bilim İnsanları
Maskeler
Makroevrim
Biliş
Kuantum Fiziği
Mutasyon
Meteor
Hayvanlar
Sağlık Bakanlığı
Habercilik
Balina
İnsanlık
Patlama
Elektron
Paleontoloji
Sağlık Örgütü
Mühendislik
Çeşitlilik
Davranış
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.