Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
M. Azad Ülmez
Üye
7

Bilimsel dergi hakemliği, gelecekte yapay zekaya devredilebilir mi? Hâlihazırda bu iş için çalışmalar yürütülüyor mu?

Ekteki yazıda dergi hakemliğinin maddi sıkıntıları hakkında bilgi veriliyor. Akademisyenler hakemlikten para kazanamıyor ve bu iş bir çıkmaza dönüyorsa işi yapabilecek bir yapay zekaya devretsinler. Bu şekilde zamanlarını boşa harcamamış olurlar.
814 görüntülenme
Bilimsel dergi hakemliği, gelecekte yapay zekaya devredilebilir mi? Hâlihazırda bu iş için çalışmalar yürütülüyor mu?
Bilimsel dergi hakemliği, gelecekte yapay zekaya devredilebilir mi? Hâlihazırda bu iş için çalışmalar yürütülüyor mu?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Palavan
Burak Palavan
1,987 UP
Sıkı yapay zeka kullanıcısı

Yapay zeka ile bir miktar sohbet ettikten sonra ya da güçlendirilmiş aramalar sonucunda eksikleri olduğunu deneyimleyebiliyorsunuz. Çok güzel özetleme yapabiliyorlar ama doğru yeri kaçırabiliyorlar. Örneğin, bugün BBC üzerinden nükleer enerji hakkında bir yazıyı özetlemesini istedim(Bing A.I.). Yazının içinden gidip aldığı şeyler İngiltere'nin nükleer enerji hedefleri idi halbuki yazının içinde nükleer enerjinin ne olduğu, çevresel olarak neden yararlı/zararlı olabileceği gibi şeyler yazıyordu(ki asıl olay da bunun üzerine idi). Başka bir örnek ise yine aynı yapay zekaya güncel Rusya gündemini değerlendirmesini istedim(wagner isyanı ile ilgili olarak) ki verdiği bilginin içerisinde Belarus'a taşınan nükleer silahlar vardı. Silahların bahsi edilen konu ile ilgisi yoktu halbuki. Bunları yapay zekadaki kritik düşünme, özetleme, önemli bilgiyi ayıklama gibi konulardaki eksikleri göstermek için verdim.

Bir başka husus ise yapay zekanın (gerek ChatGPT gerek Bing) matematik konusunda çok yetersiz. İşlemler biraz zorlaşmaya başlayınca hatalar silsilesi de başlıyor. Yani matematik ve bazı temel bilim makelelerini değerlendirmesi en azından şuan için beklenemez.

Bunlar konunun teknik olarak yetersiz kısımları yani ilerde değişmeleri olası şeylerdir. İşin bir de öbür boyutu var ki bilinç sahibi olmak. Bilinç sahibi olmayan bir şeyin, ar-ge araştırmaları dahil pek çok konuyu ahlaki olarak doğru değerlendirebileceği tartışmaya açık bir konudur. Bir kişi fiziksel eksiklikleri olan bireylere öjeni uygulanması ile açlık sorununun çözümü gibi (biliyorum biraz fazla uç bir örnek oldu) ahlaki olarak yanlış olacak bir makaleyi onaylaması fazlasıyla ihtimaller dahilindedir sanıyorum ki.

Tüm Reklamları Kapat

Yazımı bir kaynak ile süslendirmek isterdim fakat daha çok kişisel deneyimlerimden yola çıkarak yazdığım bir şey olduğu için bir kaynak gösteremeyeceğim, umarım mazur görürsünüz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close