Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bilim sayıların varlığını nasıl ispatlıyor?

Birbirimize sürekli bilimden başka yollara başvurmayın diyoruz. Peki bilim gerçekten de yeterli bir şey mi? Mesela sayıların var olup olmadığının cevabı bilimde mi yoksa başka bir yerde mi?
374 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sayıların yada sayıları oluşturan rakamların (0 ve 9 arası tüm rakamlar yan yana gelerek diğer tüm sayıları oluştururlar) nesnel bir varlığı yoktur. Sayılar birşeyin niceliksel özelliklerini temsil eden sembollerdir. Bu nedenle sayıların (matematiğin) kavramlardan farklı hatta kavramları temsil eden sembolleştirmeler içeren bir dil olduğunu anlıyoruz. Ancak sayısal niceliksel hesaplar daha kesin sonuçlar elde etmemizi sağlıyor ve bu nedenle de fizik ve diğer bilim alanlarında matematik dili kullanıyoruz. Matematik de kullandığımız kelimeler gibi dil olduğundan bunların dış dünyayı sembolize eden, temsil eden zihinsel ürünlerimiz olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla bunların nesnel varlığından bahsedemeyiz. Bunlar dış dünyayı temsil eden sembollerdir. Bu nedenle de aslında bu sembollerin tamamı zihinsel olduğu için bunların özünde felsefenin konusu olduğunu söyleyebiliriz. Biz bunları sadece dış dünyayı anlamak için bilim de veya iletişimimiz de kullanıyoruz. Yani bunlar birer araç. Hesaplamalar yapmamızı anlaşmamızı sağlıyorlar. Bunların hiç birinin sembol olarak kendilerinin karşılığı yoktur. Sadece temsil ettikleri şeyler nesnelliğin karşılığı olabilir. Örneğin bir elma dış dünyada kabuklu kırmızı bir meyveyi temsil eder ve elma kelimesi değil ama elmanın kendisi nesneldir.

132 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci
4,585 UP
Yazılım geliştirici

Evet yeterli ve sayılar var harfler var rakamlar var bunlar sembolik soyut bağıntılardır .

Benzetim yada duymuşsunuzdur simulasyon simule etmek simule etmek benzetim yapmak demektir .. Benzetme eylemidir .

Tüm Reklamları Kapat

5 + 5 =10 Ahmet'in 2 elması var ve her biri 5 lira Mehmet'in 10 lirası var Mehmet 10 lira veriyor Ahmet ' de ona 2 tane 5 liralık Elma veriyor .

5 burada 1 adet elmanın sembolik bağıntısı olduğuna göre iki tane elmayı yan yana getirirsen 5 + 5 olacaktır ... Mehmet'de ise bütün 10 lira var haliyle iki tane beş liralık elma bir bütün on liralık kağıt paraya denk gelmektedir .

Tüm Reklamları Kapat

Yani iki tane elma beşer liralık iki kağıt paradan on liralık bir bütün kağıt paraya denk gelmektedir.

Mehmet dese ki ben yanlış yaptım 5 + 5 = 10 iki elma almayacağım bir elma alacağım dese o zaman bu 5 + 5 - 5 = 10 - 5 olur yandık mehmet de bütün 10 lira var o zaman Ahmet'in Mehmet'den 10 lira alıp kendisine 1 elma değerinde 5 lira parayı elma olarak değil para olarak vermesi lazım gelir .

Yani Ahmet'in 5 + 5 2 elma verirken 1 elmayı geri alması yani -5 yapması gerekir buna karşılık Mehmet'in verdiği bütün 10 lira kağıt para 2 elmaya karşılık geldiği için Mehmet'in bütün 10 kağıt parasının yarısının çıkarılması gerekir bütün on kağıt paranın yarısı bütün 5 kağıt para olduğundan hem fikir olduklarına göre Ahmet Mehmet'ten bütün 10 kağıt para alır ve karşılık olarak bütün beş kağıt para verir .

Ahmet Mehmet'e beş lira diyecektir ... Beş lira derken çıkarttığı sesin karşılığı alfabede yazı dilinde 5 liradır sırasıyla 5 rakamından l harfinden i harfinden r harfinden a harfinden meydana gelir .

Görüldüğü üzere rakamlar harfler sayılar sembolik bağıntılardır ve benzetim yapıldığı yere göre kendi ismini bulur ..

5 + 5 = 10 ifadesini Ahmet Mehmet manav benzetimine soktuğunuzda ...

5 ... 5 liralık bütün kağıt paraya endeksli elmaya , 10 rakamı ise 10 kağıt bütün bir 10 liraya endekslenmektedir .

Yarın bir gün o 5 + 5 = 10 ifadesi başka şeylere de karşılık gelebilir benzetim simule kurgu neyse ona .

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close