Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Bilim sayıların varlığını nasıl ispatlıyor?

Birbirimize sürekli bilimden başka yollara başvurmayın diyoruz. Peki bilim gerçekten de yeterli bir şey mi? Mesela sayıların var olup olmadığının cevabı bilimde mi yoksa başka bir yerde mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Sayıların yada sayıları oluşturan rakamların (0 ve 9 arası tüm rakamlar yan yana gelerek diğer tüm sayıları oluştururlar) nesnel bir varlığı yoktur. Sayılar birşeyin niceliksel özelliklerini temsil eden sembollerdir. Bu nedenle sayıların (matematiğin) kavramlardan farklı hatta kavramları temsil eden sembolleştirmeler içeren bir dil olduğunu anlıyoruz. Ancak sayısal niceliksel hesaplar daha kesin sonuçlar elde etmemizi sağlıyor ve bu nedenle de fizik ve diğer bilim alanlarında matematik dili kullanıyoruz. Matematik de kullandığımız kelimeler gibi dil olduğundan bunların dış dünyayı sembolize eden, temsil eden zihinsel ürünlerimiz olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla bunların nesnel varlığından bahsedemeyiz. Bunlar dış dünyayı temsil eden sembollerdir. Bu nedenle de aslında bu sembollerin tamamı zihinsel olduğu için bunların özünde felsefenin konusu olduğunu söyleyebiliriz. Biz bunları sadece dış dünyayı anlamak için bilim de veya iletişimimiz de kullanıyoruz. Yani bunlar birer araç. Hesaplamalar yapmamızı anlaşmamızı sağlıyorlar. Bunların hiç birinin sembol olarak kendilerinin karşılığı yoktur. Sadece temsil ettikleri şeyler nesnelliğin karşılığı olabilir. Örneğin bir elma dış dünyada kabuklu kırmızı bir meyveyi temsil eder ve elma kelimesi değil ama elmanın kendisi nesneldir.

107 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

Evet yeterli ve sayılar var harfler var rakamlar var bunlar sembolik soyut bağıntılardır .

Benzetim yada duymuşsunuzdur simulasyon simule etmek simule etmek benzetim yapmak demektir .. Benzetme eylemidir .

Bu Reklamı Kapat

5 + 5 =10 Ahmet'in 2 elması var ve her biri 5 lira Mehmet'in 10 lirası var Mehmet 10 lira veriyor Ahmet ' de ona 2 tane 5 liralık Elma veriyor .

5 burada 1 adet elmanın sembolik bağıntısı olduğuna göre iki tane elmayı yan yana getirirsen 5 + 5 olacaktır ... Mehmet'de ise bütün 10 lira var haliyle iki tane beş liralık elma bir bütün on liralık kağıt paraya denk gelmektedir .

Bu Reklamı Kapat

Yani iki tane elma beşer liralık iki kağıt paradan on liralık bir bütün kağıt paraya denk gelmektedir.

Mehmet dese ki ben yanlış yaptım 5 + 5 = 10 iki elma almayacağım bir elma alacağım dese o zaman bu 5 + 5 - 5 = 10 - 5 olur yandık mehmet de bütün 10 lira var o zaman Ahmet'in Mehmet'den 10 lira alıp kendisine 1 elma değerinde 5 lira parayı elma olarak değil para olarak vermesi lazım gelir .

Yani Ahmet'in 5 + 5 2 elma verirken 1 elmayı geri alması yani -5 yapması gerekir buna karşılık Mehmet'in verdiği bütün 10 lira kağıt para 2 elmaya karşılık geldiği için Mehmet'in bütün 10 kağıt parasının yarısının çıkarılması gerekir bütün on kağıt paranın yarısı bütün 5 kağıt para olduğundan hem fikir olduklarına göre Ahmet Mehmet'ten bütün 10 kağıt para alır ve karşılık olarak bütün beş kağıt para verir .

Ahmet Mehmet'e beş lira diyecektir ... Beş lira derken çıkarttığı sesin karşılığı alfabede yazı dilinde 5 liradır sırasıyla 5 rakamından l harfinden i harfinden r harfinden a harfinden meydana gelir .

Görüldüğü üzere rakamlar harfler sayılar sembolik bağıntılardır ve benzetim yapıldığı yere göre kendi ismini bulur ..

5 + 5 = 10 ifadesini Ahmet Mehmet manav benzetimine soktuğunuzda ...

5 ... 5 liralık bütün kağıt paraya endeksli elmaya , 10 rakamı ise 10 kağıt bütün bir 10 liraya endekslenmektedir .

Yarın bir gün o 5 + 5 = 10 ifadesi başka şeylere de karşılık gelebilir benzetim simule kurgu neyse ona .

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et