Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ömer Çetinbaş
Üye
9

Bilim İnsanları Arasında Ateizm, Genel Halka Göre Neden Daha Fazladır?

Ateizm neden bilimle uğraşan, bilimsel araştırma yapan ve genel halktan daha üst bir konuma sahip olan kendi disiplininde uzman kişiler olan bilim insanları arasında bulunma yüzdeliği genel halkta bulunma yüzdeliğinden daha fazladır?
603 görüntülenme
Bilim İnsanları Arasında Ateizm, Genel Halka Göre Neden Daha Fazladır?
Bilim İnsanları Arasında Ateizm, Genel Halka Göre Neden Daha Fazladır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

İnanç duygusu tanımı gereği, ortada bir kanıt, ispat yok iken bir şeye duyulan güven ve bağlılıktır.

Buradan yola çıkarak bilgi ne kadar fazla ise, kanıt ve ispat yok iken bir şeylere güven duyma ihtiyacı azalır. Bilgiyle sürekli bağlantıda olan, hayatını bilgi üretmeye harcayan bir kişinin, kanıtsız ve ispatsın bir şeye bağlılık duyması daha düşük bir olasılık olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Temel sebep bu olsa gerek.

Ayrıca... İnanç sistemleri, dinler, çok sayıda bilgi içerirler ancak bu bilgilerin hiç biri için bir kaynak, kanıt, ispat sunmazlar. Biliminsanları ise bilimsel yöntem gereği bunlara dayanmaya eğilimli oldukları için kanıtsız, ispatsız, deneysiz, kaynaksız bilgileri güvenilir bulmazlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bir başka sebep de mantıken insan içgüdüsel olarak kendisini çeşitli konularda yetersiz ve aciz hissettikçe daha büyük bir gücün varlığına inanma ihtiyacı artar. Çocuk-ebeveyn ilişkisi gibi. Bilgi ise insanı daha güçlü kılar çünkü ne kadar bilirseniz o kadar anlar ve kendinizi hâkim hissedersiniz. Bu güven ve güç demektir. İşte biliminsanları da geniş kitlelerin kendilerini hâkim hissetmediği konularda bilgili oldukları açıklamalara, sebeplere, sonuçlara daha hâkimlerdir. Depremin neden oluştuğunu bilmeyen biri ile bir jeologun konuya bakışı aynı olmayacaktır. Kaba söylemle "Allah yaptı" sözü, pek açıkça kaynağını, sebebini bilmediğimiz durumlarda daha fazla dile gelir. Ki Newton'dan önce evrendeki her şeyi zaten ulu yaratıcı yapıyordu. Ne zaman ki fizik kanunları diye bir şeyin var olduğu ortaya çıktı, insanların evrene Dünya'ya, yaşama ve en önemli kendilerine bakışı köklü biçimde değişti. Hoş Newton, fizik kurallarını da tanrının yarattığına inanıyordu ama yine de direk söylemle ondan sonra tanrının da uyması gereken bazı kuralların varlığı tescillendi.

Konu bu şekilde özetlenebilir sanırım. Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıcakla.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close