Puan Ver
0
Puan Ver

Bilgiler tamamen unutulur mu? Yani daha önce bilinen,okunmuş veya duyulan bir bilginin istenildiği zaman hatırlamak mümkün müdür?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

   Bilgi işleme kuramına göre duyusal, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere üç adet belleğimiz vardır. Ortak kanaat uzun süreli belleğe kaydedilmiş bilgilerin yaşam boyu silinmeden durduğu yönünde. Uzun süreli bellekteki bilgiyi geri getirmek için de dışarıdan ipucu yoluyla "tanıma" ya da ipucu olmadan/az ipucuyla "hatırlama" yöntemleri kullanılır. Mesela bir bilgiyi (örneğin bir yazarın ismini) bildiğimiz halde bir türlü bulamadığımızda buna "dilimin ucunda fenomeni" denir. Bilgi uzun süreli bellekte mevcuttur ama biz çeşitli sebepten onu geri getiremiyoruzdur o anda.

  Freud'un Topografik kuramına göreyse anılarımız bilinç, bilinç öncesi ve bilinç dışında yer alır. Bilinç dışındaki anılarımızı hatırlamamız mümkün değildir. Sadece rüyalar aracılığıyla ya da bir uzmanla beraber hipnoz aracılığıyla sembolik olarak ortaya çıkabilir ve bunun üzerinden yorumlanarak anlamlandırılmaya çalışılır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, bir çeşit mühendisliktir.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder