Puan Ver
0
Puan Ver

Big bang'den önce ne vardı? Yani bu olaya sebep olan etken ne? Çoklu evren teorisi'nin temeli de big bang mi?

Sorum felsefi anlamda değil; fiziksel anlamda. Big bang'den önce bir şey bulunması mümkün mü?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

fiziksel olarak big bang den önce ne olduğuna dair birşey bilmiyoruz. bazı teoriler var.

örneğin: çoklu evrenler teorisi. bunun gibi teorilerin matematiksel hesapları illaki var fakat şuan  bunu gözlemlemek mümkün değil.

bir diğer teori ise: sicim teorisi. bu teoride matematiksel olarak ispatlandı söylemi var fakat deminki teori gibi teknoloji yetersiz olduğu için şuan gözlemi mümkün değil

Ama ilerde gelecekte bunlar bulunabilir ve fazlasıda bulunabilir  

big bange sebep olan şey “ kuantum dalgaları”  ve “ sıfır enerji’dir “   bazı söylemler var. bi kuantum dalgası ve sıfır enerji ile evren yaratılır. bunların simülasyonları çok fazla yapılıyor ancak gerçekten oluyormu bilmiyorum

2. sebep olan şey “yoğunluk” tur. big bang gerçekleşirken ortam fazlaca yoğundu

yıldızların patlaması da böyle gerçekleşir

umarım cevap olmuştur

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansa dair hiçbir şey bilmiyorum. Tek bildiğim, daha çok çalıştıkça daha şanslı hale geldiğim.”
Ingemar Stenmark
Geri Bildirim Gönder