Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Can
Üye
3

Beynin akışınında etkili olan nörotransmiterler dışarıdan kişiye verilse hissettiği duygu ve düşüncelere sahte diyebilir miyiz?

Mesela alkol antidepresan vb. maddelerin kişinin davranışlarını değiştirmesi gerçekse ne yaşadığımızın pek de bir önemi kalmıyor olabilir mi?beynimizi kandırmış mı oluyoruz yoksa bu o kadar kötü bir şey değil mi? Tesekkürler
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Beyin ve gerçeklik algısı üzerine odaklanmaya neden olacak, felsefi sorunlara gebe bir soru.

Soru, gerçeklik manipüle edilebilir bir fenomen ise, bizim gerçeklik algımız sahte mi?

Tüm Reklamları Kapat

şeklinde de sorulabilir.

Aslında kahve bile bizim davranışlarımızı manipüle etmiş oluyor. Yani kahvenin etkisine maruz kalmış biri bile aslında olduğu versiyondan çıkmış, uyarılmış bir nörolojik duruma geçmiştir. Alkol, uyuşturucu maddeler ise bunu daha gözlemlenebilir seviyelerde yapmakta. Miktar önemli değil.

Tüm Reklamları Kapat

Çikolatanın neden olduğu sahte mutluluk bile, geçici olarak kişinin duygudurumunu değiştirebilmekte. Beynin gerçeklik algısı her ne kadar manipüle oluyor gibi görünse de, bilinçli farkındalık bunu yorumlamakta. Yani kişi alkolün etkisi olduğunun bilincinde olduğu sürece gerçeklik algısı tamamen bozulmuş sayılmaz. İçinde bulunduğu algı bozulmasının arka planda farkındadır kişi. Bilinçli farkındalık olmasaydı her uyaran etkisinde farklı bir gerçeklik düzeyine geçerdi kişi. Alkollü olduğu algısı olmazdı. Evrimsel olarak o kadar uzun bir zamanda oluştu ki bilinç ve bilinçaltı, böyle kısa süreli yorumlama farklarının temel gerçeklik algısını yorumlamaya etkisi sınırlı kalmakta.

Diğer yandan, dopamin, endorfin, seratonin gibi nörotransmitter lerin kendileri birer manipülasyon araçları. Gerçek - sıradan bir dış uyarana bağlı üretilen her nörotransmitter, duyguduruma doğrudan müdahele demek. Kişi çok mutlu olduğunda, çok üzüldüğünde, içinde bulunduğu duruma tepki vermektedir ve bu durumun uyarana bağlı olduğunun farkındadır. Komple bilinci yeni duruma geçmemiştir.

Kişinin davranışlarını geçici bir süre ve farkındalığını tamamen yok etmeden manipüle edebiliriz. Bu yüzden ne yaşadığımızın önemi kalıyor. Her durumda yaptıklarımızın sorumluluğunu alıyoruz.

Ancak biliyoruz ki, bilinçli farkındalık gerçek ve gerçek olmayanı ayırabiliyor olsa da, beyin böyle bir nitelikten uzak. Onun için her uyaran gerçek, aynı önem hiyerarşiyi içinde. Biz farkında olduğumuz durumlarda (film izlerken korkmak gibi), merkezi sinir sistemi - hormonal durum bundan gerçek anlamda etkilenir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (22 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 22 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close