Sorulara Dön
-1
Felsefe

Ben ne işe yararım? Toplum olarak değil de kişisel olarak insanın önemi var mıdır?

1
5
Man Like Zoro
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Sorunuza öncelikle kitabın ortasından cevap vermek isterim: ''Elbette ki vardır.''

Bugün, Batı'yı Batı yapan durum aslında tam olarak budur. Kolektif anlayıştan uzaklaşarak bireye önem verilmesi aydınlanmanın önünü açmıştır. Dünya tarihine baktığınızda insanlığı bugüne ulaştıran gelişmelerin kalabalıklar tarafından değil tek tek kişiler tarafından öne sürüldüğüne şahit olursunuz. Toplumun genel kabullerini kişisel hayatında yıkabilen, onlardan uzak durabilen ve onları eleştirebilen kişiler ilerlemenin önünü açmışlardır. Bireysel bir gelişmeden ancak kişiler, akıllarını bir başkasının ya da toplumun egemenliğinden kurtardığında söz edilebilir. Şahsî kanaatim kalabalıkların daima ilerlemeye, aydınlanmaya ve inkişafa ket vurduğu yönündedir. Üzerinde yaşadığımız gezegene ve dolayısıyla evrene fikirleriyle, eserleriyle, mücadeleleriyle katkı sağlamış her bireyin yadsınamaz bir önemi vardır.

Tıpkı bilim dünyasında olduğu gibi her filozof, kendinden öncekilere bir eleştiri getirerek felsefesini (bilimde bu durum teori olarak karşımıza çıkar) inşa etmiştir. Örneğin modern felsefede Hegel, Schopenhauer, Fichte, Schelling; gibi isimler Kant'ı temel alarak onu doğrulayarak ya da yanlışlayarak felsefelerini geliştirmilerdir.

Antik Yunan'dan bugüne filozofların ortak noktalarını şöyle sıralayabilirim:

  • Sorgulamayı, eleştiriyi ön plana alıp genel kabullerden uzak durmaları,
  • Genel itibarıyla toplum tarafından dışlanmaları ve toplumdan uzak durmaları,
  • Fikirlerini oldukça muhkem ve iddialı bir biçimde temellendirmelerine rağmen kesinlik iddiasından uzak durmaları,
  • Kendi dönemlerinden ziyade daha sonraki dönemlerde anlaşılmaları,
  • Onay görme, beğenilme kaygılarından uzak bir biçimde hakikati evvelâ kendileri için aramaları.

Tabii ki bu maddeler uzatılabilir. Fakat bu maddeler içinden de birçok alt maddenin çıkarılabileceği kanaatindeyim. Platon'un da dediği gibi: ''Kalabalıkları felsefî olarak aydınlatmak imkânsızdır.'' Birey olarak kendi irademizi kullanmadıkça kabalıklar içinde önemsiz olacağımız şüphesizdir. Kişi ancak kendi iradesini kullanarak hür ve onurlu bir yaşam sürebilir diye düşünmekteyim.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın