Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Ben ne işe yararım? Toplum olarak değil de kişisel olarak insanın önemi var mıdır?

1
5
Man Like Zoro
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar.

Sorunuza öncelikle kitabın ortasından cevap vermek isterim: ''Elbette ki vardır.''

Bugün, Batı'yı Batı yapan durum aslında tam olarak budur. Kolektif anlayıştan uzaklaşarak bireye önem verilmesi aydınlanmanın önünü açmıştır. Dünya tarihine baktığınızda insanlığı bugüne ulaştıran gelişmelerin kalabalıklar tarafından değil tek tek kişiler tarafından öne sürüldüğüne şahit olursunuz. Toplumun genel kabullerini kişisel hayatında yıkabilen, onlardan uzak durabilen ve onları eleştirebilen kişiler ilerlemenin önünü açmışlardır. Bireysel bir gelişmeden ancak kişiler, akıllarını bir başkasının ya da toplumun egemenliğinden kurtardığında söz edilebilir. Şahsî kanaatim kalabalıkların daima ilerlemeye, aydınlanmaya ve inkişafa ket vurduğu yönündedir. Üzerinde yaşadığımız gezegene ve dolayısıyla evrene fikirleriyle, eserleriyle, mücadeleleriyle katkı sağlamış her bireyin yadsınamaz bir önemi vardır.

Tıpkı bilim dünyasında olduğu gibi her filozof, kendinden öncekilere bir eleştiri getirerek felsefesini (bilimde bu durum teori olarak karşımıza çıkar) inşa etmiştir. Örneğin modern felsefede Hegel, Schopenhauer, Fichte, Schelling; gibi isimler Kant'ı temel alarak onu doğrulayarak ya da yanlışlayarak felsefelerini geliştirmilerdir.

Antik Yunan'dan bugüne filozofların ortak noktalarını şöyle sıralayabilirim:

  • Sorgulamayı, eleştiriyi ön plana alıp genel kabullerden uzak durmaları,
  • Genel itibarıyla toplum tarafından dışlanmaları ve toplumdan uzak durmaları,
  • Fikirlerini oldukça muhkem ve iddialı bir biçimde temellendirmelerine rağmen kesinlik iddiasından uzak durmaları,
  • Kendi dönemlerinden ziyade daha sonraki dönemlerde anlaşılmaları,
  • Onay görme, beğenilme kaygılarından uzak bir biçimde hakikati evvelâ kendileri için aramaları.

Tabii ki bu maddeler uzatılabilir. Fakat bu maddeler içinden de birçok alt maddenin çıkarılabileceği kanaatindeyim. Platon'un da dediği gibi: ''Kalabalıkları felsefî olarak aydınlatmak imkânsızdır.'' Birey olarak kendi irademizi kullanmadıkça kabalıklar içinde önemsiz olacağımız şüphesizdir. Kişi ancak kendi iradesini kullanarak hür ve onurlu bir yaşam sürebilir diye düşünmekteyim.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Antik dünyada sanat ne idiyse, modern dünyada bilim de odur: ayırt edici özelliğimizdir. İnsan beyninde fayda, her zaman güzelliği takip eder.”
Benjamin Disraeli
Geri Bildirim Gönder