Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Az uyumanın zararları var mıdır?

Günde aşağı yukarı 1,5 -4 saat arası uyuyorum,bu normal bir durum mudur

2
166 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Tabii ki vardır :)

Aşağıya Evrim ağacının uyku ve yapısı ile ilgili makalesini bırakacağım, orada bol bol açıklamalar mecut ancak iki kelam de ben edeyim: Uyku dediğimiz hadise, "temizlik" gibi düşünülebilir.Beynimiz gün içerisinde bir dükkanın vitrini gibidir tabiri caiz ise.Nasıl yani? Şöyle ki; beyin her an, saniyenin binde birinde bile işlev görür ve biz hiçbir şey yapmıyor zannetsek bile aslında çok iş yapar.Gelen doneleri analizler,karaciğer'de bir sıkıntı var mı, bağırsaklarda var mı gelen giden, her an bunları denetler.Ve bu kadar girdinin elbetteki hepsi işlenmez.Bilgisayar gibi düşünün ya,işlenmeyen data'lar artık bilgi oluşturur.Yani vitrindeki toz gibi.Beyin uyuduğu zaman default sistemi aktive olur.Default sistemi zannediyorum insan hayatının olmazsa olmazı ! Default sırasında, gün içerisinde ne kadar gerkesiz bilgi reseptörlerle algılanmışsa onlar temizlenir.Ancak şöyle bir sıknıtısı var default sisteminin; mesela diyelim akşam muhteşem bir motiasyon kaynağı buldunuz bir yerden ve acayip motive oldunuz.Uyuduğunuz an, default sistemi bu motivasyon halini de siler.Bir işe koyulurkenki motivasyonumuzla birkaç gün geçtikten sonraki motivasyonumuzun aynı olmamasının sebebi budur.Tabii, uyku dediğimiz hadise ve yapısı hala araştırma konusudur.Gizemleri çok fazla ! Uyku ve yapısına dair birazcık fikir oluştuysa eğer,yoksunluğunun zararlarından biraz dem vuralım.Uyku dediğimiz olay bir "temizlik" hadisesi ise yoksunluğunda "kirlilik" hali ortaya çıkar.Nedir bu kirlilik? Beyne sürekli uyarı geliyor,kan akışı sağlandı mı,dediğim gibi organlardan var mı bir haber,hatta kadınlarda yumurtalar erkeklerde spremler taze mi değil mi her şey ama her şey ana makinede denetleniyor; denetim orası.Dolayısıyla tüm uyaranların ardı arkası kesilmezse(yani uyku haline geçilmezse) beyin maalesef her şeye yetişemiyor; bazı denetlenmesi geren kısımlar eksik kalıp,hayat kalitemizi düşürebilir.İleride olacak çocuklarımızın zeka seviyesi normalden daha düşük olabilir sperm taze olmazsa ya da yumurta taze olmazsa,bilinçli kararlar vermede zorlanabiliriz vesaire uzayıp gider liste.Ve tabii ki uyku süresi denen bir şey var.Kişiden kişiye değişir ama standart bir süre 8 saattir.Azı da çoğu da tehlikelidir. Sevgiler :)

279 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Merhaba, yapılan bazı araştırmalara göre uyku düzeninin insan sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmış. Örneğin: Birkaç gece bile kötü bir uyku çekmemiz, kan şekeri kontrolümüzle oynayarak bizim daha çok yememize sebep olabilir. Az uyumak dikkat seviyemizin düşmesine neden olabilir, uykusuzluk sonucunda yaşadığımız agresiflik sosyal yaşantımızı etkileyebilir. Sosyal yaşantımız etkilenecektir çünkü uyku, tahammül seviyemizi de etkileyebilir. Buna ek olarak Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre uyku sorunu çekmeyen 4 gönüllü ile çalışılmış ve bu gönüllülerin ilk üç gün, sekiz saat uyumalarına izin verilmiş. Sonraki üç gece ise uyku saatleri yarı yarıya düşürülmüş. Araştırma sürecinde gönüllüler video kayıtlar ve anketler doldurmuş. Araştırmanın sonucunda gönüllülerle ilgili şöyle bir sonuç ortaya çıkmış: "Endişelerinde, depresyon ve stres seviyelerinde artış belirdi; aynı zamanda paranoya ve diğer kişilere yönelik güven kaybının yaşandığı görüldü. Sadece üç gece az uyuyunca bunların görülmesi gerçekten etkileyici"1

Kısacası uykusuz kalmanın zihinsel olarak insanları olumsuz etkileyebileceği bir gerçektir. Çünkü uykusuzluk yaşanması sonucunda insanların düşüncelerinde donuklaşma olabilir, karar vermekte zorlanmalar yaşanabilir ve konsantrasyon seviyesi düşebilir. Ayrıca kişi bir işte çalışıyorsa, işte göstereceği verim de az uyumaktan dolayı olumsuz etkilenecektir. Dikkat seviyesi düşeceği için yaralanmalar da meydana gelebilir2.

Tüm bunlara ek olarak Teksas Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, uyunması gereken minimum saat uykuyu, üst üste yedi gün uyumayan insanlarda obezite, kalp hastalıkları, hafıza kaybı ve benzeri ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir3.

Tüm yazdıklarıma ek olarak bir zamanlar bende uyku problemi çekiyordum ve psikolojik anlamda bu durumun beni olumsuz etkilediğini fark ettim. Uykusuzluk anksiyetemi yükseltiyordu, anksiyetem yükseldikçe uyuyamıyordum. Kaygı düzeyimin yüksek olması da günlük hayatta karşılaştığım bazı durumlara normalin dışında tepki vermeme neden oluyordu. Neyse ki kendime aktiviteler, uğraşacak işler buldum ve uykumla birlikte anksiyetem de bir nebze düzene girdi.

Sağlıklı günler dilerim ⭐

124 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Az Uyumak Oxford'da yapılan araştırmada az uykunun etkilerine değinilmiş.
  2. Az uyumanın sağlığımıza etkileri
  3. Yetersiz Uyku Sonucu Oluşabilecek 7 Durum
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin nasıl başladığı sorusu çözülmüş değildir. Dolayısıyla, şahsım adına konuşmam gerekirse, bu konuda agnostik olduğumu söylemek durumundayım.”
Charles Darwin