Puan Ver
2
Puan Ver

Aynı şekilde mutasyona uğrayan iki aynı canlının çiftleşmesi sonucu oluşan-doğan canlı yeni bir tür müdür?

Nükleer santralin patlaması sonucu etrafa dağılan radyasyon ilerki kuşakları etkileyerek hatta dna sını bile değiştiriyor, bu türden farklı bir canlı şekli çıkıyor ortaya. Bu canlıların çiftleşmesi sonucu farklı bir canlı oluşuyor bunlara farklı bi türmü diyoruz.

1
Murat Aslan 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

bir mutasyonun yeni bir canlı türünü tek seferde ortaya çıkarması nerdeyse imkansızdır. öncelikle mutasyonların ne olduğuna bakalım:Mutasyonlar, DNA dizilimlerindeki değişmelerdir. Bir nükleotid değişebilir, eksilebilir (nokta mutasyonu) ya da çok daha büyük DNA parçaları kopabilir, kopan parçalar başka DNA bölgelerine yapışabilir ya da aynı parça ters dönüp kendi yerine yapışabilir. Mutasyonlar sonucunda DNA'larda meydana gelen değişimler ilgili genin farklı bir protein sentezlemesine, bir protein sentezleyememesine ya da aynı görevi yapabilen bir protein sentezlemesine sebep olabilir. Aslında canlıların vücudunda da mutasyonları sıklıkla gerçekleşir. Eşey ana hücrelerinde gerçekleşen mutasyonlar ise yavru nesillere aktarılabilir. gerçekleşen mutasyonlar popülasyonda bir varyasyon yaratır. eğer bu mutasyon sonucunda değişen özellik bu mutasyona sahip canlılara türünün diğer bireylerine göre kolaylık sağlıyorsa bu canlının yaşama ve dolayısı ile daha çok yavru üretme şansı artacaktır. Bu sayede her nesilde bu mutasyona sahip canlı sayısı sahip olmayanlara baskın gelecek ve bi yerden sonra canlı türünün hemen hemen tüm bireyleri bu özelliğe sahip olmuş olacaktır. Burada çok kabaca özetlediğim bu mekanizmaya doğal seçilim diyoruz. Tabi ki etki eden tek mekanizma bu değil. Cinsel seçilim, genetik sürüklenme gibi pek çok mekanizma vardır. Bunlar hakkında daha detaylı bilgiye Evrim Ağacı'nın sitesinde ve YouTube kanalında bulabilirsiniz.Yani yeni bir türün oluşması için pek çok mutasyonun gerçekleşmesi ve bu mutasyonların nesiller boyunca tutulması gerekiyor. Nükleer patlamalar gibi olaylardan etkilenerek mutasyon oluşmuş canlılarda muhtemelen binlerce milyonlarca mutasyon gerçekleşecektir. bu kadar mutasyonun aynı anda o canlıya yarar sağlayacak şekilde olması neredeyse  imkansızdır. Bu yüzden bir nükleer santralin patlamasından etkilenmiş bir canlının hayatta kalabilmesi ve verimli nesiller yetiştirebilmesi pek olası değildir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Mutasyonlar mutasyonların ne olduğunun anlaşılması için verilmiştir.
  2. Zararlı mutasyonlar ve Doğal seçilim Mutasyonların akıbetinin ne olduğunun anlaşılması için verilmiştir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder