Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Aynı şekilde mutasyona uğrayan iki aynı canlının çiftleşmesi sonucu oluşan-doğan canlı yeni bir tür müdür?

Nükleer santralin patlaması sonucu etrafa dağılan radyasyon ilerki kuşakları etkileyerek hatta dna sını bile değiştiriyor, bu türden farklı bir canlı şekli çıkıyor ortaya. Bu canlıların çiftleşmesi sonucu farklı bir canlı oluşuyor bunlara farklı bi türmü diyoruz.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

bir mutasyonun yeni bir canlı türünü tek seferde ortaya çıkarması nerdeyse imkansızdır. öncelikle mutasyonların ne olduğuna bakalım:Mutasyonlar, DNA dizilimlerindeki değişmelerdir. Bir nükleotid değişebilir, eksilebilir (nokta mutasyonu) ya da çok daha büyük DNA parçaları kopabilir, kopan parçalar başka DNA bölgelerine yapışabilir ya da aynı parça ters dönüp kendi yerine yapışabilir. Mutasyonlar sonucunda DNA'larda meydana gelen değişimler ilgili genin farklı bir protein sentezlemesine, bir protein sentezleyememesine ya da aynı görevi yapabilen bir protein sentezlemesine sebep olabilir. Aslında canlıların vücudunda da mutasyonları sıklıkla gerçekleşir. Eşey ana hücrelerinde gerçekleşen mutasyonlar ise yavru nesillere aktarılabilir. gerçekleşen mutasyonlar popülasyonda bir varyasyon yaratır. eğer bu mutasyon sonucunda değişen özellik bu mutasyona sahip canlılara türünün diğer bireylerine göre kolaylık sağlıyorsa bu canlının yaşama ve dolayısı ile daha çok yavru üretme şansı artacaktır. Bu sayede her nesilde bu mutasyona sahip canlı sayısı sahip olmayanlara baskın gelecek ve bi yerden sonra canlı türünün hemen hemen tüm bireyleri bu özelliğe sahip olmuş olacaktır. Burada çok kabaca özetlediğim bu mekanizmaya doğal seçilim diyoruz. Tabi ki etki eden tek mekanizma bu değil. Cinsel seçilim, genetik sürüklenme gibi pek çok mekanizma vardır. Bunlar hakkında daha detaylı bilgiye Evrim Ağacı'nın sitesinde ve YouTube kanalında bulabilirsiniz.Yani yeni bir türün oluşması için pek çok mutasyonun gerçekleşmesi ve bu mutasyonların nesiller boyunca tutulması gerekiyor. Nükleer patlamalar gibi olaylardan etkilenerek mutasyon oluşmuş canlılarda muhtemelen binlerce milyonlarca mutasyon gerçekleşecektir. bu kadar mutasyonun aynı anda o canlıya yarar sağlayacak şekilde olması neredeyse  imkansızdır. Bu yüzden bir nükleer santralin patlamasından etkilenmiş bir canlının hayatta kalabilmesi ve verimli nesiller yetiştirebilmesi pek olası değildir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Mutasyonlar mutasyonların ne olduğunun anlaşılması için verilmiştir.
  2. Zararlı mutasyonlar ve Doğal seçilim Mutasyonların akıbetinin ne olduğunun anlaşılması için verilmiştir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız; gökten inmiş melekler değil!”
Robert Ardrey