Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Ayağına gelen topa neşeyle vuran veya ilginç stillerde dans eden, takım elbiseli insanların reklamlarda sıkça gösterilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Size ne düşündürüyor, verilmek istenen mesaj sizce ne olabilir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Takım elbiseli birinin ilginç stillerde dans etmesi, topa neşeyle vurması gibi içerikleri, pazarlanan ürünün çok yönlü etkisine atıfta bulunmak adına yapılan bir girişim olarak görüyorum. Çünkü takım elbiseli birini gördüğümüzde aklımıza "sıkıcı bir iş adamı" modellemesi gelir. Bu da ürünün sadece sıkıcı iş adamlarına yönelik olduğu izlenimi oluşturur. İşin hem eğlenceli tarafını hem de ciddi yanını kombine ederek ürünün tek seferde "herkese yönelik" olduğu izlenimi kazandırmak reklama bir futbolcu, bir iş adamı, bir dansçı koymaktan daha basit ve etkilidir. Tabii bunlar benim fikirlerim; gerçekten neden yaptıkları konusunda bir bilgim yok...

Bu tarz fikirlerin sık kullanılması o fikri zamanla absürtleştiren bir duruma sokacak. Sektördeki her fikrin bir son kullanma tarihi vardır. "Klişe" ya da "özenti" ünvanıyla damgalandığında yeni fikir arayışına girerler. Türk medyası bir fikrin suyunu çıkarmaya bayılır... (bkz: türk dizileri)

Selam ve sevgi ile...

163 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, reklam dedektörü

Merhaba,

Birincil amaç "kapsayıcılık" mesajı vermek. Takım elbise, otorite ve ast-üst ilişkilerini akla getirir. Spontan şekilde bu rolün dışına çıkan, "özünde ben de sizin gibiyim" demiş olur. Kapsayıcılık mesajı, son yıllarda ırk, din, cinsiyet gibi alanlarda verilen kimlik mücadelesinin piyasadaki yansıması olarak düşünülebilir. Yabancı çizgi filmlere de bakarsanız, ten renklerinin çeşitli canlı renklerden seçildiğini, başı örtülü kadın figürlerine daha sık görürsünüz; Simpsonlar gibi "eski tüfek" dizilerin ayrımcılık konusunda günah çıkarttığını da fark edebilirsiniz. Benzer şekilde moda dergileri, medya/iletişim şirketleri vs. de çeşitlilik trenini kaçırmamaya gayret ediyorlar. Reklamcılığı da bu genel tablonun içinde düşünmek lazım.

Bu bir açıdan olumlu bir gelişme; azınlıklar ve farklı eğilimler reklamlar aracılığıyla da normalleşme şansı yakalıyor. Takım elbise, demin saydığım sektörlerin bir miktar dışında kalan bir düşünceyi de temsil ediyor: finans, enerji, inşaat, savunma sanayii vb. tutucu sektörlerde, kamuda, siyasette ve muhafazakar/ayrıcalıklı hayat tarzında daha fazla rastlanan bir kıyafet şekli. Aynı zamanda bu alanlarda çeşitlilik konusunda daha fazla direnç söz konusu. Batı'da "kültür savaşları" şeklinde kodlanan, aslen ekonomik eşitsizliğin kimlik siyaseti üzerinden ikincil konuma itildiği bir süreç de yaşanıyor. Reklamdaki kullanım, alttan alta hissedilen bir gerilimi bir ölçüde yatıştırmayı deniyor. "Hepimiz aynı gemideyiz."

Bu Reklamı Kapat

Tabii reklamların alttan alta vermek zorunda olduğu "yetersizsin, ürünümüzü al" mesajını unutmamak lazım. Bir yandan da "hayatınız sıkıcıysa bile, isterseniz renklendirebilirsiniz" denmiş oluyor. Takım elbiseli kişi, kurumsal şirketlerde rastlanan pek çok problemi bir çırpıda geride bırakabiliyor. Eğer gerçek hayattaki bizler de problemlerimizi kenara itebiliyor olmalıyız demek ki. İtemiyorsak, bizde bir sorun vardır... yeni şeyler almak geçici bir tatmin ve değişim/kontrol hissi verir. Dolayısıyla reklam, bize satın alma eşiğini aşmak için gereken o ufak enerjiyi de bu şekilde sağlayabilir: "spontan davran, çak bir sipariş, neşemizi bulalım".

4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et