Sorulara Dön
8
Evrim & Abiyogenez

Ayağa kalkmadan önce primat atalarımız kendilerini nasıl koruyordu?

Dişleri ile mi kendilerini koruyorlardı yoksa ellerini kullanarak mı? Eğer dişleri ile karşı tarafa saldırdılarsa bu diş yapımızın değişmesinde bir etken olmuş olabilir mi? Bir anda aklıma geldi. Belki mantıklı bir sorudur diye sormak istedim

2
223 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, öncelikle evet gayet güzel bir soru

Kuyruksuz Maymun (Hominoidea) familyasındaki canlılarda kendini koruma mekanizması diğer memelilerle benzer şekilde dişlerde kendini göstermiştir. Ancak bu familyadaan Pan troglody yani kuzenimiz olan şempanzelerle, homo sapiens yani insan türleri geçmiş evrimsel süreçlerde (özellikle de homo erectus döneminde) ellerini daha elverişli kullanabilecekleri şekilde gelişmiştir. Buradaki önemli ayrım şudur ellerin kullanımı, şempanzelerde kendini savunma veya avlanma amaçlı olmasından çok besinleri kabuğundan ayırmak, dallara daha rahat tutunmak gibi aktivitelerle sınırlı kalmışken dişleri savunma ve avlanma görevi görmeye devam etmiştir. İnsanlarda ise özellikle Homo Erectus döneminde eller kendilerini savunabilecekleri ve avlanabilecekleri şekilde gelişmiştir. Sebebi bu dönemde insanlar alet kullanmaya başlamışlardır.

Peki gelelim diş yapımıza. Dişlerimizin, atalarımız olan primatlara nazaran bugün daha kısa olduğunu biliyoruz. Bu mantıklı çünkü primat atalarımız döneminde besin kaynakları genel olarak ağaç meyveleri ve et ile sınırlıydı. Ancak zaman içerisinde homo erectus ve sonrası türler için tarımsal besinler en az et kadar önem kazandı. Özellikle homo sapienslerde tarımın gelişmesi buğday gibi oldukça önemli besin kaynaklarını yarattı ve dişlerimiz zaman içerisinde kısaldı. Hala et ve kemik benzeri besinleri parçalayabilmesi için köpek dişlerimiz uzun ve sivri yapısını korumakta ancak köpek dişlerimiz dikkat edilecek olursa diğer birçok primat nesli canlılarla kıyaslanamayacak seviyede kısa. Homo sapiens türünün de ön dişleri, dişleri ile avlanan ve savunan canlılara göre çok daha uzun. Yani sorunuzun cevabı evet ellerimizin zaman içerisinde avlanma ve savunma amaçlı kullanımı, diğer besin kaynaklarına geçişimizle diş yapımızın akrabalarımıza nazaran önemli ölçüde değişmesiyle sonuçlandı.

608 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

İnsansılar mükemmel birer tırmanıcıdır tehlike anında dişlerine ve kollarına güvenmek yerine kaçmayı tercih ederler esnek bilekleri, uzun kolları, kavrayıcı el ve ayakları, kavisli parmakları, esnek omuz eklemleri sayesinde çoğu ağaç yırtıcısından kolaylıkla kaçabilir yani önceliği muhtemelen kaçmak olacaktır. Her ne kadar atamız olan insansıların beyni fazla gelişkin olmasa da avcı gördüklerinde birbirlerine bir şekilde tehlikenin yaklaştığını haber verebilirler. Bazı insansıların yaptıkları gibi çok yüksek sesler çıkarabilirler bağırma da avcıyı uzaklaştırma konusunda etkili bir taktiktir(mesela gibonlar). Ayrıca taş ve sopa benzeri şeyleri fırlatmış olabilirler (olabilirler diyorum çünkü hominoidealar içinde çok fazla yaşayan ve nesli tükenmiş türü barındırır türlerde bünyesinde farklı özellikleri barındırır) Eğer avcı çok yaklaşırsa kollar ve çene de devreye girebilir ama bu leopar, timsah, jaguar, çita, aslan gibi yırtıcılar üzerinde pek etkili olmayabilir belki başka primatların saldırısında etkili olabilir. Bu yüzden çenenin bir savunma veya avlanma aracı olarak evrimleşmesi pek mümkün gözükmüyor zaten İnsansılar genelde meyveler, yapraklar, bitki kökleri, tohum, kök, yumru, lifli bitkiler, ufak böceklerle beslenir. Diş ve çene yapıları da bu besinleri çiğnemeye yönelik evrimleşmiştir. Bu tür besinler kolay çiğnenebilir besinler değildir. Homo türlerinde çenenin küçülmesi ateşin bulunmasıyla ve diyetin değişmesiyle tetiklenmiştir.

126 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Çağrı Mert Bakırcı. Adım Adım Evrim: Çenemizi Çalıştıran Kaslar Neden Ve Nasıl Köreldi?. (14 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • wikipedi. İnsansılar. (14 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et