Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
9

Ayağa kalkmadan önce primat atalarımız kendilerini nasıl koruyordu?

Dişleri ile mi kendilerini koruyorlardı yoksa ellerini kullanarak mı? Eğer dişleri ile karşı tarafa saldırdılarsa bu diş yapımızın değişmesinde bir etken olmuş olabilir mi? Bir anda aklıma geldi. Belki mantıklı bir sorudur diye sormak istedim
964 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhaba, öncelikle evet gayet güzel bir soru

Kuyruksuz Maymun (Hominoidea) familyasındaki canlılarda kendini koruma mekanizması diğer memelilerle benzer şekilde dişlerde kendini göstermiştir. Ancak bu familyadaan Pan troglody yani kuzenimiz olan şempanzelerle, homo sapiens yani insan türleri geçmiş evrimsel süreçlerde (özellikle de homo erectus döneminde) ellerini daha elverişli kullanabilecekleri şekilde gelişmiştir. Buradaki önemli ayrım şudur ellerin kullanımı, şempanzelerde kendini savunma veya avlanma amaçlı olmasından çok besinleri kabuğundan ayırmak, dallara daha rahat tutunmak gibi aktivitelerle sınırlı kalmışken dişleri savunma ve avlanma görevi görmeye devam etmiştir. İnsanlarda ise özellikle Homo Erectus döneminde eller kendilerini savunabilecekleri ve avlanabilecekleri şekilde gelişmiştir. Sebebi bu dönemde insanlar alet kullanmaya başlamışlardır.

Tüm Reklamları Kapat

Peki gelelim diş yapımıza. Dişlerimizin, atalarımız olan primatlara nazaran bugün daha kısa olduğunu biliyoruz. Bu mantıklı çünkü primat atalarımız döneminde besin kaynakları genel olarak ağaç meyveleri ve et ile sınırlıydı. Ancak zaman içerisinde homo erectus ve sonrası türler için tarımsal besinler en az et kadar önem kazandı. Özellikle homo sapienslerde tarımın gelişmesi buğday gibi oldukça önemli besin kaynaklarını yarattı ve dişlerimiz zaman içerisinde kısaldı. Hala et ve kemik benzeri besinleri parçalayabilmesi için köpek dişlerimiz uzun ve sivri yapısını korumakta ancak köpek dişlerimiz dikkat edilecek olursa diğer birçok primat nesli canlılarla kıyaslanamayacak seviyede kısa. Homo sapiens türünün de ön dişleri, dişleri ile avlanan ve savunan canlılara göre çok daha uzun. Yani sorunuzun cevabı evet ellerimizin zaman içerisinde avlanma ve savunma amaçlı kullanımı, diğer besin kaynaklarına geçişimizle diş yapımızın akrabalarımıza nazaran önemli ölçüde değişmesiyle sonuçlandı.

620 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Ali
Mehmet Ali
18K UP
bilimsever

İnsansılar mükemmel birer tırmanıcıdır tehlike anında dişlerine ve kollarına güvenmek yerine kaçmayı tercih ederler esnek bilekleri, uzun kolları, kavrayıcı el ve ayakları, kavisli parmakları, esnek omuz eklemleri sayesinde çoğu ağaç yırtıcısından kolaylıkla kaçabilir yani önceliği muhtemelen kaçmak olacaktır. Her ne kadar atamız olan insansıların beyni fazla gelişkin olmasa da avcı gördüklerinde birbirlerine bir şekilde tehlikenin yaklaştığını haber verebilirler. Bazı insansıların yaptıkları gibi çok yüksek sesler çıkarabilirler bağırma da avcıyı uzaklaştırma konusunda etkili bir taktiktir(mesela gibonlar). Ayrıca taş ve sopa benzeri şeyleri fırlatmış olabilirler (olabilirler diyorum çünkü hominoidealar içinde çok fazla yaşayan ve nesli tükenmiş türü barındırır türlerde bünyesinde farklı özellikleri barındırır) Eğer avcı çok yaklaşırsa kollar ve çene de devreye girebilir ama bu leopar, timsah, jaguar, çita, aslan gibi yırtıcılar üzerinde pek etkili olmayabilir belki başka primatların saldırısında etkili olabilir. Bu yüzden çenenin bir savunma veya avlanma aracı olarak evrimleşmesi pek mümkün gözükmüyor zaten İnsansılar genelde meyveler, yapraklar, bitki kökleri, tohum, kök, yumru, lifli bitkiler, ufak böceklerle beslenir. Diş ve çene yapıları da bu besinleri çiğnemeye yönelik evrimleşmiştir. Bu tür besinler kolay çiğnenebilir besinler değildir. Homo türlerinde çenenin küçülmesi ateşin bulunmasıyla ve diyetin değişmesiyle tetiklenmiştir.

136 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Adım Adım Evrim: Çenemizi Çalıştıran Kaslar Neden Ve Nasıl Köreldi?. (14 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. wikipedi. İnsansılar. (14 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close